Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Jeden spryciarz przekonał całą Polskę, że cukier to lekarstwo na wszystko. I nieźle na tym zarobił!

 Wańkowicz potrafił przekonać Polaków do najbardziej kuriozalnych twierdzeń...„Przed wojną to był Pan prawie hochsztaplerem, geszefciarzem” – wypominano na starość Melchiorowi Wańkowiczowi. On tylko uśmiechał się z nostalgią. Może i został wybitnym pisarzem o światowej sławie, ale dobrze wiedział, że tylko jako „geszefciarz” potrafił zainkasować tysiąc dolarów za dwa krótkie słowa. A że przy okazji propagował niezdrowe żywienie i położył podwaliny pod przyszłą plagę otyłości? Ot, detal…

„Polska widziana z okna wagonu to kraj bardzo malowniczy” – rozmyślał pewien Francuz, podróżujący pociągiem po Rzeczpospolitej na początku lat trzydziestych. – „Budynki stacji kolejowych bardzo schludne i ładne, otoczone kwiatami i krzewami. Tylko jedna rzecz mnie zastanowiła. Prawie wszystkie te stacje noszą tę samą, bardzo trudną do wymówienia nazwę: »Cukier krzepi«. Przynajmniej 80% miejscowości w Polsce tak się nazywa…”

Historię zdezorientowanego gościa znad Sekwany przedstawił w lipcu 1932 roku dziennikarz „Kuriera Lwowskiego”. I z ironią dopowiadał: „Istotnie, sądząc według reklamy naszego Przemysłu Cukrowniczego, cukier polski ma jakieś wyjątkowo cudowne własności lecznicze. Krzepi, wzmacnia serce i muskuły, grzeje, syci i poi”.

Młody Melchior Wańkowicz na zdjęciu z okładki książki "King i królik". Z prawej: wycinek reklamy przekonującej rodziców, że dzieciom nie należy żałować cukru.

Młody Melchior Wańkowicz na zdjęciu z okładki książki „King i królik”. Z prawej: wycinek reklamy przekonującej rodziców, że dzieciom nie należy żałować cukru.

Człowiek zdrowy po jednej kostce stawał się mistrzem olimpijskim. Paralityk po dwóch kostkach odzyskiwał siłę w nogach. Polski cukier miał też działać niczym Viagra, zamieniając każdego impotenta w istnego Don Juana…

Akcja jakiej dotąd nie było

W rzeczywistości aż tak dosadne slogany nie istniały. Czytelnicy „Kuriera” doskonale jednak wiedzieli do czego pije pan redaktor. W 1931 roku ruszyła prawdopodobnie największa akcja reklamowa w dziejach Polski. Krótkie i dosadne hasło – CUKIER KRZEPI – z dnia na dzień ozdobiło dworce i ulice niemal wszystkich miast w kraju.

Cukier krzepił nie tylko dzieci. Biznesmenom wmawiano, że ożywia lepiej niż kokaina...

Cukier krzepił nie tylko dzieci. Biznesmenom wmawiano, że ożywia lepiej niż kokaina…

Upstrzono nim szpalty setek tytułów prasowych, bez wytchnienia powtarzano je w radiu. Trafiło nawet do elementarza dla przedszkolaków pod tytułem „O Franusiu z Pogwizdowa”. Minęło parę miesięcy a znał je już, wypowiadał i parafrazował każdy – od Bałtyku, po Tatry.

Słynny one-liner nie powstał przypadkiem. Stworzył go Melchior Wańkowicz, który copywriterem został jeszcze zanim na poważnie zaczął parać się pisarstwem. W 1918 roku ten buntowniczy chłopak spod Mińska miał 26 lat i niewiele poza tym. Studiował wprawdzie prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale wybuch wojny uniemożliwił mu zdobycie dyplomu. Nie miał też żadnego doświadczenia zawodowego.

Szczęśliwy chłop na cukrowym haju!

Szczęśliwy chłop na cukrowym haju!

Mógł pochwalić się wyłącznie działalnością w zrzeszeniach niepokornych uczniaków. Dopiero dzięki wojnie odkrył, że jak nikt potrafi przekonywać ludzi do swojego zdania.

Moskal – twój wróg

Stawiał pierwsze kroki w polityce, a kiedy tylko Polska odzyskała niepodległość, włączył się w działalność Straży Kresowej. Już w 1921 roku został tam Kierownikiem Działu Prasy i Propagandy. Nadzorował ponad dwadzieścia pism, drukarnię, sieć księgarń i fabrykę przeźroczy. Właśnie wtedy zaczął na potęgę pisać.

