Ciekawostki Historyczne

To uczucie, gdy poddani mówią o Tobie Kupa, Świniopas albo Miękki Miecz. Nie wszyscy panujący zapisali się w kronikach jako Piękni, Wielcy czy Mądrzy. Oto dziesięć szczególnie żenujących przydomków.

Na kartach historii pojawiają się wraz z imionami wodzów, królów, carów. Czasem dumne – świadczące o przymiotach charakteru i urodzie, czasem ośmieszające, wstydliwe, krzywdzące. Przydomki nie wzięły się znikąd. Wielu pracowało na swoje miano przez całe życie, inni z nim się rodzili. Przedstawiamy kilku najdziwniejszych średniowiecznych ksywek.

I jak tu traktować poważnie takie przydomki... Ilustracja z XIV-wiecznej niderlandzkiej Biblii Pauperum przedstawiająca synów Noego, oglądających obnażonego ojca (źródło: domena publiczna).

I jak tu traktować poważnie takie przydomki…

10. Włochate Gacie

Ragnar Lodbrok czyli po polsku Ragnar Włochate Gacie był postacią na poły legendarną. Niewiele dzisiaj o nim wiadomo. Być może to on złupił i spalił Paryż w 845 roku oraz pustoszył Wyspy Brytyjskie.

Posłaniec króla Elli przed synami Ragnara Włochate Gacie. Obraz Augusta Malmstroma (źródło: domena publiczna).

Posłaniec króla Elli przed synami Ragnara Włochate Gacie. Obraz Augusta Malmstroma (źródło: domena publiczna).

Swój przydomek zyskał od opisywanego w wikińskich sagach ekstrawaganckiego futrzanego stroju, w którym ruszył na ratunek swojej przyszłej żonie. Wedle podań, włochate portki uchroniły skórę Ragnara od jadu smoka i przeszły do historii.

Zobacz również:

9. Bez Kości

Syn Ragnara Ivar Bez Kości to już postać zupełnie historyczna. W drugiej połowie IX wieku na czele wielkiej armii zaatakował Anglię, podbił Northumbrię i tym samym dał początek regularnemu osadnictwu wikińskiemu na tych terenach.

Opisywany w Rocznikach z Ulster jako „król wszystkich Skandynawów”, miał być, z powodu choroby nóg, noszony na tarczy przez swoich wojów. Jedno ze źródeł podaje nawet wersję bardziej drastyczną, choć nierealną – według niego Ivar w ogóle nie miał w ciele żadnych kości!

Kanut Wielki (po prawej) podczas pojedynku z angielskim królem Edmundem II Żelaznobokim (źródło: domena publiczna).

Kanut Wielki (po prawej) podczas pojedynku z angielskim królem Edmundem II Żelaznobokim (źródło: domena publiczna).

Historycy podejrzewają, że przydomek ma swoją genezę w jakiejś chorobie genetycznej, na przykład wrodzonej łamliwości kości.

Mutacja genetyczna przyniosła ze sobą przydomek brata Ivara, Sigurda Wężowe Oko. Sigurd, równie bitny co reszta Skandynawów, zasłynął z brutalnego rozprawienia się z władcą Northumbrii Ellą. Razem z bratem na plecach króla „wyciął krwawego orła”. Innymi słowy, zwyczajnie go wypatroszył.

Pozostali władcy skandynawscy też wyróżniali się na tle europejskich kolegów oryginalnymi ksywkami.

8. Sinozęby

Harald Sinozęby najbardziej znany jest nie jako człowiek, który wprowadził w Danii chrześcijaństwo, ale patron technologii bezprzewodowej komunikacji. Bo przecież Bluetooth to właśnie Sinozęby. Czy jednak faktycznie jego ząb lub zęby były sine czyli martwe? Historycy nie są zgodni.

Istnieją teorie, wedle których przydomek wywodzi się od koloru szat władcy (sino-niebieskich), albo też od wymowy jego tytułu w krajach ościennych.

7. Zajęcza Stopa

Harold I Zajęcza Stopa, nieślubny syn Kanuta Wielkiego, miał interesujący przydomek, choć władcą był nieciekawym i nie powtórzył sukcesów swojego ojca. Po prawdzie korona angielska należała się bratu Harolda – Hardekanutowi, ten jednak w chwili śmierci papy w 1035 roku przebywał w Danii.

