Ciekawostki Historyczne

Niezwykła opowieść o jednej z najbardziej fascynujących postaci, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi Świętej. O władcy imperium rozciągającego się od Sudanu po Syrię, od Jemenu przez Półwysep Arabski, północny Irak do wschodniej Turcji. Historia człowieka, który wywarł ogromny wpływ na współczesny mu świat. Stał się dla muzułmanów symbolem walki z krzyżowcami. Jego sława przetrwała stulecia, a imię do dziś budzi szacunek na Bliskim Wschodzie.

Polecamy naszym czytelnikom książkę polskiego historyka Piotra Soleckiego wydaną przez oficynę Replika. Czy warto ją przeczytać? Zdaniem recenzentów i znawców tematu zdecydowanie tak.

Recenzje naukowe:

To pierwsza oryginalna, polska praca na temat tej postaci. Saladyn to ważny element barwnej mozaiki, jaką stanowią nie tylko historia Bliskiego Wschodu czy historia krucjat, ale także dzieje stosunków świata muzułmańskiego z chrześcijańskim Zachodem. Autor, co jest niezwykle cenne, sięgnął po teksty źródłowe spisane przez ludzi blisko związanych z samym Saladynem. Dzięki temu poznajemy nie tylko historie z pól bitewnych, ale także rozmaite, mało znane momenty z życia wojownika. Jest w tej książce Saladyn nie tylko Wielkim Bohaterem Arabów, Muzułmanów i Kurdów, ale także zwykłym człowiekiem z jego słabościami i codziennymi problemami. Naprawdę, warto ożywiać historię co jakiś czas, tak, jak to zrobił P. Solecki.

prof. Marek Dziekan, Katedra Islamistyki i Arabistyki, Uniwersytet Warszawski

Opisanie i zanalizowanie bogatego życia, osobowości i wyjątkowo aktywnej działalności Saladyna, z uwzględnieniem skomplikowanego tła, jakim była epoka krucjat, stanowi przedsięwzięcie ze wszech miar tytaniczne. Przed ponad stu laty zmierzył się z nim brytyjski pisarz i historyk Stanley Lane-Poole. Od tego czasu badania historyczne na rzeczony temat uległy rozwinięciu i znacznemu wzbogaceniu. I właśnie to nowe spojrzenie znajduje pełne odbicie w książce Saladyn i krucjaty. Efektem jest nie tylko błyskotliwe ujęcie tematu, ale przede wszystkim oparcie go na solidnej podstawie źródłowej, zawierającej rzadko wykorzystywane w naukowym pisarstwie Zachodu źródła arabskie.

dr hab. prof. nadzw.  Marek Olędzki, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Uniwersytet Łódzki

Saladyn

Saladyn

Recenzje prasowe i internetowe:

Książka Piotra Soleckiego jest udaną próbą przedstawienia biografii Saladyna, „odartego” z warstwy legendarnej czy wręcz już mitologicznej. Mam nadzieję, że Replika będzie kontynuować swoją serię biograficzną, bo prace Fishera i Soleckiego pokazują, że warto.

Tomasz Szeląg, „Historia.org.pl” (recenzja)

Wysoki poziom i dyscyplina naukowa, a zarazem zwięzłość narracji i przystępność języka jakim posługuje się Autor to zalety, które zapewne doceni czytelnik.

„Nieznana historia” (recenzja)

Książka jest świetna, ciekawa, solidnie udokumentowana, ozdobiona zdjęciami przybliżającymi miejsce akcji i klimat epoki, zawiera też mnóstwo (jak dla mnie) wiedzy historycznej podanej w przystępny, zrozumiały sposób. Niechcący poszerzyłam dzięki niej swoje horyzonty wiedzy historycznej. Jak mniemam z korzyścią dla mnie. Lektura obowiązkowa dla miłośników historii i przyjemna dla tych, którzy się historią nie interesują.

„Saladyn i krucjaty” to pozycja ze wszech miar godna polecenia; dzięki błyskotliwie zweryfikowanej i bogato udokumentowanej biografii jednej z najwybitniejszych postaci swoich czasów, osadzonej w szerokim i interesująco nakreślonym kontekście historycznym mamy szansę pogłębić swoją wiedzę w zakresie tak burzliwego i dramatycznego fragmentu historii, jakim był okres wypraw krzyżowych oraz przyjrzeć się z bliska fascynującym postaciom wielkich władców, którzy swoimi czynami trwale zapisali się na kartach Historii. Z tą książką naprawdę warto wybrać się w magiczną podróż w przeszłość. Gorąco polecam!

Dla mnie, jako zwykłego czytelnika, „Saladyn i krucjaty” jest solidnym kawałkiem usystematyzowanej wiedzy historycznej, który mimo naukowego opracowania informacji jest podany w sposób możliwie najbardziej przystępny.

Lubimyczytac.pl (wybrane opinie)

Polecamy:

Książkę można nabyć we wszystkich największych polskich księgarniach: Merlin, Empik, Matras, KDC, Selkar, Gandalf

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

saladyn jestes dobry

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.