Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Gwałt i mamona. Jak naprawdę wyglądał podbój Jerozolimy przez Saladyna?

W historii krucjat utrwaliło się ścisłe wyobrażenie o dwóch podbojach Jerozolimy. Krzyżowcy bezwzględnie skąpali miasto we krwi, kiedy zajęli je w 1099 roku. Saladyn w 1187 roku miał natomiast zachować się zupełnie cywilizowanie i zagwarantować ludności bezpieczne opuszczenie domów oraz przemarsz na wybrzeże. Nawet w Europie krążyły później legendy o jego wyrozumiałości. Oczywiście w historii nic nie jest czarno-białe. W rzeczywistości Saladyn podszedł do zajęcia Jerozolimy w zupełnie… biznesowy sposób.

Saladyn – sułtan Egiptu i Syrii (1174–1193), założyciel dynastii Ajjubidów – nie był człowiekiem szczególnie brutalnym ani popędliwym. Miał natomiast, jak każdy wojujący władca na dorobku, spore potrzeby finansowe. Kiedy w jego ręce dość niespodziewanie wpadło najbogatsze i najważniejsze miasto chrześcijan w Ziemi Świętej, momentalnie dostrzegł szansę na zarobek.

Muzułmańskie flagi zawisły nad Jerozolimą 2 października 1187 roku. Wtedy też Saladyn nakazał ustawić przy każdej bramie straże i urzędników odpowiedzialnych za ściąganie okupu. Jak wyjaśnia Piotr Solecki, autor nowej biografii Saladyna, całe miasto zostało wzięte do niewoli, z której każdy mógł się wykupić, jeśli tylko miał pieniądze (s. 133). Tym samym każdy z  tysięcy pojmanych mieszkańców Jerozolimy dostał rachunek do zapłacenia. W wielu przypadkach najwyższy w swoim życiu.

Zdobycie Jerozolimy stało się dla Saladyna doskonałą okazją do zarobienia ogromnych pieniędzy z okupu, który musiał zapłacić każdy chrześcijanin chcący opuścić miasto.

Zdobycie Jerozolimy stało się dla Saladyna doskonałą okazją do zarobienia ogromnych pieniędzy z okupu, który musiał zapłacić każdy chrześcijanin chcący opuścić miasto.

Saladyn zachował się jak na wprawnego biznesmena przystało: ustalił odpowiedni cennik i przystąpił do negocjacji z pokonanymi. Każdy kto w przeciągu miesiąca nie opłaci okupu miał zostać sprzedany w niewolę. Początkowo sułtan życzył sobie 20 złotych monet (bezantów) za każdego mężczyznę, 10 za kobietę i 5 za dziecko, o czym pisze Jean Richard w książce „The Crusades”. Sumy iście astronomiczne!

Po długich pertraktacjach zszedł do mniej więcej 4 bezantów za każdego mężczyznę. Umowa dotyczyła 7000 osób, ale nie wiadomo ilu wykupiło się niezależnie od niej, a ilu nie było w stanie tego zrobić. Podobno poza mieszkańcami Jerozolimy w jej murach najeźdźcy zastali także 20 000 uchodźców z innych miast.

Grosik do grosika…

Według muzułmańskiej relacji patriarcha kościoła jerozolimskiego Herakliusz skorzystał z pierwszej okazji i za cenę mnóstwa kosztowności uciekł z miasta, nie zważając na los swojej trzódki. Bardziej honorowo miał się zachować jerozolimski możnowładca Balian z Ibelinu, który ponoć z własnej kiesy wykupił nawet kilkanaście tysięcy jeńców.

Z okupu Saladyn uzbierał potężne sumy, ale nawet one nie pokrywały wszystkich wydatków. W takiej sytuacji zaczął szukać innych źródeł dochodu. Wprawdzie zaraz po zajęciu miasta muzułmanie zamknęli Bazylikę Grobu Pańskiego, ale została ona na nowo otwarta już po paru dniach. Zmieniło się tylko to, że teraz wstęp do środka kosztował – bagatela – 10 złotych bezantów.

Sułtan zezwolił też na powrót ludności żydowskiej do świętego miasta. Jak wyjaśnia Piotr Solecki w książce „Saladyn i krucjaty”, nie wiązało się to z kolejnym przejawem łaskawości, ale z podatkiem, który ci musieli płacić (s. 134)Podobnie kiedy Saladyn wypuścił na wolność wszystkich starców, wcale nie kierował się litością. Po prostu tacy ludzie byli bezwartościowi jako niewolnicy, nie mieli pieniędzy na okup, a to na niego samego spadały koszty ich wyżywienia.

Czy wiesz, że ...

...najsłynniejsza wikińska tortura – „krwawy orzeł” – była jedynie wymysłem chrześcijan, wynikającym z... błędnego tłumaczenia średniowiecznej sagi. Co nie oznacza, że wojownicy z Północy stronili od dręczenia wrogów. Wręcz przeciwnie! Lubowali się po prostu w innych rodzajach tortur.

...w angielskich średniowiecznych klasztorach stosowano praktykę emerytalnego kontraktu, polegającego na dożywotnich dostawach porcji chleba i alkoholu? Zazwyczaj były to dwa bochenki oraz siedem i pół litra piwa dziennie na głowę jednego mnicha!

...piwo w Anglii było tak ważnym trunkiem, że regulacje go dotyczące znalazły się w prawie miejskim? Przykładowo w statutach Worcester określono, że testerami piwa mogą być tylko obywatele okręgu oraz "osoby smutne i dyskretne". Nie wiadomo jednak czy "smutek" odnosił się do nastroju, czy był synonimem pozazawodowej wstrzemięźliwości.

...by dostać się do zakonu joannitów, trzeba było udowodnić wielowiekową przynależność do stanu szlacheckiego? Od francuskich rycerzy wymagano 8-pokoleniowego rodowodu, a od niemiecki - nawet 16-pokoleniowego! A to wszystko trzeba było udowodnić podczas procesu.

Komentarze (34)

 1. Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

  Witam, rzeczywiście można się przeziębić. W końcu mamy zimę i trzeba uważać :). Ale poza tym niestety nie ma Pani racji. Jak zawsze dziękujemy za uwagi (jak każdy popełniamy błędy), ale to akurat błąd nie jest. Polecam słownik poprawnej polszczyzny PWN, hasło „przeciąg”, znaczenie drugie: „pewien okres czasu”. Abstrahując od tego, która forma jest estetyczniejsza, dodam tylko, że „w przeciągu” jest zupełnie powszechnie używane w prasie i książkach. Polecam rzucenie okiem do Narodowego Korpusu Języka Polskiego: http://nkjp.pl/poliqarp/nkjp-full/

 2. Nasz publicysta | Autor publikacji |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze z naszego profilu na Facebooku (http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne):

  Artur Kornel Reichel: Niestety większość postaci historycznych pokazanych jest albo z najlepszej, albo z najgorszej strony, wszystko zależy od upodobania kronikarzy, czy też autorów ich biografii. Moim zdaniem książka Piotra Soleckiego ukazuje Saladyna w sposób …

  Ciekawostki historyczne: Myślę, że na miejscu byłby tu nawet szerszy wniosek. Przykład Saladyna pokazuje ogółem jak ważny był aspekt finansowy w przypadku przejmowania władzy przez nową dynastię, grupę, frakcję itd. Bynajmniej nie tylko w państwach muzułmańskich.

  • Wojtek Odpowiedz

   Taki błąd obnaża wartość słownika. Bez sprawdzania obstawiam, że to nie PWN i nie RJP takie formy zaleca.

 3. Olga Odpowiedz

  Zaiste niezlą hucpą jest zjedynie słusznietłumaczyć intencje działań ludzi zyjących hohohoho temu.
  Książka J.Richarda jest dosyć tendencyjna, ale na szczeście niezbyt znacząca.

