Damy - empik

„Kołkiem go!” Polowania na galicyjskie wampiry

Autor: | 16 stycznia 2015 | 1,466 odsłon

wampiryWiktoriańska Anglia lubowała się w powieściach grozy, czego najlepszym przykładem są Bram Stoker i jego „Drakula”. Polska miała jednak swoje własne palące wampiryczne problemy i to całkiem realne, a nie zrodzone w wyobraźni pisarza.

Józef hrabia Brygido obejmując urząd gubernatora Galicji z nadania cesarza Józefa II mógł się spodziewać wiele, ale nie tego.

Jak poważny urzędnik austriacki miał sobie poradzić z nie mniej poważnym problemem polowań na wampiry? Zabrał się do tego bardzo metodycznie.

Chcecie wiedzieć więcej? „Ciekawostki Historyczne” we współpracy z działem wideo Gazety.pl zapraszają na wideo!

Film powstał w oparciu o jeden z naszych artykułów. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji go przeczytać, to najwyższa pora to zrobić! Pod tym LINKIEM znajdziecie jeszcze więcej ciekawych informacji. Polecamy także komentarze do filmu zamieszczone na stronach Deseru.pl.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Zobacz pozostałe materiały Wideo.
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)
  1. Bardzo lubię Wasz portal ale dlaczego uważacie, że to legendy? Wampiry istnieją naprawdę. Sam poczęstowałem osinowym kołkiem już kilkunastu w swoim życiu. A w wielu przypadkach i to nie pomogło. Ale na wampira to zawsze jedna rzecz skuteczna i to moja kochana prababcia zwykła mi mawiać: czosnek, narzędzie samego Pana Boga. Tak więc drodzy historycy kiedy będziecie znów czytać o rzekomych „legendach” sięgnijcie po to narzędzie bo jest nie tylko skuteczne na wampiry ale i na wszelkie choroby. Pozdrawiam, pogromca!

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

rycheza

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

zapowiedz2-miniatura

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Imperium

Czy wiesz że...

Panna-mloda
na ślubie pewnego księcia z różnych przyczyn zginęło aż sześć osób? Korowód nieszczęśliwych wypadków zawierał między innymi hrabiego, który zginął pod kołami powozu nowożeńców.

minia
…na początku okupacji hitlerowskiej przeciętnemu szmalcownikowi wystarczyło zaszantażować jednego Żyda, by zapewnić sobie miesięczne utrzymanie?

Czlonek-fransuskiego-ruchu-oporu-koloryzacja-miniatura
…francuski ruch oporu działał też w… gastronomii? Stołującym się u nich nazistom restauratorzy zamiast szampana i trufli podawali tanie wino musujące i pieczarki.