Chociaż jedna trzecia światowej produkcji żywności trafia do kosza, nie licząc wcześniejszych strat na poziomie rolników i hodowców, a i tak co dziewiąty człowiek na świecie głoduje. Argentyński dziennikarz funduje czytelnikowi zimny prysznic.
Siedząc w swoich ciepłych i przytulnych domach, z dobrze zaopatrzonymi lodówkami i spiżarniami, czujemy się bezpiecznie. Nie musimy codziennie walczyć o byt, a miejsca, gdzie ludzie nie mogą związać końca z końcem są bardzo odległe. Syty nie zrozumie głodnego, jednak Martín Caparrós przynajmniej próbuje i to z całkiem dobrym skutkiem.
Oprócz wstrząsającej opowieści o głodzie poznamy także losy włoskiego żołnierza, który postanowił wziąć udział w powstaniu styczniowym. Dowiemy się więcej na temat historii Węgier i zajrzymy do najintymniejszej korespondencji państwa Witkiewiczów.
Głód, Martín Caparrós, Wydawnictwo Literackie 2016
Martín Caparrós uderza w nasze czułe punkty, rozwiewając w swojej książce zapewnianą przez pełny brzuch mgiełkę zadowolenia, jaka stale nas otacza. Chociaż trudno nam sobie to uświadomić, naszymi codziennymi wyborami i naszym systemem społecznym rządzi głód.
To on popchnął naszych przodków do budowania złożonych społeczności, których założenia w dużym stopniu napędzają nasze dzisiejsze życie. To on, jak wprost pisze Caparrós „oblegał średniowieczny Zachód” i zabijał ludzi tysiącami. To on nadal w krajach biednych wypycha na ulice ludzi żądających chleba. Nie w sensie przenośnym, wołających o podwyżki pozwalające na stabilne i wygodne życie, a bardzo dosłownym. Ludzi, którzy nie mają czym nakarmić swoich dzieci. Bo głód to wróg, z którym człowiek zmaga się od zarania dziejów.
Złamana szabla, Vito Catalano, Wydawnictwo Esprit 2016
Przywykliśmy do tego, że to Polacy włóczyli się po świecie, bijąc się na wojnach dookoła globu, jak na przykład Kościuszko, który dorobił się z tej okazji góry swego imienia.
Tymczasem Vito Catalano opowiada historię pewnego Sycylijczyka, który postanowił bić się o wolność Polski w oddziałach generała Francesco Nullo.
Początki państw. Węgry, Stanisław A. Sroka, Wydawnictwo Poznańskie 2015
Nowa książka o naszych „bratankach” z południa. Stanisław A. Sroka zabiera czytelnika do średniowiecznych Węgier, jasno i rzeczowo przedstawiając początki państwa. Od pojawienia się budzących grozę w Europie Madziarów, przez czasy świętych Stefana i Władysława, aż po bratobójcze walki o tron.
Listy do żony 1932 – 1935, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Państwowy Instytut Wydawniczy
Witkacy był szalony tym szaleństwem, które fascynuje i pobudza wyobraźnię mimo, że od jego śmierci minęło już tyle lat. W swojej korespondencji z żoną poruszał najintymniejsze szczegóły ze swojego życia, nawet problemy z kochanką, raz po raz zrywającą ich związek. Te listy to niezwykła kronika niesamowitej relacji łączącej dwójkę ludzi.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.