Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Robił nieludzkie eksperymenty na Polkach. Dzięki Amerykanom uniknął stryczka

Walter Paul Schreiber z synem. To właśnie to zdjęcie pokazano Janinie Iwańskiej, a następnie przedrukowano w gazecie "The Waco News-Tribune" z lutego 1952 roku (koloryzacja: RK).

Walter Paul Schreiber z synem. Właśnie to zdjęcie pokazano Janinie Iwańskiej, a następnie przedrukowano w gazecie „The Waco News-Tribune” z lutego 1952 roku (koloryzacja: RK).

Był nazistowskim zbrodniarzem, prowadził okrutne eksperymenty na Polkach w obozie koncentracyjnym. Polski sąd skazał go zaocznie na karę śmierci. Amerykanie nie zamierzali jednak pozwolić, by spadł mu włos z głowy.

Jeśli cenisz sobie masowe mordy, ale cenisz też własną skórę, zostań naukowcem, synu. W dzisiejszych czasach tylko tak unikniesz kary za zabójstwo – ironizował po II wojnie światowej pewien amerykański dziennikarz. Spośród niemieckich zbrodniarzy uczeni mieli największe szanse na uniknięcie jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Biolodzy, fizycy czy chemicy stanowili swojego rodzaju łupy wojenne, o które rywalizowały Moskwa i Waszyngton. Amerykanie sprowadzili do siebie ponad 1600 niemieckich naukowców, praktycznie nie zwracając uwagi na ich przeszłość. Co więcej, nawet pomagali ją zatajać!

Joachim Mrugowsky na zdjęciu wykonanym w czasie procesu norymberskiego (źródło: domena publiczna).

Joachim Mrugowsky na zdjęciu wykonanym w czasie procesu norymberskiego (źródło: domena publiczna).

Zbrodniarz w Norymberdze… jako świadek

Lekarz Walter Paul Schreiber nie był szeregowym członkiem NSDAP, to był zbrodniarz wojenny jak nic. Profesor higieny i bakteriologii, pełnomocnik Rady Naukowej Rzeszy do Zwalczania Epidemii, zajmował się planami stworzenia broni biologicznej. Odpowiadał również za pseudomedyczne eksperymenty na więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych.

Niemiec nie ograniczał się do wizytowania kacetów, oglądania ofiar i przyjmowania raportów. W 1944 roku, jako koordynator do badań nad żółtaczką zakaźną, sam zwracał się do Joachima Mrugowsky’ego, naczelnego higienisty Waffen SS, o udzielenie pomocy w przeprowadzeniu doświadczeń na ludziach.

Mrugowsky został osądzony w Norymberdze i stracony, Schreiber też wziął udział w procesie, ale tylko w charakterze świadka. W 1945 roku dostał się do radzieckiej niewoli. W trakcie przesłuchania Sowieci uzyskali od niego informacje o niemieckich pracach nad bronią biologiczną. W Norymberdze chcieli odczytać jego zeznania, ale sędziowie nalegali na osobiste przesłuchanie świadka. Schreibera dostarczono na miejsce, a po przesłuchaniu wrócił na Wschód.

Walter Paul Schreiber zeznaje w czasie procesu norymberskiego (źródło: domena publiczna).

Walter Paul Schreiber zeznaje w czasie procesu norymberskiego (źródło: domena publiczna).

Zbyt cenny, by wisieć

Z zeznań kolejnych świadków i oskarżonych wynikało, że Schreiber był jednym z głównych odpowiedzialnych za pseudomedyczne eksperymenty w III Rzeszy. Kiedy zażądano od Sowietów, by ponownie dostarczyli zbrodniarza przed trybunał, ci zaczęli kluczyć i wymyślać różne wymówki. Sprawa była jasna: Schreiber powinien wisieć, ale Stalin nie chciał pozbyć się tak cennego naukowca. Koniec końców nie został osądzony.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Erics Lichtblaus pod tytułem "Sąsiedzi naziści". Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera (WL 2015).

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Erica Lichtblaua pod tytułem „Sąsiedzi naziści. Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera” (Wydawnictwo Literackie 2015).

Profesor Schreiber wolał jednak dzielić się swoją wiedzą z Amerykanami. W 1948 roku przedostał się do amerykańskiej strefy okupacyjnej Niemiec, gdzie zaczął pracować dla nowych mocodawców. Zmagał się tam z pytaniami badawczymi typu jak przesłuchiwanych faszerować narkotykami.

Trzy lata później ściągnięto „inteligentnego i przydatnego” lekarza do Stanów Zjednoczonych. 17 września 1951 roku przypłynął wraz z rodziną do Nowego Jorku. Niedługo potem Schreiber rozpoczął pracę w bazie lotniczej Randolph niedaleko San Antonio w Teksasie.

