Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Stalking po polsku. Nasi rodacy naprawdę potrafili być psychopatycznymi prześladowcami

Strach przed prześladowaniem może być nieraz bardzo uzasadniony... (fot. oka Petr "che" Novák, lic. CC BY-SA 2.5, fot. dziurki Thegreenj, lic. CC BY-SA 3.0).Nękali, śledzili, dzwonili, nachodzili. Stalkerzy gotowi byli na wszystko, by osiągnąć swój cel. I choć motywy mieli różne, od chęci zaistnienia na salonach do zemsty za odrzucenie, cechowała ich ta sama brutalność i zawziętość.

Życie polskiej arystokratki Katarzyny Rzewuskiej było pełne przygód. Urodzona w Petersburgu, została żoną księcia Adama Radziwiłła, polskiego emigranta mieszkającego w Berlinie. Ślub wprowadził ją na berlińskie salony.

Polowanie na Rhodesa

Nie lubiła tego miejsca i przy każdej okazji okazywała swoja niechęć do cesarskiego dworu. Pod pseudonimem napisała książkę „La Nouvelle Revue”, w której przedstawiła dwór berliński jako siedlisko intryg, plotek i seksualnego rozpasania. Wywołany skandal bardzo ją bawił, jednak ona pragnęła czegoś więcej. Fascynowała ją polityka. A że jako kobieta nie miała do niej dostępu, postanowiła zostać dziennikarką.

Księżna Katarzyna Radziwiłłowa wyłania się z chaosu. Czyżby autor obrazu, Giovanni Boldini, trafnie ujął nieposkromiony charakter Polki? (źródło: domena publiczna).

Księżna Katarzyna Radziwiłłowa wyłania się z chaosu. Czyżby autor obrazu, Giovanni Boldini, trafnie ujął nieposkromiony charakter Polki? (źródło: domena publiczna).

Cięty język Katarzyny doprowadził do tego, że w roku 1885 została „poproszona” o opuszczenie Berlina. Wyjechała do Petersburga, ale nigdy nie pogodziła się z faktem wyrzucenia z berlińskiego dworu.

Jej małżeństwo się rozpadło, dzieci nie chciały mieć z nią nic wspólnego. Trzydziestoletnia Katarzyna wiedziała, że to już ostatni dzwonek, by odnieść sukces. Potrzebny do tego był jednak ktoś, kto pozwoli jej wypłynąć na szerokie wody. Szybko znalazła taką osobę.

W lutym 1896 roku, podczas przyjęcia w Londynie, poznała wpływowego polityka z Afryki Południowej – urodzonego w Wielkiej Brytanii Cecila Rhodesa. Od razu zrozumiała, że tylko on może zapewnić rozwój jej kariery politycznej, sławę i wysoką pozycję społeczną.

Sir Cecil Rhodes miał nieszczęście stać się obiektem manii księżnej Radziwiłłowej. Szkic Violet Manners (źródło: domena publiczna).

Sir Cecil Rhodes miał nieszczęście stać się obiektem manii księżnej Radziwiłłowej. Szkic Violet Manners (źródło: domena publiczna).

Zaczęła wysyłać do Rhodesa listy, w których pytała o różne rady. Potem przyszedł czas na drobne prezenty i komplementy. Z czasem stawała się coraz bardziej nachalna. Rezerwowała bilety na te same rejsy do Afryki, co Rhodes. To zmuszało polityka do ciągłego przekładania podróży.

W lipcu 1899 roku Cecil w tajemnicy pojawił się na statku płynącym do Kapsztadu. Gdy wydawało mu się już, że uwolnił się od swojej prześladowczyni, nagle w jadalni do jego stolika dosiadła się… Katarzyna!

Księżna zamętu

Po dotarciu do Afryki Rhodes popełnił największy błąd w swoim życiu – zaprosił kobietę do domu. Nie chciał słuchać współpracowników, którzy nazywali Radziwiłłową „Księżną zamętu”. A kobieta rozpowiadała plotki o ich związku, a nawet zaręczynach.

