Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Fidel Castro (1926-2016)

Fidel Castro

fot.domena publiczna Fidel Castro

Fidel Castro (1926-2016) – kubański rewolucjonista, polityk i dyktator. W 1953 roku podjął nieudaną próbę obalenia junty wojskowej generała Fulgencia Batisty. W więzieniu do 1955 roku, następnie na emigracji w Meksyku. W 1956 roku powrócił na Kubę, w towarzystwie m.in. Che Guevary, ponownie organizując zamach stanu i raz jeszcze ponosząc sromotną porażkę. Sukces odniósł dopiero w roku 1958.

Po zwycięstwie rewolucjonistów dowódca sił zbrojnych i premier. Faktyczny dyktator Kuby aż do 2006 roku, kiedy przekazał ster rządów swojemu bratu Raulowi.

Dowiedz się więcej o Fidelu Castro:

Dzieci miniatura

Dwudziestolecie międzywojenne | 10.10.2015 | Autor:

Dzieci grają ci na nerwach? Ci dyktatorzy wiedzieli, co zrobić z podobnym problemem

Mogłoby się wydawać, że dzieci dyktatorów mają wszystko. W końcu ich ojcowie są najbogatszymi i najbardziej wpływowymi ludźmi w państwie. Jedno ich skinienie wystarcza, by spełnić każdą zachciankę synka lub córusi. Jest też jednak druga strona medalu. Ci…

Trudno o gorszych ojców niż Che Guevara i Fidel Castro (fot. domena publiczna).

Zimna wojna | 14.05.2014 | Autor:

Najgorsi ojcowie świata? Kubańscy rewolucjoniści!

Każdego wieczora zastanawiasz się, czy tatuś dzisiaj przyjdzie? Pytasz czy może już go aresztowali? Czy znowu będzie musiał się ukrywać? Czy dosięgnie go kula znienawidzonej rządowej armii? Jeśli dręczą cię takie właśnie problemy to znak, że masz przerąbane….

Piękna Marita Lorenz od razu wpadła w oko Fidelowi Castro

Zimna wojna | 13.04.2013 | Autor:

Marita Lorenz. Kobieta, która na zlecenie CIA miała zabić Fidela Castro

Fidel Castro w swoim długim i burzliwym życiu miał wiele kochanek. Jednak tylko jedna z nich chciała go zabić. Nazywała się Marita Lorenz i była Amerykanką niemieckiego pochodzenia. Pikanterii całej historii dodaje fakt, że plan pozbawienia życia kubańskiego…

Książki o Kubie: