Ciekawostki Historyczne

O dziwo to nie mudżahedini czający się za każdą skałą stanowili największe zagrożenie dla żołnierzy radzieckich okupujących Afganistan (1979-1989). Co było najczęstszą przyczyną wizyt sołdatów w szpitalach? Choroby zakaźne, z którymi zupełnie nie radziła sobie wojskowa służba zdrowia.

Po wkroczeniu do Afganistanu Sowieci teoretycznie dobrze zadbali o zdrowie swoich sołdatów. Armia zorganizowała aż siedem dużych szpitali wojskowych, dodatkowo w każdym mniejszym garnizonie znajdował się punkt medyczny. Wszystko to wyglądało pięknie tylko na papierze, rzeczywistość była zgoła odmienna. Jak podaje Rodric Braithwaite, autor książki „Afgańcy. Ostatnia wojna imperium”:

Przeszło trzy czwarte żołnierzy służących w Afganistanie przebywało w szpitalach. Rannych lub okaleczonych było około jedenastu procent. Reszta – sześćdziesiąt dziewięć procent wszystkich pełniących służbę wojskową podczas tej wojny – cierpiała na poważne choroby: dwadzieścia osiem procent na żółtaczkę zakaźną, siedem i pół procent na dur brzuszny, reszta na zakaźną dyzenterię, malarię i inne choroby.

Wbrew pozorom to wcale nie mudżahedini stanowili największe zagrożenie dla żołnierzy radzieckich okupujących Afganistan (fot. Erwin Lux; lic. CC ASA 3,0).

Wbrew pozorom to wcale nie mudżahedini stanowili największe zagrożenie dla żołnierzy radzieckich okupujących Afganistan (fot. Erwin Lux; lic. CC ASA 3,0).

Żółtaczka i cholera wyłączają z walki całe dywizje

Wszystkiemu winien był permanentny brak funduszy oraz wprost skandalicznie warunki sanitarne. Szpitale borykały się z chronicznym niedoborem personelu, lekarstw a nawet bandaży. Jeden z sowieckich medyków posunął się do stwierdzenia, że: Gdybyśmy mieli to, czego potrzebujemy, moglibyśmy uratować trzy czwarte pacjentów, a tak…

Niekiedy wina leżała po stronie samych żołnierzy. Podobno desperaci odwoływali się do metod pamiętających jeszcze I wojnę światową. Chcąc uniknąć służby liniowej kupowali od sanitariuszy w szpitalach mocz osób zarażonych żółtaczką. Wystarczyło go wypić, by samemu zapaść na tę ciężką chorobę.

Jak łatwo przewidzieć, na efekty nie trzeba było długo czekać. Przykładowo pod koniec 1981 roku co czwarty żołnierz z 5. Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej w Szindandzie leżał zmorzony chorobą – głównie żółtaczką. Również najwyżsi rangą dowódcy zostali przykuci do łóżek. Jak podaje Braithwaite w tym samym czasie chorowali dowódca Borys Gromow, jego zastępcy oraz wszyscy pułkowi dowódcy. Oczywiście w takim stanie dywizja była faktycznie niezdolna do walki.

Jak zauważa Rodric Braithwaite sowiecka służba medyczna podczas drugiej wojny światowej o wiele lepiej radziła sobie z opanowywaniem chorób niż jej następcy w Afganistanie

Jak zauważa Rodric Braithwaite sowiecka służba medyczna podczas drugiej wojny światowej o wiele lepiej radziła sobie z opanowywaniem chorób niż jej następcy w Afganistanie

Jednak nie tylko żółtaczka dziesiątkowała szeregi Armii Radzieckiej w Afganistanie. Nie mniej niebezpieczna okazała się cholera. Mieli się o tym przekonać w lecie 1985 roku żołnierze 66. Wydzielonej Brygady Zmechanizowanej stacjonującej w Dżalalabadzie, kiedy członkowie jednego z patroli wracających z akcji napili się wody z przydrożnego źródła. Już po kilku dniach trzej żołnierze na apelu runęli na ziemię – zdiagnozowano u nich właśnie cholerę.

Artykuł powstał w oparciu o książkę Rodrica Braithwaite'a pt. "Afgańcy" (Znak, 2012)

Artykuł powstał w oparciu o książkę Rodrica Braithwaite’a pt. „Afgańcy” (Znak, 2012)

Choroba rozprzestrzeniała się błyskawicznie i w końcu zapadła na nią przeszło połowa brygady. Sytuacja była do tego stopnia niebezpieczna, że chorych izolowano za drutem kolczastym, lekarzy i pielęgniarki izolowano razem z nimi, a niezbędne posiłki – dodatkowy personel medyczny – trzeba było przywieźć samolotami z Moskwy.