Sytuację wykorzystała matka Harolda, Aelgifu z Northampton. Częściowo przekupując, częściowo zastraszając baronów, doprowadziła do obwołania Zajęczej Stopy regentem królestwa Anglii.

Prawowita małżonka Kanuta, Emma, chcąc zachować władzę, wezwała na pomoc swoich synów, Edwarda i Alfreda, będących wówczas w Normandii. Harold szybko rozprawił się z konkurencją. Alfred został pojmany i oślepiony tak brutalnie, że zmarł, a Edward szybko wrócił do Normandii.

Harold zszedł z tego świata w wieku dwudziestu czterech lat, prawdopodobnie z przyczyn naturalnych. Przydomek Zajęcza Stopa zawdzięczał swojej ulubionej rozrywce – lubił polować i był w tym dobry.

6. Bezradny

Kilkadziesiąt lat wcześniej koronę angielską stracił Ethelred II Bezradny. Źle rządzony kraj był regularnie plądrowany, a bezwład królewskiej administracji tylko zachęcał wikingów do coraz to śmielszych ataków.

Ethelred II Bezradny. Jego nieudolne rządy umożliwiły Duńczykom zajęcie Anglii (źródło: domena publiczna).

Ethelred II Bezradny. Jego nieudolne rządy umożliwiły Duńczykom zajęcie Anglii (źródło: domena publiczna).

Upokarzający okup, jaki Ethelred musiał płacić – 24 tysiące grzywien srebra, a z czasem dwa razy więcej – doprowadził do desperackiego aktu władcy. Na rozkaz króla, w dzień świętego Brykcjusza, to jest 13 listopada 1002 roku, wojska angielskie wymordowały duńskich osadników. Wśród ofiar była siostra Widłobrodego i jej rodzina.

To był początek końca Ethelreda. Wyniszczony przez ciągłe najazdy i osłabiony klęską głodu kraj, teraz zaczął być systematycznie podbijany przez Duńczyków. Zdradzony przez doradców i angielską arystokrację Ethelred II uciekł do Normandii. Koronę odzyskał, ale na krótko, tuż po śmierci Swena.

Dzisiaj historiografia stara się przedstawić go w nieco jaśniejszych barwach, co nie zmienia faktu, że jego rządy są uznawane za fatalne – choć nie najgorsze w historii Anglii. Najgorszym Brytyjczykiem wybranym w plebiscycie BBC okazał się…

5. Miękki Miecz

Najmłodszy syn Henryka II Plantageneta nie dostał żadnej posiadłości od swojego ojca. Nazywany od najwcześniejszych lat Janem bez Ziemi, dorastał w cieniu starszych braci, ojca i matki.

Jego podchody do korony angielskiej były długie i po dziś dzień okrywa je czarna legenda. Knucie przeciw bratu Ryszardowi Lwie Serce, uciskanie swoich poddanych, utrata wszystkich posiadłości Plantagenetów we Francji, konflikt z papieżem Innocentym III, pusty skarbiec i wojna z angielskimi baronami… Wszystko to nie przyniosło mu blasku i chwały.

Przez brak zwycięstw prócz przydomka bez Ziemi dorobił się kolejnego – Jan Miękki Miecz.

XIX-wieczne wyobrażenie króla Jana bez Ziemi podpisującego Wielką Kartę Swobód (źródło: domena publiczna).

XIX-wieczne wyobrażenie króla Jana bez Ziemi podpisującego Wielką Kartę Swobód (źródło: domena publiczna).

Wielka Karta Swobód, którą król pod groźbą wojny domowej podpisał, choć stała się podstawą ustroju konstytucyjnego Anglii, w czasach króla Jana była symbolem upadku władzy królewskiej. Nic więc dziwnego, że nikt z jego następców nie zaryzykował i nie doczekaliśmy w historii Anglii ani Wielkiej Brytanii Jana II.

Jan być może był najgorszym królem w historii Anglii, ale w rywalizacji o najgorszy przydomek prześcigają go…

4. Cudaczny

W tej wyliczance nie może zabraknąć polskiego akcentu. O ile źródła przydomków Krzywoustego, Łokietka czy Laskonogiego są znane, to życiorys Bolesława II Rogatki zwanego też Łysym, Srogim czy Cudacznym, nie do końca nadaje się do upowszechniania w podręcznikach szkolnych.

Wnuk świętej Jadwigi, najstarszy syn Henryka Pobożnego, w niczym nie przypominał szacownych przodków.

Kiedy św. Jadwiga brała ślub z Henrykiem I Brodatym, nie mogła nawet podejrzewać, że ich najstarszy wnuk okaże się taką kanalią... (źródło: domena publiczna).

Kiedy św. Jadwiga brała ślub z Henrykiem I Brodatym, nie mogła nawet podejrzewać, że ich najstarszy wnuk okaże się taką kanalią… (źródło: domena publiczna).

Mierny polityk, znany był z rozrywkowego trybu życia, zuchwałości i porywczości. Już w pierwszych latach swojego panowania utracił Kraków i Wielkopolskę, a potem, na skutek ciągnącego się latami konfliktu z młodszymi braćmi, doprowadził do rozdrobnienia Śląska.

Głośnym echem odbiła się konfrontacja księcia z biskupem wrocławskim Tomaszem i uwięzienie go. Awantura tylko dzięki szybkiej mediacji rodziny nie zakończyła się w stylu angielskim. Kilka lat później nasz bohater porwał swojego bratanka Henryka IV Probusa i dzięki temu odzyskał część utraconych wcześniej ziem.

Konstantyn Tich nawet nie podejrzewał, że jego następcą zostanie zwykły świniopas... Na fresku z cerkwi w Bojanie car przedstawiony z pierwszą żoną Ireną Laskariną (źródło: domena publiczna).

Konstantyn Tich nawet nie podejrzewał, że jego następcą zostanie zwykły świniopas… Na fresku z cerkwi w Bojanie car przedstawiony z pierwszą żoną Ireną Laskariną (źródło: domena publiczna).

Jako miłośnik rzemiosła i kultury rycerskiej, zorganizował w Lwówku pierwszy na ziemiach polskich turniej. Zmarł z przyczyn naturalnych, według Jana Długosza sterany wiekiem i chorobą. Z pewnością kronikarz przysłużył się do stworzenia czarnej legendy Rogatki. Opis czynów księcia nie pozostawia złudzeń:

Mąż umysłu gwałtownego (…) w sprośnych miłostkach z nierządnica uwikłany aż do śmierci. (…) We wszystkim krzywymi chodzący drogami i w sadzeniu skory, zwykle bez rozeznania słuszności, zwłaszcza w sprawach gardłowych, wyrokujący, zwany był z tej przyczyny Srogim lub Rogatką, co w polskiej mowie znaczy człeka zuchwałego i jakby bodzącego rogami.

3. Świniopas

Iwajło Świniopas, zwany tez Iwajłem Kapustą, to bułgarski car, który swoją karierę polityczną zaczynał banalnie… od uprawy roli, hodowli świń i organizowania lokalnej samoobrony. W latach 70. XIII wieku tereny Bułgarii pustoszone były przez hordy tatarskie. Sparaliżowany po upadku z konia car Konstantyn Tich odpuścił sobie chronienie północnych granic kraju. Ludność musiała dawać sobie radę sama.

Iwajło szybko odniósł sukcesy w organizowaniu obrony przeciw Tatarom, a jego popularność (wsparta nabożnymi wizjami i obcowaniem ze świętymi) doprowadziła w końcu do konfliktu zbrojnego z carem i jego armią.

Inspiracją do napisania artykułu był cykl powieściowy Maurice'a Druona pod tytułem "Królowie przeklęci" (Wydawnictwo Otwarte 2016).

Inspiracją do napisania artykułu był cykl powieściowy Maurice’a Druona pod tytułem „Królowie przeklęci” (Wydawnictwo Otwarte 2016).

Konstantyn zginął w bitwie w 1277 roku, a Iwajło zaangażował się we wspieraną przez Bizancjum wojnę domową o tron bułgarski. Rok później, poślubiając wdowę po Konstantynie, został carem. Nie cieszył się jednak koroną długo. Utraciwszy poparcie bizantyjskie, szukał pomocy na dworze chana Nogaja i tam w 1280 roku został zamordowany.