Spod jego pióra wyszła cała seria broszur propagandowych: Moskal – twój wróg, Jak naród sobą rządzi?, Dlaczego żołnierz polski wkracza na Litwę i Białoruś…

Od propagandy do reklamy

Ze Straży Kresowej przeniósł się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Aż do 1926 roku kierował Wydziałem Prasowym, trzymając pieczę nad całym polskim rynkiem mediów. Jako urzędnik od podszewki poznał prasę i branżę wydawniczą. W połowie dekady wykorzystał zdobytą wiedzę, otwierając z sukcesem własne wydawnictwo – „Rój”. Nie zamierzał też marnować swoich bliskich doświadczeń z propagandą.

Jeśli w ogniu wojny z bolszewikami potrafił promować polski rząd, to przecież tak samo mógł zachwalać jakikolwiek produkt. Pisał i drukował książki, ale prawdziwe pieniądze zbijał właśnie na reklamie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...na początku XX wieku co bardziej konserwatywni Polacy uważali, że ślub z aktorką jest równie oburzające, co związek z prostytutką. Z tego powodu małżeństwo Daszyńskiego z Marią Paszkowską wywołał nie lada kontrowersje.

... żona rządzącego Rwandą dyktatora Juvénala Habyarimana, choć próbowała wszystkim wmówić, że jest kurą domową, w rzeczywistości rządziła krajem. Była u steru władzy także wtedy, gdy rozpoczęło się ludobójstwo. Nie miała zamiru go powstrzymywać.

...książę Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku” słynął z rozrzutności i dzikich wybryków. Pewnego razu latem chciał pojeździć na saniach. A ponieważ nie było śniegu, to kazał wysypać dziedziniec nieświeskiego zamku cukrem i na nim urządzono kulig.

...z powodu zatrucia grzybami zmarł sam Budda? Nastąpiło to po tym, jak zjadł potrawkę z grzybami podaną mu przez pewnego kowala. Zanim jednak następnego dnia wyzionął ducha, to przebaczył temu, kto zaserwował mu przez pomyłkę toksyczne danie.

Komentarze (6)

 1. leopold Odpowiedz

  jeszcze bylo „Jedzcie dorsze” chociaz o wiele mniej popularne niz „Cukier krzepi” (chociaz odpowiedz „ludku warszawskiego” do dorszy byla dowcipniejsza niz w przypadku rymu „cukrowego”).

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z naszego facebookowego profilu…
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1216596465035677

  Marek P.:
  P. Melchior Wańkowicz sam wspominał, że wygrał też (co prawda z powodu braku innych startujących) konkurs na slogan reklamowy „fińskich domków”. Brzmiał on:
  „Domki drewniane – pluskwy murowane”.
  Ustanowionej nagrody nie wypłacono…

  Paulina W.:
  Jak już zaznaczyło kilka osób – dietetyka nie jest nauką ścisłą i niezmienną… i w dużej mierze opiera się na aktualnych trendach, niestety. Spójrzmy na to, jak zmieniła się piramida zdrowego żywienia – i ciągle zmienia. Obecnie słyszymy, że gluten to śmierć. A prawda pozostaje jedna – najbardziej szkodzi nieumiarkowanie i wszechobecna chemia i polepszacze!

  …oraz z profilu „Rocznica historyczna na każdy dzień”
  https://www.facebook.com/RocznicaNaKazdyDzien/posts/1072584336105813

  Wojciech S.:

  Dziś takim słowem-wytrychem jest „pożywny”. WSZYSTKO jest „pożywne”. Nawet Mlekonestlecrunchipsołaki.

  Edward R.:
  Wtedy było to: „Cukier krzepi”. A co krzepi współczesnych Polaków?
  Krzysztof M.:
  gorzała … jeszcze lepij

 3. Anonim Odpowiedz

  Wańkowicz był też autorem innego, znanego hasła „LOTEM BLIŻEJ”.
  Jednak miało to miejsce dopiero w 1971 roku.

 4. Trzywdar Odpowiedz

  Gdzieś doczytałem się,że plakat do wańkowiczowskiego hasła wykonal Mieczysław Berman. Był on współpracownikiem pana Melchiora w wydawnictwie RÓJ , a po wojnie czołowym grafikiem propagandy komunistycznej. Tylko nie wiem, który to z prezentowanych plakatów był dziełem tego Bermana.
  Trzywdar

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.