Ciekawostki Historyczne
Średniowiecze

Czy na polskim tronie zasiadała Żydówka?

Imiona żon Piastów często pozostają dla nas nieznane. Nie wiemy, jak nazywały się dwie małżonki Chrobrego i połowica Śmiałego. Do niedawna bezimienna była też żona Henryka Prawego, który na 30 lat przed Łokietkiem chciał zostać królem. A fakt, że jej imię zostało wreszcie odnalezione tylko skomplikował sprawę...

O żonie Henryka Prawego wiedzieliśmy dotychczas bardzo niewiele. Pochodziła z Opola, a jej ojciec oddał ją Henrykowi i przyrzekł wsparcie w polityce zjednoczeniowej zięcia w zamian za ukoronowanie córki. Na temat jej imienia snuto tylko domysły – nazywano ją Konstancją, Grzymisławą, Katarzyną lub Małgorzatą. Jednak na żadną z tych propozycji nie było dowodów.

Wreszcie opolska badaczka zakonów średniowiecznych, Anna Pobóg-Lenartowicz, natrafiła na elektryzującą informację, ukrytą w XVIII-wiecznej kronice dominikanina Reginalda Grossa. Autor ten, opisując dzieje opolskiego konwentu, podał informacje o rodzinie fundatora klasztoru. Nazwał też po imieniu jego siostrę, czyli żonę Henryka Prawego. A była to… Estera!

Biblijne imię polskiej księżnej

Jest to imię bardzo popularne w kulturze żydowskiej. Może też przywodzić na myśl na przykład żydowską kochankę króla Kazimierza III. Profesor Pobóg-Lenartowicz nie uważa jednak, że żona Henryka była Żydówką. Uznaje ją – tak jak wcześniejsi historycy – za potomkinię opolskich Piastów.

Biblijna Estera na obrazie Edwina Longa.

Biblijna Estera na obrazie Edwina Longa.

Jak w takim razie wytłumaczyć, że książęca córka i żona nosiła biblijne imię? Opolska badaczka udowadnia, że ówcześni zakonnicy szczególnie czcili Matkę Boską, a starotestamentową Esterę uważali za prekursorkę Maryi. Estera była według nich ucieleśnieniem patriotyzmu, pobożności, skromności i pokory, tak jak Boża Rodzicielka. Kulty Estery i Marii były złączone i silne, a modląc się do Estery, wzywało się też Marię.

Anna Pobóg-Lenartowicz zauważa, że bratanica żony Henryka Prawego miała na imię Maria. Nie używano wówczas często tego imienia. Zatem możliwe, że obie księżniczki otrzymały imiona na cześć jednego kultu.

News powstał w oparciu o artykuł naukowy opublikowany w Śląskim Kwartalniku Historycznym "Sobótka".

News powstał w oparciu o artykuł naukowy opublikowany w Śląskim Kwartalniku Historycznym „Sobótka”.

Czy rewelacje piszącego kilkaset lat po fakcie Grossa są wiarygodne? Odkrywczyni twierdzi, że jego wiedza o Piastach śląskich jest na tyle solidna, że nie można traktować jego wieści jako wymysłu. Czas zatem wziąć ołówki w dłonie i nanieść imię Estera w miejsce NN.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Źródłem powyższego newsa jest:

Anna Pobóg-Lenartowicz, Jeszcze o imieniu księżniczki opolskiej, córki Władysława, żony Henryka IV Prawego, „Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka”, Rocznik LXIX (2014), nr 3, Wrocław 2014, s. 129-138.

Newsy historyczne. O co chodzi?

1 Rubryka „newsów historycznych” to najnowsze doniesienia ze świata historii. Szukamy przegapionych i przemilczanych odkryć polskich (i nie tylko) naukowców. Pokazujemy, że w badaniach nad przeszłością nieustannie coś się dzieje.
2-news Nasze newsy są krótkie i przystępne. Na 2-3 tysiącach znaków streścimy dla Was odkrycia, które naukowcy zawarli na dziesiątkach stron hermetycznych prac. Piszemy tylko o tym, co naprawdę ma znaczenie. Bez przynudzania.
3 Opieramy się na publikacjach naukowych z ostatnich 18 miesięcy. W świecie historii newsy rozchodzą się powoli, a prace akademickie trafiają do potencjalnych odbiorców z dużym opóźnieniem. To co w innych dziedzinach przestaje być newsem po 24 godzinach w historii może nim być nawet rok później.
4-news Przygotowując newsy kierujemy się listą najbardziej prestiżowych periodyków historycznych. Jeśli jesteś wydawcą lub autorem i chciałbyś, abyśmy sięgnęli do konkretnej publikacji – wyślij ją na adres naszej redakcji.

Zobacz również

Średniowiecze

Życie prawdziwej księżniczki to nie bajka. Po przeczytaniu tego tekstu odetchniesz z ulgą!

Która dziewczynka nie marzy o tym, by zostać księżniczką? Nosić bogate stroje, mieć służbę na każde skinienie… Żadna nie myśli jednak o mrocznej stronie bycia...

21 sierpnia 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Średniowiecze

Wreszcie wiemy kiedy Wacław II został królem Polski

Czy można przegapić koronację? W Polsce to właściwie standard. Historycy tylko się domyślają, w jaki dzień królem został Bolesław Chrobry czy Mieszko II. Z importowanym...

11 lipca 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Średniowiecze

Tysiącletnie kłamstwo. Nie było żadnego Bolesława Chrobrego!

Wielki, wspaniały, silny i pobożny. Przydomki średniowiecznych władców, szczególnie tych, którym przyszyto łatkę wybitności, potrafią być niezwykle monotonne. Na tym tle wyróżnia się swojski i...

9 czerwca 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Tysiącletnia zagadka. Kim była druga żona Bolesława Chrobrego?

„Pojął za żonę Węgierkę, z którą miał syna Bezpryma, lecz i ją również przepędził”. To wszystko, co źródła mówią na temat drugiej małżonki Bolesława Chrobrego....

23 maja 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Nowożytność

Elżbieta Batory wcale nie była wampirem. Wrobili ją!

„Drakula w spódnicy”, „Krwawa Hrabina” czy „Wampirzyca z Csejte” to tylko niektóre z przydomków, jakie nadano Elżbiecie Batory. Okazuje się jednak, że krwiożerczą bestię zrobiono...

16 maja 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Średniowiecze

Średniowieczna femme fatale. Z nią żaden mężczyzna nie był bezpieczny

Córka polskiego króla Przemysła II, Ryksa, była kobietą słynącą ze swojego piękną. Uroda nie przyniosła jej jednak szczęścia w miłości. Jej mężczyźni dziwnym trafem w kółko...

28 sierpnia 2014 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja

Wybrane komentarze do artykułu z naszego facebookowego profilu
https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1123715360990455

Ziemiproch N.:
Jedna na pewno – Maryja Królowa Polski!

Maciej J.:
A co w tym dziwnego? Liczyła się dynastia, ewentualne koalicje międzyrodowe a nie, czy […] je koszerne, czy nie

Marek

Jaki cel przyświeca autorom takich „rewelacji”? Pod względem „sensacji” i osadzenia w prawdzie historycznej, to niewiele do pudelka brakuje.

Przemek

Bzdury. Po pierwsze tytuł waszego newsa jest kłamliwy. Autorka pisze tylko, że córka Władysława opolskiego to Estera, a nie że była żydówką. Po drugie teoria Pani Anny jest równie prawdopodobna jak te wcześniejsze. Brak dowodów. Po trzecie wiarygodność Grossa była już wielokrotnie kwestionowana, Jego wiedza o XIII wieku jest imponująca, lecz nie wiadomo czy oparł ją na jakimś wiarygodnym źródle czy wymyślił
Pozdrawiam Przemek

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.