2. Bezsilny

Henryk IV Impotent zwany tez Bezsilnym. Władca Kastylii i Leonu ożenił się w wieku piętnastu lat. Trzynaście lat później rozwiódł się w atmosferze skandalu. Jego żona Blanka z Nawarry pozostała dziewicą, choć o sprawności seksualnej Henryka miały świadczyć indagowane miejscowe prostytutki.

W roku 1455 król ożenił się ponownie. Wybranka, Joanna Portugalska, urodziła troje dzieci, ale że Henryk bardziej zainteresowany był swoim faworytem niż żoną, o ojcostwo podejrzewano kilku kochanków królowej.

Żona Henryka IV Impotenta, Joanna Portugalska, traktowała wierność małżeńską na tyle lekko, że urodziła trójkę dzieci... (źródło: domena publiczna).

Żona Henryka IV Impotenta, Joanna Portugalska, traktowała wierność małżeńską na tyle lekko, że urodziła trójkę dzieci… (źródło: domena publiczna).

Sprawami państwa Henryk interesował się tak samo intensywnie, jak swoimi żonami. Koniec końców doszło do tak zwanej farsy z Avila – czyli detronizacji króla. Przez kolejne lata, aż do śmierci Henryka w 1474 roku, kraj pogrążał się w anarchii. Porządek i moralność przywróciła jego siostra Izabela zwana Katolicką.

1. Kupa

Konstantyn V Kopronim czyli… Mam na imię Kupa. Cesarz bizantyjski panujący w VIII wieku, znakomity, błyskotliwy i utalentowany wódz. Dobry strateg i władca. Miłośnik kultury i sztuki. Gdyby nie przesłał władcy Franków Pepinowi organów, kto wie, jak by teraz wyglądały nabożeństwa w kościołach Europy Zachodniej.

Mozaika przedstawiająca Dymitra z Salonik. Przykład bizantyjskiej sztuki z przełomu VII i VIII wieku (źródło: domena publiczna).

Mozaika przedstawiająca Dymitra z Salonik. Przykład bizantyjskiej sztuki z przełomu VII i VIII wieku (źródło: domena publiczna).

A jednak bizantyńska historiografia nie podarowała mu zaciekłego zwalczania kultu ikon. Za gorliwe palenie ilustrowanych ksiąg, wyrywanie mozaik i dewastację kościołów i klasztorów Teofanes Wyznawca w swojej Kronice nie zostawił na cesarzu suchej nitki. Przedstawił go jako krwiożerczą bestię i tyrana.

Plotka, że podczas chrztu Konstantyn zanieczyścił odchodami chrzcielnicę, przyjęta została entuzjastycznie przez przeciwników ikonoklastów. Nienawiść do władcy spowodowała, że w IX wieku jego szczątki zostały ekshumowane i wyrzucone do morza.

Bibliografia

 1. Zygmunt Boras, Książęta piastowscy Śląska, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1978.
 2. Robert Browning, Cesarstwo Bizantyńskie, PIW, Warszawa 1997.
 3. Władysław Czapliński, Karol Górski, Historia Danii, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław – Warszawa – Kraków 1965.
 4. H.W. Haussig, Historia kultury bizantyjskiej, PIW, Warszawa 1980.
 5. Stanisław Szczur (red.), Piastowie. Leksykon Biograficzny, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1999.
 6. Wielka Historia Świata. T. 4: Kształtowanie średniowiecza, Oficyna Wydawnicza FOGRA, 2005.

KOMENTARZE (11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

brzydki burak

Dawniej ksywki mialy wiecej polotu niz dzis :)

slayer

Można do tej listy dorzucić jeszcze Mieszka II Gnuśnego, chociaż wielu historyków uważa , że ten przydomek nadany chyba przez Długosza jest zupełnie niesprawiedliwy.

  Krzysztof Wosik

  @slayer Poczytaj najnowsze źródła historyczne, a ten przydomek uznasz za całkowicie niesprawiedliwy.

Zbig

„W latach 70. XII wieku tereny Bułgarii pustoszone były przez hordy tatarskie”. W XII w. hordy tatarskie może i pustoszyły, ale nie Bułgarię tylko auły nad Bajkałem. Do Bułgarii po raz pierwszy dotarli w 1241 wracając z Polski i Węgier. A w latach 70 też tam bywali, tyle że w XIII w.
Zgłaszałem jako literówkę. ale brak odzewu ze strony redakcji. Rozumiem, że tak miało być. więc zgłaszam błąd merytoryczny. A może się mylę?

  Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka

  Panie Zbigniewie, była to literówka, właśnie została poprawiona. Dziękuję za zauważenie jej i przepraszam za przeoczenie tej uwagi.

Cyprian

Konstantyn V to w sumie był biedny. Ratujesz Bizacjum, cięzko pracujesz by nie zostało podbite przez arabów a tu Ci taki przydomek dają. A np. Cesarzowa Irena to był złol jakich mało, kazała oślepić wlasnego syna by przejąc wladze, a placone przez nią lapówki zrujnowaly skarbiec. Nie mowiac już o tym, ze jej fakt wstapienia na tron byl idealnym pretekstem do koronacjii Karola Wielkiego. I co? Teraz jest czczona jako świeta w kosciele prawoslawnym bo chronila ikony.
Można jeszcze napisac o Justynianie ii beznosym co to mu ucieli nos, żeby go poniżyc i wygnać z konstantynopola, a on dorobi sobie sztuczny i wrocił :)

nina

Co tam głupawe ksywki-przeczytajcie sobie ;;; Filary Ziemi Ken Follett ;; włos się jeży co wyprawiali.Dobrze napisane Polecam Pozdrawiam

nina

Co tam ksywki,przeczytaj filary ziemi,włos się jeży co wyprawiali [ Ken Follett ]

  cyruspym

  Dzięki, wolę jednak o ksywkach.

Robi

Co do Aethelreda, „Bezradny” oznaczało raczej „bez rady” w znaczeniu doradcy, pomocy, a nie niekompetentny.

Wrzesław Mechło

Interesujące historie i wydarzenia. Jednak brakuje mi związanej z Widłobrodym wspaniałej Świętosławy Storrady Dumnej jako polskiego Akcentu oraz informacji o zastawieniu Ziemi Lubuskiej przez Bolesława Rogatkę i historii Bolesława Zapomnianego pogańskiego króla, który zrównał różne religie w Polsce

Zobacz również

Średniowiecze

Kain na tronie. Jeden z najpotężniejszych czeskich władców, Bolesław Srogi, miał na rękach krew własnego brata

Święty Wacław nie zostałby męczennikiem i patronem krakowskiej katedry, gdyby nie chorobliwa żądza władzy tocząca jego brata. Książę Bolesław Srogi – a więc ojciec naszej...

15 lipca 2018 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Czy wojownicy Bolesława Chrobrego brali udział w inwazji na Anglię?

Czy wśród tysięcy wikingów, którzy zmierzali do Anglii, by kraść, łupić, gwałcić i przejmować w posiadanie, znaleźli się polscy wojowie? I czy na pewno wysłał...

20 października 2017 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Średniowiecze

10 powodów, dla których nie chciałbyś zostać średniowiecznym władcą

Może i cysorz to ma klawe życie, ale królowie w średniowiecznej Europie? Nie mieli dzieciństwa, żadnej prywatności, na każdym kroku czyhały spiski na ich życie,...

10 lipca 2016 | Autorzy: Redakcja

Średniowiecze

Czy ludzie w średniowieczu naprawdę wierzyli w piekło?

Rogate diabły, przypalające żywym ogniem grzeszników, tysiące nieludzkich mąk, smród siarki... Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej średniowiecznego od piekła. A co, jeśli Wam powiemy, że...

29 maja 2016 | Autorzy: Paweł Stachnik

Średniowiecze

Ranking pięciu najbardziej szalonych władców średniowiecza

Cesarz zjada służących, król twierdzi, że jest ze szkła, a papież pije zdrowie diabła. Megalomani, furiaci, seksoholicy, paranoicy, mordercy, kanibale… Tacy ludzie zasiadali na tronach...

23 maja 2016 | Autorzy: Adam Węgłowski

Średniowiecze

Nie chciałbyś być bękartem. Cała prawda o życiu nieślubnych dzieci w średniowieczu

Królewskie pochodzenie to jak wygrany los na loterii? Niekoniecznie. Jeśli twoja matka była wyłącznie przelotną miłostką władcy, to czekało cię wszystko, co najgorsze. Odmowa chrztu, wydziedziczenie, a...

16 maja 2016 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.