Polskie Imperium

[Recenzja] „Gambit hetmański”. Bezpardonowa rozgrywka, w której stawką był polski tron

Autor: | 26 kwietnia 2016 | 1,021 odsłon

Maria Kazimiera d'Arquien Sobieska była wytrawną graczką gambitu w hetmańskim wydaniu. Obraz autorstwa Jacoba Ferdinanda Voeta (źródło: domena publiczna).Paryż. Październik 1671 roku. Marysieńka, żona hetmana Sobieskiego, odwiedza o zmroku wszechwładnego kardynała. Oddaje mu się za kufer ze złotem, konieczny do wzniecenia w Polsce wojny domowej. Tak właśnie rozpoczyna się „Gambit hetmański” Roberta Forysia.

„Gambit hetmański” to wydane w jednym tomie potrójne dzieło. Pierwsza część: „Bóg, honor, trucizna”, miała premierę dwa lata temu. Druga: „Krew, ogień i łzy”, oraz trzecia: „Złoto i tron”, to zupełnie nowe powieści, które opowiadają dalsze losy Marysieńki, Sobieskiego, króla Korybuta Wiśniowieckiego i innych, prowadząc ich aż do finału wielkiej rozgrywki.

Wydawnictwo Otwarte oddaje do rąk czytelnika kolejną książkę autora, który od lat tworzy powieści historyczne i fantastyczne. Robert Foryś z wykształcenia jest archeologiem, a z zamiłowania historykiem. Daje mu to wiedzę potrzebną do odtwarzania realiów życia w dawnych wiekach wiernie i plastycznie.

Akcja tego pokaźnego, ponad tysiącstronicowego dzieła, zamyka się w dwóch latach panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Jego krótkie rządy to czas zakulisowej walki o władzę między dwoma stronnictwami. Walki prowadzonej przede wszystkim przez kobiety, których główną bronią jest seks.

Akcja powieści dzieje się za panowania Michał Korybuta Wiśniowieckiego (źródło: domena publiczna).

Akcja powieści dzieje się za panowania Michał Korybuta Wiśniowieckiego (źródło: domena publiczna).

Za królem wiernie stoi jego matka, Gryzelda Zamoyska. Podobnie czyni żona Michała, cesarska córka Eleonora. Wprawdzie brzydzi się homoseksualizmu męża, ale dla władzy jest gotowa na wszystko. Do tego jej przyjaciółka, Klara Pac, wykorzystuje dla niej swoje wpływy i… wdzięki.

Tymczasem żona hetmana Sobieskiego Marysieńka knuje przeciw władcy. Działa wykorzystując pieniądz, truciznę i własne ciało na rzecz osadzenia na tronie najpierw francuskiego księcia, a potem – własnego męża. I odnosi sukces.

Nieocenioną pomocą służy Marysieńce Charlotta – doświadczona francuska kurtyzana, skrytobójczyni i szpieg. Wachlarz silnych żeńskich postaci uzupełnia Katarzyna, siostra hetmana, która darzy Marysieńkę szczerą nienawiścią, ale często musi działać z nią ręka w rękę. Za to jej córka, Teofila, pod okiem cioteczki przeżywa swój pierwszy, namiętny romans.

To wszystko znajdziecie w powieści Roberta Forysia pod tytułem "Gambit hetmański" (Wyd. Otwarte 2016).

To wszystko znajdziecie w powieści Roberta Forysia pod tytułem „Gambit hetmański” (Wyd. Otwarte 2016).

W „Gambicie hetmańskim” poznajemy nie tylko świat upudrowanych dworów i pozornie pełnych ogłady magnatów. Odkrywamy też życie z perspektywy karczm, żydowskich domostw, ziemianek, namiotu tatarskiego czy wnętrza oblężonej twierdzy, zyskując przegląd społeczeństwa lat 70. XVII wieku.

Autor nie pomija też tematów z życia codziennego. Na przykład poznajemy świetny opis tego, jak Charlotta została w oblężonej twierdzy ogłoszona uzdrowicielką-cudotwórczynią. A to wszystko dlatego, że potrafiła zbić gorączkę oraz… poradzić sobie z przesądem, że kołtunów nie można wycinać.

Genialny fragment dotyczy także arsenału trucicielskiego. W plastycznym i szczegółowym przeglądzie możemy dowiedzieć się, jakie działanie i historię miały używane wówczas niebezpieczne specyfiki. A to tylko najciekawsze przykłady z licznych, interesujących opisów w tej powieści.

Jedną z bohaterek powieści jest Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa, siostra hetmana Jana (źródło: domena publiczna).

Jedną z bohaterek powieści jest Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa, siostra hetmana Jana (źródło: domena publiczna).

Robert Foryś nie boi się scen erotycznych i jednego na pewno nie można mu zarzucić – pruderii. Autor gustuje w odważnych opisach igraszek między bohaterami. Zaproponowane przez niego konfiguracje miłosne zaskoczą nawet fanów „Pięćdziesięciu twarzy Greya”.

Autor „Gambitu hetmańskiego” w ciekawy i przystępny sposób przedstawia skomplikowaną rzeczywistość Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Nie boi się używać oryginalnych porównań i metafor. Potrafi zadziałać na emocje czytelnika, a jego sugestywne opisy pobudzają wyobraźnię. Śmiech, gniew, obrzydzenie i zaciekawienie mieszają się na każdej karcie powieści.

Autor: Robert Foryś
Tytuł: Gambit hetmański
Wydawca: Wyd. Otwarte
Data wydania: 2016
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 1080
ISBN: 978-83-7515-343-9
Cena: 59,90 zł (ale z ciekawostkowym rabatem możesz kupić „Gambit hetmański” już za 38,94 zł)
Ocena recenzenta: 5-/6

Powiedz innym co myślisz:

Agnieszka WolnickaAgnieszka Wolnicka - Absolwentka stosunków międzynarodowych na UJ. Pasjonatka historii, szczególnie genealogii możnych panów każdej epoki historycznej. Uwielbia też badać losy niesamowitych kobiet, próbujących dojść do władzy. Na co dzień prowadzi fanpage „Ciekawostki z dziejów rodów panujących” i pracuje jako asystentka redakcji "Ciekawostek historycznych".

Czytasz jedną z recenzji "Ciekawostek historycznych" (zobacz pozostałe nasze Recenzje). Omawiana książka dostała ocenę w szkolnej skali (od 1 do 6).
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...


…liberyjski dyktator Samuel Doe zginął w strasznych męczarniach, po wielogodzinnych torturach? Jakby tego było jeszcze mało, po wszystkim został częściowo zjedzony przez swoich zabójców.


…starożytni Rzymianie załatwiali wszelkie potrzeby fizjologicznie wspólnie? Przy okazji ucinali sobie w tym czasie przyjacielskie pogawędki.

powstanki1
…jednym z głównych składników menu powstańców warszawskich była tzw. pluj-zupka? Jej nazwa związana była z tym, że gotowano ją z niełuskanego zboża. W związku z czym jedzący co chwilę musiał wypluwać plewy.