Prawda wychodzi na jaw

Nikt nie dowiedziałby się o przeszłości Niemca, gdyby nie przypadek. 14 listopada 1951 roku do portu w Nowym Jorku zawinął statek pasażerski, na którego pokładzie znajdowała się Janina Iwańska, była więźniarka Ravensbrück.

W tym niemieckim obozie ofiarą pseudomedycznych eksperymentów padły 74 Polki oraz kilkanaście kobiet innych narodowości. Łamano im nogi, miażdżono mięśnie, zarażano zgorzelą gazową, gronkowcem złocistym i tężcem, dodawano do ran kawałki metalu lub ziemi…

Więźniarki obozu Ravensbrück poza niewolniczą pracą, padały również ofiarą nieludzkich eksperymentów medycznych. Wśród ich oprawców był Walter Paul Schreiber (źródło: Bundesarchiv; lic. CC ASA 3.0).

Więźniarki obozu Ravensbrück poza niewolniczą pracą, padały również ofiarą nieludzkich eksperymentów medycznych. Wśród ich oprawców był Walter Paul Schreiber (źródło: Bundesarchiv; lic. CC ASA 3.0).

Samej Iwańskiej złamano nogi, usunięto kawałki piszczeli i zarażano ją gangreną. Do Stanów Zjednoczonych przyjechała na leczenie. Miało złagodzić bóle, na które cierpiała z powodu obozowej gehenny.

W szpitalu w Bostonie Polka rozmawiała o pobycie w Ravensbrück z lekarzem Leo Alexandrem, który był biegłym w procesie norymberskim. Padło nazwisko Waltera Schreibera – Iwańska pamiętała go jako lekarza, który wizytował obóz i oceniał postępy w okaleczaniu więźniarek.

Jedna z byłych więźniarek Ravensbrücku, okaleczona w czasie zbrodniczych eksperymentów (źródło: domena publiczna).

Jedna z byłych więźniarek Ravensbrücku, okaleczona w czasie zbrodniczych eksperymentów (źródło: domena publiczna).

Alexander kojarzył nazwisko z Norymbergi. Niedługo potem, przeglądając branżowe czasopismo medyczne, trafił na informację, że w Teksasie zaczął pracę… Walter Schreiber. Lekarz z Bostonu natychmiast zwrócił się do władz z apelem, aby zwolniły Niemca i pozbawiły go prawa wykonywania zawodu. Amerykańscy oficjele pozostawali głusi na prośby o zwolnienie zbrodniarza.

To musiał być inny Schreiber!

Sprawa drgnęła – bo trudno powiedzieć, żeby ruszyła – po kilku miesiącach, kiedy znany felietonista Drew Pearson poświęcił Schreiberowi artykuł. Jak podkreśla w swojej książce „Sąsiedzi naziści” Eric Lichtblau:

Z początku wojsko raczej powściągliwie broniło doktora Schreibera. Pułkownik, który zajmował się sprowadzeniem lekarza, twierdził, że lotnictwo nie wiedziało nic o przerażających oskarżeniach rzucanych przez amerykańskich śledczych w Norymberdze. Powiedział też, że niezależnie od tego niemiecki lekarz był jedyną osobą kwalifikującą się do przeprowadzenia badań, którymi zajmował się w Teksasie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...niemiecki generał Friedrich Paulus, wzięty w sowiecką niewolę pod Stalingradem, w procesach norymberskich wziął udział jak świadek oskarżenia? Jego przyjazd wzbudził dużo emocji. Kiedy siedzący na ławie oskarżonych Hermann Göring zobaczył go na sali rozpraw, z wściekłością nazwał go „brudną świnią”.

…uciekinier przyłapany na próbie ucieczki z obozu koncentracyjnego był brutalnie bity i ośmieszany. Częstą praktyką było przebieranie go w groteskowy strój błazna. Dawano mu też tabliczkę z kpiącym napisem: „Hurra, hurra ich bin wieder da!” czyli „Hurra, znowu tu jestem!”. 

...polscy oficerowie zamordowani w Katyniu do końca nie wiedzieli co ich czeka? Świadczą o tym ich spisane tuż przed śmiercią notatki, które odnaleziono podczas ekshumacji. 

...jedną z przyczyn zbrodni katyńskiej mogło być przeludnienie w więzieniach? Według rosyjskiego historyka, prof. Iwanowa, NKWD nie radziło sobie z tak ogromną liczbą polskich jeńców, dlatego konieczna była ich likwidacja.

Komentarze (20)

 1. nintendo Odpowiedz

  Kupiłem książkę ale z tym kodem obniżającym cenę za kolejne zakupy to lipa jest, nie ma żadnego kodu. Nie otrzymałem go ani w przesyłce ani w e-mailu. A sama książka to zwykła opowiastka bez żadnych konkretnych odniesień historycznych. Generalnie nie polecam.

  • Członek redakcji | Rafał Kuzak Odpowiedz

   Drogi nintendo,

   jeżeli chodzi o kwestię kuponu rabatowego do być może trafił on po prostu do spamu? Najlepiej abyś skontaktował się w tej sprawie bezpośrednio z księgarnią ksiegarnia@wydawnictwoliterackie.pl

   Co do samej książki, to moim zdaniem jest ona naprawdę interesująca. Oczywiście zależy czego oczekujemy. Jeżeli ktoś szuka naukowego opracowania tematu, to pewnie może poczuć się zawiedziony. Ja jednak lubię książki w których przedstawia się historie kilku konkretnych bohaterów, a w tym przypadku raczej antybohaterów.

 2. Gve Odpowiedz

  Myślę, że ostani akapit o moralności i solidarności powinniśmy przeczytać raz jeszcze i rozważyć pod kątem dzisiejszej sytuacji i presji na Polskę przez silniejszych aby się solidaryzować…. o tak, solidaryzować z cudzymi interesami.

 3. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z profilu „Historia jakiej nie poznasz w szkole”…
  https://www.facebook.com/historiajakiejniepoznasz/posts/1502793326680060

  Karolina G.:
  Czytalam ksiazke o kobietach na ktorych przeprowadzal eksperymenty..pieklo na ziemi. Wycinano im kosci, tkanki, wkladano zamoast nich potluczone szklo, wate wszystko zeby wywolac zakazenie organizmu. Byly to kobiety z wiezien w Lublinie, Chelmie i Zamoscia. Potem zostawiali je same sobie bez opieki i pomocy jak „kroliki doswiadczalne”. Nie wiem czy ja bym przetrwala jeden dzien takich okropnosci a niektore z nich przezyly…

  Anna K.:
  A amerykanie to dziwny naród niby tak wszystkie zło chcą wytepic a całe zło albo przygarniaja do siebie i chronią albo ono od nich wychodzi

  … oraz z profilu „Rocznica historyczna na każdy dzień”
  https://www.facebook.com/RocznicaNaKazdyDzien/posts/1017779478252966

  Zygmunt W.:
  nic dziwnego po prostu był dla nich cenny nie ważne co zrobił zresztą to nie jest odosobniony przypadek

  Justyna R.:
  Bardzo ciekawy choć niestety smutny artykuł.

 4. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  I jeszcze kilka komentarzy z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1156056217756369

  Mikołaj Piotr B.:
  ekawe czy co pożytecznego im wymyślił… jeśli nie głupio uczynili że nie dali go tutaj powiesić… lecz jeśli tak… Szkoda marnować kogoś kto może się przydać. Tym niemniej nie chciałbym się u kogoś takiego leczyć.
  Maciek G.:
  jak to co, usa rozwijało broń biologiczną

  Adam Maciej L.:
  Moja ciotka była 2 ostatnie lata Rawensbrik Na niej też robiono podobne eksperymenty Po wyzwoleniu wylądowała w Szwecji gdzie przez wiele lat dochodziła do zdrowia i powróciła do Polski Na te tematy niechciała wracać pamięcią

  Kasia K.K.:
  Właśnie skończył się film dokumentalny na FocusTV „Wojna na haju”. Nie tylko on uniknął Norymbergi w ten sposób, ale trzydziestu pięciu podobnych potworów, zyskując prestiż i wygodne życie.

  Adam W.:
  Dzięki Amerykanom wielu faszystów zostało na wolności pomagali im

 5. maciejmakro Odpowiedz

  Przypomnijmy że jedna z ikon naukowo-postępowych w Polsce, gorący orędownik prez y dęta Komorowskiego, otwarcie głosi tezy że doświadczenia przeprowadzane przez takich lekarzy miały znaczenie naukowe i naukową wartość!
  Więc może nie ma tu żadnej sensacji a jedynie ratunek naukowego eksperta przed linczem?!

 6. Łukasz Odpowiedz

  Mała poprawka, a mianowicie „Operacja Spinacz” – „Operation Paperclip” lub „Operation Overcast”, nie zaś „Projekt Spinacz” – „Project Paperclip”, jak jest napisane w tekście.