Inspiracją do napisania artykułu był serial CBS Reality pt. „Morderczy stalking”.

Inspiracją do napisania artykułu był serial CBS Reality pt. „Morderczy stalking”.

Cecil szybko zrozumiał w co się uwikłał i poprosił ją o opuszczenie Afryki. Było już jednak za późno. Zaczął ukrywać się przed Katarzyną, ona jednak osaczała go coraz bardziej. Wkrótce stali się największymi wrogami.

Księżna groziła, że ujawni kompromitujące telegramy Rhodesa. Skąd je miała? Nie wiadomo. Dodatkowo zaczęła podrabiać jego podpisy na własnych wekslach, chcąc wyłudzić 24 tysiące funtów. W porę oszustwo wyszło na jaw i Katarzynę aresztowano.

Przed procesem Radziwiłłowa postanowiła uprzykrzyć Cecilowi życie kolejny raz, tym razem ostatni. Gdy dowiedziała się, że polityk z powodu choroby serca jest umierający, zaczęła przychodzić pod jego dom. Całymi dniami spacerowała wokół jego posiadłości. Osiągnęła swój cel – zastraszony Rhodes nie wytrzymał napięcia i kilka dni później zmarł na zawał.

Cecil Rhodes na szkicu powstałym rok przed jego śmiercią. Czyżby na tej wcale niezbyt starej twarzy malował się strach przed polską prześladowczynią? Szkic Mortimera Menpesa (źródło: domena publiczna).

Cecil Rhodes na szkicu powstałym rok przed jego śmiercią. Czyżby na tej wcale niezbyt starej twarzy malował się strach przed polską prześladowczynią? Szkic Mortimera Menpesa (źródło: domena publiczna).

Sąd skazał Katarzynę Radziwiłł za oszustwa i fałszerstwa na dwa lata więzienia. Po wyjściu na wolność dalej kłamała, oszukiwała i ujawniała skandale rodzin panujących. Zmarła osamotniona w Nowym Jorku, w 1941 roku.

Wielbiciele gorszycielki

Z jednej strony skandalistka, intelektualistka i gorszycielka, z drugiej oddana kochanka i kochająca matka. Taka była Irena Krzywicka – feministka, pisarka i publicystka, propagatorka wolnych związków i edukacji seksualnej. Urodzona w roku 1899 w żydowskiej rodzinie, wychowana była przez matkę w tolerancyjnym i racjonalistycznym duchu. To ukształtowało jej sposób bycia.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...polski przedwojenny agent Jerzy Sosnowski zdołał zinwigilować Abwehrę? Przedstawiając się jako baron Georg von Nalecz-Sosnowski, zamożny właściciel ziemski, wkupił się w łaski berlińskiej śmietanki towarzyskiej. Udało mu się zdobyć nawet plany ataku na Polskę.

...za faszerowanie pasztetówek trocinami można było w czasach PRL zostać powieszonym? Taki wyrok zapadł w "aferze mięsnej", gdzie na karę śmierci skazany został Stanisław Wawrzecki, szef przedsiębiorstwa Warszawa Praga w Miejskim Handlu Mięsem.

...w pewnych polskich kręgach narodowy socjalizm spod znaku Hitlera uważany był za naszą autorską koncepcję? W "Swastyce" z 1933 roku autorzy pisali: Hitler (...) wystąpił ze swoją ideą dopiero w 1919 roku. Do swego „natchnienia” zaczerpnął jednak wzorów (...) w Polsce.

...XIX-wieczni poszukiwacze złota musieli bardzo uważać, żeby nie przepłacać? Ceny podstawowych produktów „w terenie” były trzy–cztery razy wyższe. Dotyczyło to nie tylko jedzenia: za miskę do płukania złota, która w mieście kosztowała 3-4 dolary, na terenie kopalni żądano dwa razy więcej.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.