Ciekawostki Historyczne

Obywatele czytelnicy! Sytuacja dojrzała do tego, by podjąć odpowiednie kroki. Naszą redakcję zalały, niczym fale biblijnego potopu, książki. Dziesiątki książek. Wyglądają już z każdego kąta, wciskają się pod biurka i piętrzą stosami na parapecie.

To wszystko nasza wina. Przyznajemy się. Obiecaliśmy wydawcom, że opowiemy Wam, co tam w księgarniach piszczy. Sami nie wiedzieliśmy, w co się pakujemy, jednak słowo się rzekło. Inaczej rzecz ujmując: zaczynamy nowy cykl. Co tydzień lub dwa tygodnie będziemy Wam prezentować książki nadsyłane nam przez wydawców. Te, które chcielibyśmy szczególnie wam polecić opiszemy szerzej. Oprócz nich przedstawimy kilka innych propozycji.

Wydawcom natomiast gwarantujemy, że ogółem KAŻDA książka nadesłana na adres naszej redakcji znajdzie się w jednej z edycji zestawienia.

Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania, Sönke Neitzel, Harald Welzer (Krytyka Polityczna)

Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania, Sönke Neitzel, Harald Welzer (Krytyka Polityczna)

Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania, Sönke Neitzel, Harald Welzer (Krytyka Polityczna)

Co by było, gdyby przyłożyć ucho do drzwi celi jeńców niemieckich? O czym rozmawiają ludzie, którzy na frontach drugiej wojny światowej zatracili człowieczeństwo? Dzięki najnowszej książce Krytyki Politycznej możemy się tego dowiedzieć. Sönke Neitzel odnalazł w brytyjskich archiwach zapis podsłuchanych rozmów jeńców niemieckich. Słowa, które padają z ich ust są wstrząsające. Mówią o radości z zabijania kobiet i dzieci, o wizytach w warszawskich burdelach, chorobach wenerycznych i pacyfikacjach wsi z mordowaniem wszystkich mieszkańców. Niewyobrażalne czyny pomaga czytelnikowi zrozumieć psycholog społeczny Harald Welzer. Czy warto? Zdecydowanie tak.

Snajper. W obronie Leningradu, Josif Piljuszyn, spisał Siergiej Anisimow (Vesper)

Snajper. W obronie Leningradu, Josif Piljuszyn, spisał Siergiej Anisimow (Vesper)

Snajper. W obronie Leningradu, Josif Piljuszyn, spisał Siergiej Anisimow (Vesper)

O obronie Leningradu napisano już wiele. O głodzie, walkach i ofiarności, o zaciekłych atakach i heroicznej obronie.

Wydane przez Vesper wspomnienia Josifa Pijluszyna pozwalają nam spojrzeć na z innej perspektywy. Co myślał i czuł zwykły żołnierz, który miał jedno zadanie – zabijać Niemców?

Tego właśnie dowiemy się od Piljuszyna. Ten snajper, który bronił wraz z towarzyszami Leningradu, przewinął się przez okopy, ruiny i szpitalne sale. Pozycja dla osób, które chcą poznać losy zwykłych żołnierzy.

Obserwatorzy. Tajna historia panowania Elżbiety I, Stephen Alford (Wydawnictwo Astra)

Obserwatorzy. Tajna historia panowania Elżbiety I, Stephen Alford (Wydawnictwo Astra)

Obserwatorzy. Tajna historia panowania Elżbiety I, Stephen Alford (Wydawnictwo Astra)

Bez nich monarchie upadałyby jedna po drugiej, a królowie nieporadnie rozkładaliby ręce. Bez swoich szpiegów Elżbieta I straciłaby tron zanim zdążyłaby się zorientować, a anglikanizm nigdy nie stałby się religią państwową Zjednoczonego Królestwa.

Wielka polityka nie mogłaby się toczyć swoimi torami, gdyby nie niewidoczna zakulisowa gra. Stephen Alford zaprasza czytelników do jej świata. Warto zwrócić na tę pozycję uwagę.

Trafiły do nas także następujące książki:

Sosabowcy, Krzysztof J. Drozdowski (Finna) – Opowieść o powstaniu, przeszkoleniu i walce polskiej brygady spadochronowej, biorącej udział w słynnej bitwie o Arnhem (fragment notki okładkowej).

Życie i śmierć Anny Boleyn, Eric Ives (Wydawnictwo Astra) – Publikacja ta to najlepsze i najdokładniejsze studium Anny Boleyn, jakie kiedykolwiek ukazało się na światowym rynku wydawniczym. Autor, Eric Ives, zagląda dosłownie „pod każdy kamyk”, starając się dotrzeć do prawdy (Fragment notki promocyjnej).

Agenci, szpiedzy, żołnierze. Alianci na frontach II wojny światowej, Joanna Kryszczukajtis-Szopa (Videograf) – Książka składa się z trzech części. W pierwszej z nich poznajemy nieznane epizody z działalności wywiadowczej rządu emigracyjnego w Londynie. Część druga jest poświęcona czterem spośród 39 agentek SOE (fragment notki okładkowej).

III/1 Dywizjon myśliwski 1. Pułku Lotniczego z Warszawy, Łukasz Łydżba, Marek Rogusz (Vesper)Celem książki jest przestawienie i upamiętnienie działań lotników III/1 Dywizjonu Myśliwskiego, którzy w ramach Brygady Pościgowej przez  sześć dni  pamiętnego września 1939 roku bronili nieba nad stolicą Polski, startując z Zielonki i Zaborowa (fragment notki okładkowej).

Agent Storm. We wnętrzu Al-kaidy i CIA, Morten Storm, Paul Cruickshank, Tim Lister (Black Publishing)Morten Storm – były przestępca i islamski radykał, jako podwójny agent, brał udział w spektakularnych i najniebezpieczniejszych akcjach wywiadowczych (fragment notki okładkowej).

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ania

Ooo, ale urodzaj! Dobra książka nie jest zła :)

Jacek i Agatka

Co ciekawe, także w innych książkach pojawiają sie wątki historyczne, jak choćby w „Przygotowani przetrwają. Survival miejski” – kilkukrotnie temat II Wojny Światowej.

Piotr

Ciekawe, mógłbym pisać takie recenzje. I mam nadzieje,że te książki będzie można w konkursach wybrać. Jest to dobry sposób na nazbyt duże obładowanie opasłymi tomiskami waszej redakcji.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.