  Pozdrawiam ! :)

 7. VIKING Odpowiedz

  SS-man Murowsky vel Murawski ??- A mowi sie ze nie bylo Polakow -zdrajcow slużacych w Waffen SS. Otóż nijaki Von den Bach -Zelewski/ polsko-niemiecki/ szlachcic, dalej , Kat Powstania Warszawskiego ; Brygada SS – Kaminski – takze niestety z pochodzenia Polak na uslugach niemieckich

 8. Agnieszka Odpowiedz

  Na ciotce mojej mamy naziści robili eksperymenty medyczne. Teraz wiem (choć pewnie bym nie chciała), ze możliwe że dzięki aliantom uniknęli kary

 9. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Kilka komentarzy z naszego profilu na fb:
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1239062189455771

  Julia B.: Jedną z kobiet, na których przeprowadzano eksperymenty była Wanda Półtawska, wszystko opisała w książce „I boję się snów”

  Rufin O.: Tak było,jest i obawiam się,że będzie zawsze dopóki tzw. homo sapiens nie zniknie co do ostatniego osobnika z Ziemi.

  Rafał N.: Paperclip/overcast i wszystko jasne. Wiara ze DWS to byla jakas walka dobra ze zlem jest ekstremalnie naiwna.

 10. Smutek Odpowiedz

  Po latach dowiedziałam się, że moja ciotka jako dziewczynka w Oświęcimiu miała robione podobne ekspertmenty na nogach, oczywiście bez znieczulenia. Nie wiedziałam czemu zawsze dziwnie się zachowywała. Jej najstarsza córka też była niezbyt zrównoważona psychicznie, zawsze fantazjowała bez sensu, co spowodowało, że jej życie było skomplikowane i przegrane. To doświadczenie pokazuje mi, że takie traumy szkodzą nie tylko ofiartom ale i potomkom. Dbajmy o pokój.

 11. qazq Odpowiedz

  Nic nie usprawiedliwia zbrodni na więźniach.
  Ale warto o tym myśleć również w innych kategoriach – że być może śmierć czy cierpienie więźniów nie poszło w całości na marne.
  To w obozach koncentrayjnych podczas tych eksperymentów również stawiano pierwsze próby dokonywania przeszczepów, operacji neurochirurgicznych itp.
  Ta wiedza, jeśli nie zaginęła mogłabyś podwalinami pod rozwój jużpokojowych technologii medycznych po wojnie.

 12. ciapek Odpowiedz

  Pan Dr Schreiber z pewnością nie eksperymentował na Żydach, świat by mu tego nie wybaczył. A kto tam się przejmuje jakimiś Polkami.Smutne.

 13. Ska Odpowiedz

  Mysle ze ci ktorych przejeli rosjanie nie mogli liczyc na luksus jak w stanach zyli tak dlugo jak dlugo byli potrzebni a potem ruskie ostrzezenie: strzal ostrzegawczy w tyl glowy i do piachuSka

 14. anka Odpowiedz

  CIA w swych powojennych eksperymentach, opierało się na badaniach dr Mengele, natomiast amerykański seksuolog Alfred Kinsley współpracował z nazistowskim pedofilem Fritz von Balluseck.

 15. polskanarodowa Odpowiedz

  :) :) Zaraz wyjasnie dlaczego sie smieje choc temat przeciez pozornie nie do smiechu.
  Z dwoch powodow :autorem tego steku holo-bzdur jest niejaki MORYS czyli Moryc Twardowski.
  Po drugie nawet wikipedia po wpisaniu nazwiska dr.Schreibera mowi cos zupelnie innego a jak wiadomo wikipedia nie jest znana ze swojej tolerancji dla inaczej myslacych.

  „On 30 April 1945, while caring for wounded in a makeshift hospital in Berlin, he was taken prisoner of war by the Red Army and transported to the Soviet Union.[2] On 26 August 1946, Schreiber appeared as a surprise witness at the Nuremberg Trials, giving evidence in support of the Soviet Chief Prosecutor, Roman Rudenko, against, Hermann Göring and Kurt Blome, who had been in charge of German offensive biological weapons development.[7][8] A recording of his testimony at the trial can be found at the online archive of the Imperial War Museum.[9] The transcript became part of the Nuremberg proceedings against German major war criminals.[4]

  Dr. Schreiber, whose long-standing record against the use of offensive biological warfare and human experimentation was well established, was himself never charged or considered for prosecution on war crimes charges.”

  CZYLI COS ZUPELNIE INNEGO NIZ PODAJE NAM MORYC W SWOJEJ HOLO-PIGULCE.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Schreiber

  Z wlasnego doswiadczenia wiem ,ze wszystko co traci holo-mitem smierdzi na kilometr dlatego radze wszystkie tego typu rewelacje w miare mozliwosci zweryfikowac.
  Nie z milosci do nazistow ale do prawdy.

  Jerzy Alexander Ulicki
  Walter Schreiber – Wikipedia
  EN.WIKIPEDIA.ORG

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.