Ciekawostki Historyczne

W rocznicę bitwy pod Grunwaldem przywołujemy postać dziewicy, która stoczyła niejeden bój zakuta w zbroję. A skoro jesteśmy przy najsłynniejszym łupniu, jakiego Polacy dali Niemcom, nie da się przynajmniej dla zasady nie wspomnieć o Hitlerze, który też w końcu dostał za swoje. A czy istnieje lepsze miejsce do świętowania zwycięstwa niż Wenecja?

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Joanna d’Arc. Jej historia, Helen Castor (Wydawnictwo Astra)

Postać żelaznej dziewicy fascynuje od wieków. Inspirowała pisarzy, naukowców, artystów, filmowców i zwykłych ludzi. Tym razem historię francuskiej bohaterki narodowej opowiada brytyjska mediewistka Helen Castor.

"Joanna d’Arc. Jej historia", Helen Castor (Wydawnictwo Astra)

„Joanna d’Arc. Jej historia”, Helen Castor (Wydawnictwo Astra)

Nieco przewrotnie odkopuje ona prawdziwą Joannę spod kolejnych warstw narosłych wokół niej mitów i legend. Poznajemy nie słynną zakutą w zbroję dziewicę orleańską, a zwyczajną wiejską dziewczynę, która uwierzyła, że Bóg powierzył jej misję.

To doskonała pozycja dla osób, które chciałyby się przekonać, jaka prawda kryje się za popkulturowym obrazkiem spalonej na stosie męczennicy.

Wenecja. Biografia, Peter Ackroyd (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Autor słynnej biografii Londynu zabiera czytelnika w kolejną podróż. Tym razem z północy Europy przenosimy się na południe. Do słynnego miasta kupców.

"Wenecja. Biografia", Peter Ackroyd (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

„Wenecja. Biografia”, Peter Ackroyd (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Wenecja ze swoimi gondolami, kanałami, placem św. Marka i niezwykłym karnawałem przyciąga jak magnes. Ackroyd prowadzi nad przez kolejne wieki historii.

Poznajemy mity założycielskie miasta, jego niezwykłe dzieje, charakter mieszkańców i ich niezwykłą przebiegłość.

Z biografii Wenecji dowiemy się też, na czym polegała niezwykłość dożów, dlaczego papieże wielokrotni ekskomunikowali miasto kanałów i w jaki sposób przetrwało ono mimo kolejnych fal zarazy.

„Wenecja. Biografia” to książka idealna dla każdego, kto marzy o spacerze po placu św. Marka.

Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości, August Kubizek (Wydawnictwo Vesper)

Czy Adolf Hitler już jako dziecko wiedział, że w przyszłości zostanie jednym z największych zbrodniarzy w dziejach świata? Ciężko stwierdzić. Możemy jednak spojrzeć na niego z zupełnie innej perspektywy.

"Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości", August Kubizek (Vesper)

„Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości”, August Kubizek (Vesper)

Dzięki wspomnieniom jego kolegi z młodości poznajemy Hitlera na nowo. Twórca nazistowskiego państwa w młodości potrafił stracić głowę dla dziewczyny, z którą nawet nie mógł porozmawiać. Pisał wiersze dla ukochanej, opiekował się chorą matką i żył w świecie fantazji. August Kubizek, piszący o Hitlerze mój przyjaciel Adolf, w pewnym sensie przypomina nam,  że każdy wielki zbrodniarz miał matkę, dzieciństwo i młodzieńcze fascynacje.

Trafiły do nas także następujące książki:

Prześniona rewolucja, Andrzej Leder (Krytyka Polityczna) – „W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja” (fragment notki okładkowej).

Dante, Jonathan Black (Wydawnictwo Astra) – „Dlaczego Dante opisuje Piekło jako miejsce rzeczywiste? Do jakiego tajnego stowarzyszenia należał autor „Boskiej komedii?” (fragment notki okładkowej).

Ryszard III i książęta w Tower, Alison Weir (Wydawnictwo Astra) -„Co spotkało królewiczów? Czy zmarli śmiercią naturalną, a jeśli nie – kto ich zamordował i w jaki sposób? Jaką rolę odegrał król, pomijający milczeniem los synów Edwarda IV, gdy bez wieści zniknęli w lochach Tower? (fragment notki okładkowej).

Rangersi prowadzą. Pointe du Hoc, dzień „D”, 1944, Steven J. Zaloga, (Wydawnictwo Astra) – „Alianckie dowództwo uznało, że tylko w ten sposób można będzie uciszyć działa nieprzyjaciela przed rozpoczęciem głównego desantu. Wywiad posiadał jednak błędne informacje” (fragment notki okładkowej).

Cel za horyzontem. Opowieść snajpera GROMu, Karol K. Soyka, Krzysztof Kotowski (Black Publishing) – „Sensacyjne wspomnienia snajpera GROM, jednego z najbardziej doświadczonych oficerów tej jednostki. Podpułkownik Karol K. Soyka ujawnia prawdziwe oblicze elitarnego i sławnego ugrupowania komandosów” (fragment notki okładkowej).

Elżbieta I i Robert Dudley, Sarah Gristwood (Wydawnictwo Astra) – „Mistrzowska biografia Sary Gristwood przedstawia angielską królową przez pryzmat relacji łączących ją z Robertem Dudleyem – osobistym doradcą, nieoficjalnym mężem i dowódcą armii, sprawiając tym samym, że nie mamy do czynienia z tradycyjną, linearną biografią” (fragment notki okładkowej).

Co im się wydaje. O co chodzi?

Co tydzień przedstawiamy wam książki nadesłane do naszej redakcji. Wydawcom i autorom gwarantujemy, że każda bez wyjątku pozycja jaką otrzymamy trafi do jednej z edycji naszego zestawienia. Nasz adres znajdziecie w rubryce „Kontakt”. Możecie też zajrzeć do poprzedniego odcinka „Co im się wydaje?”.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.