Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Henryk Walezy (1551-1589)

Henryk Walezy według Marcello Bacciarelliego.

fot.domena publiczna Henryk Walezy według Marcello Bacciarelliego.

Henryk Walezy (1551-1589) – pierwszy polski król elekcyjny i wielki książę litewski, a następnie król Francji. Był czwartym synem Henryka II Walezjusza i Katarzyny Medycejskiej. Wyniesiony na krakowski tron w lutym 1574 roku na skutek burzliwej elekcji. Pomimo składanych przez reprezentantów obietnic nie poślubił jagiellońskiej królewny i siostry zmarłego Zygmunta Augusta, Anny Jagiellonki. Uciekł z kraju już w czerwcu tego samego, 1574 roku, powziąwszy informacje o śmierci swojego brata i króla Francji, Karola IX. Koronowany na jego następcę w lutym 1575 roku; pozostawał pod przemożnym wpływem matki, Katarzyny Medycejskiej. Zasztyletowany przez dominikanina Jacquesa Clémenta. Był ostatnim francuskim monarchą z dynastii Walezjuszy.

 

Dowiedz się więcej o Henryku Walezym:

artykuł | 01.12.2016 | Autor:

„Mam nadzieję, że moja córka umrze”. Najgorsza matka wśród królowych?

Co to za matka, która wplątuje własną córkę w sytuację bez wyjścia? Przystaje na odebranie jej wolności, nazywa swą klątwą, a wreszcie pragnie jej śmierci? Mowa o wszechwładnej królowej, która dla władzy nie cofnęła się przed niczym.

artykuł | 17.11.2016 | Autor:

Co robił Henryk Walezy po ucieczce z Polski?

Francuski fircyk zniknął z kart naszej historii, uchodząc z Rzeczpospolitej w pewną czerwcową noc 1574 roku. Ale we Francji panował jeszcze 15 lat. I naprawdę nieszczęśliwie skończył.

Ciekawe materiały o Henryku Walezym z portalu TwojaHistoria.pl:

Posłowie, udający się do Henryka Walezego, by zawiadomić go o wyborze na króla Polski, przedstawili mu także do zaprzysiężenia artykuły, od jego imienia nazwane henrykowskimi.

miniatura | 17.07.2018 | Autor:

Czym były artykuły henrykowskie?

Pod koniec XVI wieku Europa zmierzała już w stronę monarszych absolutyzmów. Tymczasem polska szlachta, po śmierci ostatniego Jagiellona, stanęła przed trudem wyboru nowego króla. I skłonienia go do tego, by zaakceptował jej złotą wolność. Jak to osiągnięto?

Czy Walezemu utrata korony groziła już w trakcie koronacji?

miniatura | 12.11.2017 | Autor:

Kompromitacja podczas koronacji. Czy Polacy byli gotowi w ostatniej chwili zabrać Henrykowi Walezemu koronę?

Henryk Walezy miał już na rękach krew tysięcy protestantów. Papież nalegał, by nowy król zostawił sobie furtkę, pozwalającą także w Polsce prześladować innowierców. Francuz wymyślił fortel, który zdecydowanie nie poszedł po jego myśli.

Kazimierz Wielki. Najpopularniejszy z polskich królów?

artykuł | 10.10.2017 | Autor:

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.

 

Najlepsze książki o Henryku Walezym: