Ciekawostki Historyczne

Fidel Castro (1926-2016)

Fidel Castrofot.domena publiczna

Fidel Castro

Fidel Castro

Kubański rewolucjonista, polityk, dyktator, I sekretarz Komunistycznej Partii Kuby. Urodził się 13 sierpnia 1926 roku w Biran na wschodzie Kuby w bogatej rodzinie plantatorów trzciny cukrowej. Jako dziecko pracował przy uprawie trzciny. Po ukończeniu szóstego roku życia wraz z braćmi został wysłany do szkoły. Ukończył studia prawnicze, lecz szybko stał się jedną z czołowych postaci rewolucji kubańskiej. Był zagorzałym przeciwnikiem generała Fulgencia Batisty, który doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu. W 1953 roku Fidel Castro poprowadził nieudany atak na koszary Moncada w Santiago de Cuba, w którym uczestniczył też jego brat Raul. Fidel został za to skazany na 15 lat więzienia. Opuścił je w 1955 roku dzięki amnestii. Przebywał na emigracji w Meksyku, gdzie poznał Ernesto Che Guevarę. Założył tam Ruch 26 Lipca, którego stał się przywódcą.

W 1956 roku powrócił do kraju, podjął próbę obalenia junty wojskowej ponosząc początkowo kolejne porażki. Rewolucja zataczała jednak coraz szersze kręgi. W roku 1958 Fidel Castro cieszył się już poparciem ponad 80% mieszkańców Kuby. Uczestnikom rewolucji kubańskiej udało się obalić Batistę, który utracił poparcie nawet Stanów Zjednoczonych, dopiero na przełomie roku 1958 i 1959. 1 stycznia oddziały Fidela Castro wkroczyły do Santiago de Cuba, były prezydent wcześniej opuścił wyspę. Castro 8 stycznia pojawił się w Hawanie.

Dyktator na Kubie

Obsadził stanowiska państwowe lojalnymi wobec siebie ludźmi, sam został premierem. Zabiegał o dobre relacje z ZSRR, pogarszając je z USA, które wsparły niesławną operację w Zatoce Świń. W 1962 roku na Kubie zainstalowane zostały radzieckie rakiety, co doprowadziło do słynnego kryzysu. Przez ponad 40 kolejnych lat Fidel Castro nieprzerwanie rządził Kubą, tłumiąc działalność opozycyjną i pogrążając Kubę w coraz większej zapaści gospodarczej. Z powodu coraz większych problemów zdrowotnych Fidela ster rządów na Kubie przejął w 2006 roku Raul Castro. Śmierć Fidela Castro nastąpiła w 2016 roku w Hawanie.

Dowiedz się więcej o Fidelu Castro:

Dwudziestolecie międzywojenne

Dzieci grają ci na nerwach? Ci dyktatorzy wiedzieli, co zrobić z…

Mogłoby się wydawać, że dzieci dyktatorów mają wszystko. W końcu ich ojcowie są najbogatszymi i najbardziej wpływowymi ludźmi w…

10 października 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Zimna wojna

Najgorsi ojcowie świata? Kubańscy rewolucjoniści!

Każdego wieczora zastanawiasz się, czy tatuś dzisiaj przyjdzie? Pytasz czy może już go aresztowali? Czy znowu będzie musiał się…

14 maja 2014 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Zimna wojna

Marita Lorenz. Kobieta, która na zlecenie CIA miała zabić Fidela Castro

Fidel Castro w swoim długim i burzliwym życiu miał wiele kochanek. Jednak tylko jedna z nich chciała go zabić….

13 kwietnia 2013 | Autorzy: Rafał Kuzak

Książki o Kubie:

[book znak=6516 tracking=”utm_medium=leksykon_fidel_castro”]

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.