 4. Gabrie Odpowiedz

  Herakliusz nie uciekł sam. Dostał od Saladyna 500 jeńców.
  Co do Baliana, to ciekawe czym mógł się kierować wykupując jeńców, pewnie miłosierdziem ? Otóż nie. Balian byl prgmatykiem. Dobrze wiedział, że po odejściu z Jerozolimy może być ciężko, więc warto mieć zwolenników w poźniejszej wlace o nową pozycję.
  Saladyn mimo wszystko był władcą o wiele bardziej cywilizowanym, niż większość europejczyków. Relacja muzułmanian z targu niewolnic teog nie zmienia. Kobieta była w tamtych czasach towarem. I w Europie i na Wschodzie. Trudno poza tym przypuszcać by Saladyna zajmowały szczegoły działan jego ludzi.
  On zrobił swoje, zdobył Jerozolimę, uwolnił od Europejczyków, przywrócił wolnmość religijną w obrębie miasta. Mógł ich wszystkich wyciąć w pin i nikt by się nie zdziwił. Tak robili Krzyżowcy. Mógł i Saladyn. Finanse na pewno były kwestią nie do pogardzienia, ale nie oszukujmy się – zdobywając Jerozolimę i jej skarbiec Saladyn mógł mieć w nosie groszaki za poszczegolne wykupy.
  Nie mogl uwolnoic ich ot tak sobie. To nie leżalo w zxwyczaju wojennym. Od zawsze jencow sie wykupowalo, po obu stronach. Nie bylo w tym nic dzinwego. I nie chodzilo o zarobek ale zasadę. Jeniec wykupiony byl prawdziwei WOLNY. Jego zdobywca nie mogl juz zmienic zdania, wykup byl gwarantem. Tak trudno to pojąc ?

  • gregorian Odpowiedz

   Niewiele wiem o Saladynie, ale widać od razu że Gabrie pisze logicznie, sensownie i rozsądnie. Szkoda, że na wszelkich forach (włącznie z tym) mało jest komentarzy o których można to napisać.

  • DUST DEVIL Odpowiedz

   Masz prawie rację. Ale musisz wiedzieć, że gdyby szturmem wziął miasto to zarobiłby o wiele mniej. Dlaczego? Ponieważ jego żołnierze rozgrabiliby bogactwo, a z tego co mi wiadomo łup dla żołnierza to jak kość dla psa – nawet własnego pana w rękę ugryzie kiedy spróbujesz po nią sięgnąć ;)

 5. wowussioskospecjalistaoddeptaniakapusty Odpowiedz

  to ludzie tworzą historyczne czasy,a ten czas tworzy ludzi.nic nie zmyje hańby tzw wypraw krzyżowych. historia należy do tego,kto ją pisze

 6. Funio Odpowiedz

  @wowu coś tam…
  No proszę, według jedynie słusznej lewackiej historiografii jedynie chrześcijanie są źli! Co prawda rasiści i naziści (jak ja) twierdzą, że idea krucjat powstała jako odpowiedź na prześladowania chrześcijańskich pielgrzymów do Ziemi Świętej. Ale co tam, muzułmanie są spoko, nawet jak ucinają głowy niewinnym ludziom, bo jest to oznaką ich tożsamości kulturowej… :)

   • Anonim Odpowiedz

    Proponuje poczytać trochę fragmentów z Koranu. Przypominam, że Jezus był pacyfistą, a Mahomet dowodził wojskiem, rabował karawany, nawoływał do nienawiści i wojny, miał seksualne niewolnice i 9 letnia żonę, a kobiety kazał traktować jak własne pole., Niewiernym nadawano status dhimmi, czyli ludzi 2 kategorii, do dzisiaj tego określenia nie zniesiono. Muzułmanie określają wieki sprzed Islamu jako ciemne. Dodatkowo w Islamie obowiązuje chronologia, czyli to co Mahomet ustalił pod koniec swojego życia, jest ważniejsze niż na początku. Wiele pokojowych sur usunięto z Islamu., Jedna z końcowych sur, która jest w Koranie to Sura Miecza, wiadomo o czym mówi.

 7. Funio Odpowiedz

  No proszę, a Ludwik Stomma, guru lewackiej ,,historiografii”, pisze w ,,Historiach niedocenionych”, że Arabowie pamiętają krucjaty do dziś, oraz że (cytuję z pamięci) ,,krucjaty zrodziły Osamę Bin-Ladena”. Ubolewa też, że ,,cierpią na tym Żydzi”. Ech, na czym też biedni Żydzi nie cierpią… Odszkodowania szykować, please…

 8. Funio Odpowiedz

  Ups, sorry! Powyższy komentarz miałem umieścić pod sąsiednim artykułem ,,Zapomniana historia krucjat”. Tutaj to trochę ni w pięć, ni w dziewięć… Proszę wybaczyć, bylem po kielichu, co jest przecie rzeczą ludzką… Jakby tak Najjaśniejsza Moderacja przeniosła, byłbym dźwięczny. Zrobiłbym to sam, ale chyba nie ma takiej możliwości…

  • Ciotka Odpowiedz

   Funio, boj sie Boga! Prof Ludwik Stomma to akurat zaden „lewak” – w mlodosci komunie niezle za skore zalazl (napewno bardziej nizli ty i/czy twoj tatus), miano go internowac wprost z Kongresu Kultury Polskiej, ale udalo mu sie wlasnie wprost z tego Kongresu wyjechac do Francji, gdzie mial zaklepane stypendium na Sorbonie; w przeddzien 13 grudnia.:).
   A ze Stomma „od zawsze” lubil puszczac rozne kontrowersyjne i slabo sprawdzone „kwiatki” to inna sprawa, ale i z tymi „kwiatkami” to jeden z najbardziej intelektualnie inspirujacych humanistow polskich, a moze lepiej polsko-francuskich, bo o ile wiem poza „lewackim” KUL zaden polski uniwersytet nie chcial go przytulic. I tak zostal wykladowca Sorbony i paru innych uczelni francuskich.
   A i jego optyka jakas taka zadziwiajaco ZACHODNIA. – pewnie z tego powodu w polskich i „lewackich”, i „prawackich” ramkach sie nie miescil.
   Coz, widac dla polskich „prawakow” twojego pokroju caly swiat to „lewaki”, tylko ty jeden „prawak”. Istne poglady wariata, dla ktorego caly swiat zwariowal, tylko on jeden pozostal przy zdrowych zmyslach.:)))

   • Ciotka Odpowiedz

    Nie komentowalam cie dotad, bo nie lubie sie kopac z koniem, ale nurtuje mnie po wszelkich znanych mi twoich postach jedno uporczywe pytanie: czy dla polskiego „prawaka” wszystko to, co spoleczne, pro-spoleczne, „social”, to od razu SOCJALIZM, a moze nawet i „komuna”, he?
    Tacy jak ty z najlepszej idei chadeckiej potrafia zrobic gowno – widac polskie „prawactwo” to jakas wykopaliskowa endecja, a moze i znacznie gorzej, bo… zwyczajna ego- i ethnocetryczna glupota, skryta za politurka powierzchownego oczytania.:)

   • Takie jest życie. Odpowiedz

    Dzięki młodym działaczom narodowym, katolikom w duchu krucjatowym będzie szansa przeżycia epoki eurokołchozu.
    „Przeżyliśmy potop szwedzki, przeżyjemy UnioPejski”.

 9. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Ewa K.: Nihil novi, materiał z I roku studiów…

  Ciekawostki historyczne: Droga Ewo, pamiętaj, że nie każdy studiował historię . Postrzeganie Saladyna kształtują nie podręczniki (w szerokim zakresie), ale filmy gdzie przedstawia się go często niemal jak świętego.

  Konrad K.: Niezły wódz, i zarazem obdarzony niemałym talentem w zakresie przedsiębiorczości, ok artykuł

  Grzegorz S.: To w tym konflikcie jedynymi złymi nie byli ciemni zacofani Chrześcijanie? Właśnie wywróciliście światopogląd wszystkich wielbicielu Królestwa Niebieskiego i Arna…

  Marcin L.: Tylko ignoranci historyczni będą pier*** o ZŁYCH, BARBARZYŃSKICH KRUCJATACH.

  Grzegorz S.: Ty mi tu barbarzyńców nie obrażaj. Barbarzyńcy na wyprawy się nie pchali (… bo w ziemi świętej piwa nie było;P)

 10. maryy Odpowiedz

  Tyle, że w porównaniu z rzezią w mieście, dokonaną przez Franków z 1099 r i tak to zdobycie Jerozolimy przez Saladyna było w miarę cywilizowane, rzecz jasna, że za odpowiednią kwotę.

 11. maryy Odpowiedz

  A co zrobili krzyżowcy w Maarat al-Numaan podczas pierwszej wyprawy? Wymordowali ludność wbrew wcześniejszym zapewnieniom o zaoszczędzeniu im życia, a potem zjedli (kannibalizm)

 12. Anka Odpowiedz

  Co to ma być za stek bzdur? Autor chyba nie wie kompletnie o czym pisze – albo wybiera fakty aby przedstawić je tak, jak jemu to odpowiada, co jednak nie odpowiada prawdzie. Dajmy na to patriarcha Herakliusz – on nie okupił się mnóstwem kosztowności, tylko zabrał wozy z mnóstwem kosztowności i wyjechał, a mógł za te kosztowności wykupić właśnie ludzi. Autor chyba przeczytał jedną książkę i to niedokładnie i na tym zbudował ten pożal się Boże artykulik.

 13. Nasz publicysta |Agnieszka Odpowiedz

  btw Balian nie tylko był arystokratą, ale i bliskim krewnym chrześcijańskich królów Jerozolimy :)

 14. de Lorion Odpowiedz

  Saladyn wielokrotnie mordował wziętych do niewoli jeńców: chrześcijan i muzułmanów którzy stali mu na drodze do władzy. Wspomina o tym zarówno muzułmański Baha ad Din ibn Shadad oraz np. Chrześcijański Wilhelm z Tyru czy Itinerarium Regis Ricardi. Dopiero gdy Balian zagroził zniszczeniem Meczetu na Skale i fanatyczną obroną Jerozolimy do ostatniego mieszkańca, wtedy sułtan zgodził się na wykup mieszkańców. Zrobił to by zyskać pieniądze oraz aby zbudować wizerunek ,,dobrego wujka sułtana”, który trwa do dziś, jest jednak podważany przez współczesną zachodnią historiografię (którą polecam uważniej poczytać) Źródła do tekstu? Gdzie? Ja widzę same opracowania naukowe/monografie…

 15. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Oto kilka kolejnych komentarzy z naszego profilu facebookowego:
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1261527157209274\

  Sebastian K.: Teraz taka moda – mówienia, że Saladyn był taki cacany . Żeby się o tym przekonać, wystarczy obejrzeć ostatnio wyprodukowane, wysokobudżetowe filmy fabularne poświęcone temu tematowi tj. „Królestwo niebieskie” R.Scotta oraz „Templariusze. Miłość i krew” – europejska hiperprodukcja.

  Tomasz N.: Prawda jest taka ze Salladyn jako z nielicznych wodzow byl cywilizowany w porownaniu do krzyzowcow ktora ta dzicz mordowala sie miedzy soba i doprowadzila prawie do upadku Bizancjum

  Fernando G.: Co tu duzo gadac i Saladyn i Krzyzowcy grali w tej samej lidze…

 16. Bron Odpowiedz

  To oświeceniowa/lewacka propaganda stworzyła taki wizerunek złych Krzyżowców i dobrych muzułamnów. Otórz było dokładnie na odwrót, o czym mało kto pamięta. Dziękuję, za ten artykuł. Może ktoś z czytelników uświadomi sobie, że ekspansja islamu nigdy się nie zakończyła i na naszych oczach dzieję się to co widzieli Krzyżowcy i przeciwko czemu stanęli do walki.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Informujemy, że nasza strona może dostosowywać treści reklamowe do Twoich zainteresowań i preferencji. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przechowywanie plików cookies oraz podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym poprzez profilowanie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. oraz naszych zaufanych partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i innych podobnych technologiach stosowanych w serwisie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. i zaufanych partnerów w celu marketingowym, obejmującym w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w tym serwisie oraz w Internecie.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w ustawieniach.

Informujemy także, że poprzez korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień prywatności w Twojej przeglądarce wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu końcowym plików cookies i innych podobnych technologii służących do dopasowywania treści marketingowych i reklam.

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.