Damy - empik

Co im się wydaje? Listy, Tudorowie i wakacje z… torturami

Autor: | 3 lipca 2015 | 576 odsłon

Lektury na wakacjach... (fot. Aleksandra Zaprutko-Janicka).Wakacje zaczęły się na dobre, a Polacy ruszyli na urlopy. Pamiętajcie! W Waszych walizkach nie może zabraknąć książek. Jeśli nadal nie wiecie, jaką ciekawą pozycję zabrać ze sobą na wczasy pod gruszą lub odpoczynek pod palmami, mam dla Was kilka propozycji.

Nie wyobrażam sobie nawet weekendowego wypadu bez nich. Ciekawa powieść, biografia czy jakakolwiek inna książka to idealny towarzysz podróży. Pomaga zabić czas w oczekiwaniu na pociąg lub samolot. Dzięki niej opalanie się na plaży nie polega na bezmyślnym leżeniu plackiem, a drink z palemką smakuje lepiej, gdy akurat czyta się ciekawą pozycję.

Wydawcy nadesłali do nas kolejne książki, z których trzy szczególnie zwróciły uwagę redakcji „Ciekawostek historycznych”. Oto one:

zestawienie

Listy niezapomniane, Shaun Usher (SQN)

Listy niezapomniane, opracowanie Shaun Usher (SQN)

Pouczające, zabawne, dramatyczne, przełomowe i zapadające w pamięć. Takie są listy zebrane przez Shauna Ushera. Kto jest ich autorem? Cała plejada niezwykłych postaci światowej historii. Znajdziemy tu epistoły Elvisa, Beethovena, Fidela Castro, ale nie tylko. Usher nie ograniczył się do osób sławnych. Sięgnął także do korespondencji zwyczajnych, szarych ludzi.

W książce przeczytamy więc rozdzierające serce listy matek porzucających swoje dzieci, czy chińskiej imigrantki, która pod koniec XIX wieku walczyła z amerykańskim systemem oświaty o to, by jej córka mogła się uczyć w zwyczajnej szkole. Chyba warto zwrócić na tę pozycję uwagę.

Klątwa Tudorów, Philippa Gregory (Książnica)

Klątwa Tudorów, Philippa Gregory (Książnica)

Klątwa Tudorów, Philippa Gregory (Książnica)

Czy młoda kobieta mogła mieć szanse z jednym z najsłynniejszych królów angielskich, Henrykiem VIII? Na to pytanie odpowiada w swojej powieści Philippa Gregory. Tym razem pisarka osią fabuły czyni Małgorzatę Pole.

Ta niezwykła dama, wywodząca się z dynastii Yorków musiała w ekspresowym tempie nauczyć się rozgrywać dworską partię szachów. Kiedy po śmierci Artura Tudora tron objął jego brat Henryk, jej los był przypieczętowany. Potomkini Plantagenetów była solą w oku dręczonego przez paranoję króla…

Książki Philippy Gregory to pozycje obowiązkowe dla każdego fana Tudorów.

Jednostka 731. Okrutne eksperymenty w japońskich laboratoriach…Hal Gold (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Gdyby książkę o Jednostce 731 trzeba było streścić w dwóch słowach, brzmiałyby one: anatomia bestialstwa. Tak w skrócie można opisać to, co działo się w tajnym ośrodku w Mandżurii. Japońscy lekarze, którzy tam pracowali, po latach opowiadali makabryczne historie.

O trzymaniu jeńców amerykańskich i europejskich w klatkach w jednym pokoju z zakażonymi dżumą myszami i pchłami. O okrutnych wiwisekcjach na żywych i w pełni świadomych kobietach. O przymusowym zarażaniu chorobami wenerycznymi i eksperymentowaniu na ludzkich szczątkach.

Książka jest po prostu wstrząsająca. Ciężko przejść obok niej obojętnie. Osobom nieco bardziej wrażliwym być może będzie się śnić po nocach… Mimo to warto po nią sięgnąć – żeby ujrzeć historię II wojny światowej z zupełnie innej strony.

Trafiły do nas także następujące książki:

Byłem kierowcą Hitlera, Erich Kempka (Vesper) – „Z opowieści autora książki, który przez lata służby poznał Hitlera tak dobrze, jak nikt inny, wyłania się obraz Führera zupełnie różny od tego, jaki znamy z podręczników do historii” (fragment notki okładkowej).

Rajd na obóz Cabanatuan. Filipiny 1945, Gordon L. Rottman (Wydawnictwo Astra) – „27 stycznia 1945 roku 6. batalion rangersów i oddział rozpoznania Szóstej Armii (Zwiadowcy Alamo) rozpoczęły najniebezpieczniejszą i najważniejszą misję w swej historii, mającą na celu uwolnienie pięciuset amerykańskich, brytyjskich i holenderskich jeńców przetrzymywanych w obozie niedaleko Cabanatuanu” (fragment notki okładkowej).

Joanna d’Arc, Helen Castor (Wydawnictwo Astra) – „Losy jednej z najbardziej wyrazistych kobiet średniowiecza przedstawiono tak, jak jeszcze nikt o nich nie pisał” (fragment notki okładkowej).

Zabić Pattona, Bill O’Reilly, Martin Dugard (Rebis) – „Kto stał za śmiercią generała Pattona w grudniu 1945 roku? George S. Patton junior,  agresywny, zdeterminowany, jeden z najbardziej kontrowersyjnych dowódców II wojny światowej” (fragment notki okładkowej).

Kochanek królowej, Bodil Steensen-Leth (Wydawnictwo Astra) – „wybitna powieść duńskiej autorki Bodil Steensen-Leth, na której podstawie powstał scenariusz filmowy. Ekranizacja została nominowana do Oscara” (fragment notki okładkowej).

Co im się wydaje. O co chodzi?

Co tydzień przedstawiamy wam książki nadesłane do naszej redakcji. Wydawcom i autorom gwarantujemy, że każda bez wyjątku pozycja jaką otrzymamy trafi do jednej z edycji naszego zestawienia. Nasz adres znajdziecie w rubryce „Kontakt”. Możecie też zajrzeć do poprzedniego odcinka „Co im się wydaje?”.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Christian-Krohg-Struggle-for-Survival-1
…w Londynie pod koniec XIX wieku żyło ponad 4 mln biedaków? Dla porównania w 1900 roku Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Łódź, Lwów i Wilno łącznie liczyły nieco ponad półtora miliona mieszkańców. W stolicy Imperium Brytyjskiego tylko nędzarzy było dwa i pół razy więcej!


…Kazimierz Moczarski, szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, doświadczył w ubeckim więzieniu aż 49 rodzajów tortur? Umieszczenie w jednej celi z hitlerowskim zbrodniarzem Jürgenem Stroopem miało być 50. z nich.mini2
…w komunistycznej Rumunii panował kult jednostki, a gdy Ceaușescu wyruszał na prowincję, spryskiwano drzewa zieloną farbą i wieszano na gałęziach dorodne jabłka?