Ciekawostki Historyczne

Włodzimierz Lenin (1870-1924)

Włodzimierz Lenin na zdjęciu z marca 1919 roku.fot.Wiktor Bułła/domena publiczna

Włodzimierz Lenin na zdjęciu z marca 1919 roku.

Włodzimierz Lenin (1870-1924) 

Rosyjski polityk, działacz komunistyczny a następnie pierwszy przywódca partii bolszewickiej. Urodził się 22 kwietnia 1870 roku w Symbirsku nad Wołgą jako Władimir Iljicz Uljanow. Od 1893 roku działał w organizacjach marksistowskich. Przebywając za granicą kontaktował się z komunistami w Szwajcarii, Niemczech i Francji.

W 1895 roku założył Związek Walki o Wyzwolenie Klasy Robotniczej. Pod koniec tego roku został aresztowany, a następnie zesłany na Syberię. W tym czasie poślubił Nadieżdę Krupską. W roku 1897 za udział w spisku na życie cara Aleksandra III powieszono jego brata. Od 1900 roku Władimir Uljanow ponownie przebywał na emigracji. W liście z 1901 roku po raz pierwszy w XX wieku wykorzystał pseudonim Lenin.

W 1903 roku Lenin Włodzimierz doprowadził  na II zjeździe do rozbicia Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR) i do utworzenia stronnictwa bolszewickiego. W okresie rewolucji 1905 roku przebywał w Petersburgu; po upadku rebelii ponownie opuścił Rosję. W kwietniu 1917 roku, jeszcze w czasie trwania I wojny światowej, organizator i przywódca rewolucji październikowej. Stanął później na czele Rady Komisarzy Ludowych i stał się faktycznym przywódca Sowieckiej Rosji.

W 1919 roku walnie przyczynił się do powstania Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu), stawiającej sobie za cel doprowadzenie do rewolucji światowej. Zapoczątkował rządy terroru, brutalnie eliminował swoich przeciwników politycznych w czasie wojny domowej. W 1922 roku doprowadził do utworzenia Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Jednocześnie od roku 1918, kiedy padł ofiarą nieudanego zamachu na swoje życie pogarszał się stan jego zdrowia. W 1922 roku przeszedł udar, a następnie dwa kolejne. Stopniowo odsuwano go od władzy. Włodzimierz Lenin zmarł w 1924 roku w Gorkach.

Dowiedz się więcej o Włodzimierzu Leninie:

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy Lenin był psychopatą? Pewne fakty są niepodważalne…

Według części szacunków w wyniku działań Lenina zginęło kilka milionów ludzi. Czasem tłumaczy się to jego chorobą psychiczną. Czy…

4 marca 2024 | Autorzy: Mariusz Samp

Dwudziestolecie międzywojenne

Największe zbrodnie Lenina

W powszechnej świadomości represje w ZSRR kojarzą się z 1937 rokiem i rządami Stalina. W rzeczywistości okrutne prześladowania obywateli…

12 maja 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Dwudziestolecie międzywojenne

Rewolucja październikowa. Najgorzej zorganizowany przewrót w dziejach

Rewolucja październikowa stała się wzorem dla kolejnych pokoleń buntowników. Próbowano powtórzyć ją w najróżniejszych częściach globu. Według niektórych jej …

1 czerwca 2018 | Autorzy: Anna Winkler

Ciekawe materiały o Włodzimierzu Leninie z portalu TwojaHistoria.pl:

Sprawy bieżące

Uciekli, bo bali się prześladowań, więzienia, a nawet śmierci. Rosyjscy emigranci…

Przez stulecia Polska była azylem dla rosyjskich emigrantów politycznych. Większość z nich musiała opuścić ojczyznę z powodu prześladowań. Niektórzy…

11 maja 2021 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Dwudziestolecie międzywojenne

Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie. Piloci zza wielkiej wody w wojnie…

Mam jeszcze jedną prośbę: lotników, lotników, lotników… oddam całą dywizję, jak dostanę 20 aparatów [samolotów] i ręczę, że Budionny…

31 sierpnia 2020 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Dwudziestolecie międzywojenne

Na tyłach wroga. Polskie działania na Kaukazie podczas wojny polsko-bolszewickiej

W sierpniu 1920 roku polscy żołnierze szykowali się do decydującej bitwy z bolszewikami, która przeszła do historii jako Bitwa…

15 sierpnia 2020 | Autorzy: Kamil Kozakowski

Najlepsze książki o Włodzimierzu Leninie:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.