Niektórzy twierdzili nawet, że dla zapobieżenia dalszym infekcjom zwłoki zmarłych palono, co było sporym szokiem dla w głębi ducha ciągle religijnych Rosjan.

Później warunki wcale nie uległy poprawie. Szacuje się, że przez cały czas trwania okupacji Afganistanu, aż jedna czwarta, a możliwe, że nawet jedna trzecia, 40. Armii była wyłączona z działań z powodu chorób. W szczytowym nasileniu epidemii na trzystu pacjentów przypadała tylko jedna pielęgniarka.

Przynajmniej w czymś jesteśmy lepsi

Rodric Braithwaite jest wręcz skłonny przyjąć, że sowiecka służba medyczna podczas drugiej wojny światowej o wiele lepiej radziła sobie z opanowywaniem chorób niż za jej następców.

Wojska radzieckie wycofują się z Afganistanu. Porażka wynikał nie tylko z zaciętego oporu mudżahedinów, ale również z kompletnie niewydolnej wojskowej służby zdrowia (fot. Mikhail Evstafiev; lic. CC ASA 2,5).

Wojska radzieckie wycofują się z Afganistanu. Porażka wynikał nie tylko z zaciętego oporu mudżahedinów, ale również z kompletnie niewydolnej wojskowej służby zdrowia (fot. Mikhail Evstafiev; lic. CC ASA 2,5).

Właściwie jedyną rzeczą którą w Afganistanie robiono lepiej, była ewakuacja ofiar z pola walki. Nie ma się jednak czemu dziwić, wszak podczas II wojny światowej Sowieci nie dysponowali jeszcze śmigłowcami ratunkowymi. W jednym z optymistycznych sprawozdań chlubiono się tym, że:

Jedynym sukcesem jakim mogła się pochwalić radziecka służba zdrowia w Afganistanie był transport rannych helikopterami (fot. E.Kuvakin; lic. CC ASA 3,0).

Jedynym sukcesem jakim mogła się pochwalić radziecka służba zdrowia w Afganistanie był transport rannych helikopterami (fot. E.Kuvakin; lic. CC ASA 3,0).

dziewięciu na dziesięciu rannych żołnierzy otrzymywało pierwszą  pomoc w ciągu trzydziestu minut i docierało do lekarza w ciągu sześciu godzin.

Tylko właściwie co z tego? Rzeczywistość sowieckich szpitali wojskowych w Afganistanie była taka, że nawet jeżeli ranny nie zmarł na stole operacyjnym, to miał olbrzymie szanse umrzeć w wyniku zakażenia. Ten los spotkał tysiące żołnierzy.

Zobacz również:

Źródło:

KOMENTARZE (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znafca

Skutecznym lekarstwem na wiele chorób bakteryjnych jest nadtlenek wodoru.Sam testowałem.

Ciotka

Oj, Panie Rafale…Oj, Sir Rodric (to moj Ambassador z Moskwy z czasow Perestroyki)…
Pierwszemu z Was chce powiedziec, ze roznica pomiedzy mujahedeenami i radziecka wojskowa sluzba zdrowia taka, ze choc jedni i drudzy wypruwali ludziom flaki, to tylko ci pierwsi dokonywali tego zabiegu bez znieczulenia.
Drugiego zas przyjdzie mi odeslac do Tamarova „Afghanistan: the Russian Soldier’s Story”, wydanej po raz pierwszy wlasnie w Wlk.Brytanii. Jest to wprawdzie glownie cos w rodaju albumu fotograficznego, ale z wystarczajacym komentarzem, by choc na stare lata (Sir Rodric ma dzis po 80) zaczac pojmowac, ze rosyjskie statystyki sa ostatnia rzecza, jakiej w owym kraju nalezy wierzyc. I ze lepiej bylo w tej calej Moskwie wziac jakiegos „afganca” na wodke.;)
O smiertelnosci rannych sie nie wypowiem – glos oddaje tu MoD (brytyjskie Ministerstwo Obrony), ktore wie najlepiej, jak te rany wygladaja na brytyjskich zolnierzach. A sa paskudne i zawsze zainfekowane, stad i obcinanie konczyn w szpitalach idzie na calego, bo sprawdzony w czasie WW2 „Penbritin” (wowczas pod ta nazwa penicylina, dzis ampicylina) jakos na te infekcje nie dziala. W szpitalach brytyjskich, nie radzieckich! I to nawet po przetransportowaniu do kraju, nie zas w warunkach polowych – ksiaze Harry sformowal juz z poszkodowanych kilka druzyn do gier zespolowych na kilka Paralympics jednoczesnie.
Po tej probce angielskiego czarnego humoru (bo bez niego przyszloby tu plakac) – bardziej powaznie.
Interwencja w Afganistanie nigdy nie miala w ZSRR spolecznego poparcia – oni juz w bajki gensekow (szczegolnie jak Brezniew „dziadkow na baterie”) przestali wierzyc i budowali swe prywatne male stabilizacje. Kto mogl (a wiekszosc Rosjan z wielkich miast miala jakies dojscia i mogla) wyciagal syna z „branki” lub chocby trzymal z dala od Afganistanu. Inaczej z rosyjska prowincja i ludami podbitymi, ktore to glownie tworzyly owa „ruska” armie w Afganistanie. Tu jedyna mozliwoscia, by nie dac sie zabic byla choroba zakazna, a wiec i rodziny, i pielegniarze, i – jak w tekscie – sami zolnierze produkowali je na potege, jak Polacy w czasie okupacji produkowali tyfus.
Zoltaczke zakazna latwo daje sie przeslac w paczce od rodziny, ma dlugi „okres trwalosci”, wiadomo, ze nie zabija, ale z wojska wyciagnie. A wiec wysylano te zoltaczki w kazdej mozliwej formie – rosyjska pomyslowosc nie mniejsza od polskiej. Dzuma byla upominkiem glownie dla zolnierzy z Kaukazu – twarde gorole byle dzumy sie nie boja, a i w okolicach rodzinnego domu dawala sie znalezc, choc niedopilnowana w pare lat pozniej popelzla na Ukraine, a nawet wybierala sie do Polski. Poza tym przy kazdej przepustce starano sie lapac choroby weneryczne, a najbardziej zainfekowane panienki cieszyly sie najwiekszym wzieciem – VDs leczono w specjalnym wojskowym szpitalu w kraju i to bodajze w Soczi. Choroby psychiczne cieszyly sie mniejszym powodzeniem, bo – jak wiadomo – pobyt w „psychuszce” mogl sie skonczyc dozywociem.
I tyle.

    Ciotka

    PS. Nie wierzycie – pogadajcie z lekarzami jak zarazic zoltaczka czy dzuma na odleglosc. Rownie wdzieczna w tymze celu bylaby ospa (skutecznie zastosowana z poltora wieku temu w celu redukcji populacji autochtonow Ameryki Pn), ale nam cala populacje Europy – lacznie z Rosja – przezornie na nia zaszczepiono.

Wan

Rozumiem, ze teraz okupacja Afganistanu przebiega wzorcowo

agx

Już tak nie narzekajcie na służbę zdrowia w Armii ZSRR w Afganistanie. W czasie 2 wś ranni zwykle sami musieli doczołgać się do punktu opatrunkowego. Jak się nie zmieścili w środku to w zimie zamarzali na zewnątrz.

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Gdzie kobiety miały gorzej: w przedwojennej Polsce czy w Afganistanie?

Kobieta na stanowisku ministra. Młode dziewczęta wysyłane na zagraniczne studia na koszt państwa. Potężna organizacja feministyczna, wspierana przez najwyższe czynniki polityczne. Tak było w dwudziestoleciu międzywojennym....

22 kwietnia 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Zimna wojna

Czy Leonid Breżniew został zamordowany przez szefa KGB?

b>Ostatnie lata rządów Breżniewa przeszły do historii jako żałosny spektakl z żywym trupem w roli głównej. Breżniew cierpiał na demencję, był zupełnie zdziecinniały. Żartowano nawet,...

16 lutego 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

Historia najnowsza

Jaja po afgańsku! Weselsza strona wojny z terroryzmem

Amerykańskie wojsko dba o swoich żołnierzy. Dostają niezłe jedzenie, najlepszy sprzęt i wsparcie logistyczne, po czym ruszają w teren. I wtedy okazuje się, że jednak...

5 listopada 2012 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Historia najnowsza

Najłatwiej zemścić się na dziecku. Nieludzki epizod z wojny w Afganistanie

Wojnę w Afganistanie trudno uznać za wygraną, ale nie ulega wątpliwości, że konflikt ten szybkim krokiem przechodzi do historii. W maju szczyt NATO zatwierdził plan...

15 października 2012 | Autorzy: Rafał Kuzak

Zimna wojna

Garstka przeciw tysiącom. Powstanie jeńców w Badaberze

27 kwietnia 1985 r. amerykańskie satelity szpiegowskie zanotowały potężną eksplozję nieopodal pakistańskiego miasta Peszawar. To co początkowo wzięto za próbną detonację bomby atomowej, okazało się...

31 marca 2012 | Autorzy: Rafał Kuzak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.