Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Skąd się wziął feldmarszałek Montgomery? Z przypadku

Bernerd Montgomery. Niewiele brakowało, a dzisiaj nikt by o nim nie pamiętał... (źródło: domena publiczna)Bernard L. Montgomery bez dwóch zdań jest najbardziej znanym brytyjskim dowódcą z okresu II wojny światowej. Niewiele jednak brakowało, by zwycięzca bitwy pod El Alamein… w ogóle nie wziął udziału w wojnie w Afryce Północnej

Przełom wiosny i lata 1942 r. był dla brytyjskich wojsk w Afryce prawdziwym koszmarem. Najpierw jednostki dowodzone przez gen. Rommla zadały im klęskę w bitwie pancernej pod Ghazalą, a następne przystąpiły do kolejnego z rzędu oblężenia Tobruku.

Trwało ono zaskakująco krótko i już po kilku dniach – 21 czerwca – dowództwo twierdzy skapitulowało. Jednocześnie w ręce Niemców wpadły duże zapasy materiału wojennego oraz bezcennego paliwa. W tej sytuacji Winston Churchill postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Oznaczało to ni mniej ni więcej tylko jego wyjazd na Bliski Wschód i zrobienie „porządków” w dowództwie.

Churchill sprząta na Bliskim Wschodzie

Tak oto pod znakiem zapytania stanęły dalsze losy generała Claude’a Auchinlecka, który do tej pory był zwierzchnikiem wszystkich sił brytyjskich na Bliskim Wschodzie, a jednocześnie bezpośrednio dowodził brytyjską 8. Armią.

Po serii bolesnych dla Brytyjczyków porażek dni gen. Claude'a Auchinlecka na stanowisku głównodowodzącego brytyjskich wojska na Bliskim Wschodzie były policzone.

Po serii bolesnych dla Brytyjczyków porażek dni gen. Claude’a Auchinlecka na stanowisku głównodowodzącego brytyjskich wojska na Bliskim Wschodzie były policzone.

Na posiedzeniu Gabinetu Wojennego 1 sierpnia – jak pisze w swojej książce „Wodzowie i dowódcy” Andrew Roberts – premier oświadczył, że ze względu nabardzo przygnębiający” raport Auchinlecka o zawieszeniu operacji ofensywnych do połowy września on sam leci do Egiptu, aby zaaranżować „bardziej energiczne działania”.

Jak powiedział tak też zrobił i już 3 sierpnia samolot z premierem oraz jego świtą – na czele z szefem Imperialnego Sztabu Generalnego, generałem Alanem Brooke’em – wylądował na lotnisku między Kairem a Aleksandrią.

Niemal zaraz po dotarciu do ambasady brytyjskiej w stolicy Egiptu Churchill z wrodzonym sobie wigorem przystąpił do „przemeblowań” w dowództwie. Zawiedziony kunktatorstwem Auchinlecka szukał na jego miejsce kogoś energicznego, kto mógłby przeciwstawić się świeżo awansowanemu na marszałka polnego Erwinowi Rommlowi.

Początkowo jego wybór padł na samego Brooke’a, ten jednak wymówił się brakiem doświadczenia w walkach na pustyni (co było prawdą).

Churchill miał na szczęście drugiego kandydata. Dowództwo nad 8. Armią powierzył Williamowi „Straferowi” Gottowi, który dotychczas dał się poznać jako wybitny znawca walk na pustyni oraz zwolennik ofensywnego stylu prowadzenie działań zbrojnych.

Następcą Auchinlecka został generał porucznik William Gott (drugi z prawej), który miał być gwarantem prowadzenia bardziej ofensywnej strategii w walce z wojskami Rommla. Niestety nigdy się nie dowiemy, czy faktycznie tak by się stało, ponieważ zginął zanim zdążył pokazać na co go stać.

Następcą Auchinlecka został generał porucznik William Gott (drugi z prawej), który miał być gwarantem prowadzenia bardziej ofensywnej strategii w walce z wojskami Rommla. Niestety nigdy się nie dowiemy, czy faktycznie tak by się stało, ponieważ zginął zanim zdążył pokazać na co go stać.

Premier, zmęczony zbyt flegmatyczną postawą Auchinlecka liczył, że aktywny i zdeterminowany generał pozwoli odwrócić losy wojny. Teraz pewnie zastanawiacie się, dlaczego wcześniej nie słyszeliście o żadnym Williamie Gotcie? Wszystko przez to, że dopiero co mianowanemu dowódcy zdarzył się bardzo przykry wypadek.

7 sierpnia samolot z Gottem na pokładzie, lecący rzekomo bezpieczną trasą, został zestrzelony przez samotny niemiecki myśliwiec. W ten oto sposób generał zginął zanim zdążył w ogóle dotrzeć do swojej armii.

Do dzisiaj spekuluje się, że jego śmierć nie była zrządzeniem losu, ale wynikiem zamachu, który przeprowadzili Niemcy dzięki informacjom uzyskanym z podsłuchu radiowego.

Czy wiesz, że ...

...Stalin był tak zbulwersowany "zbyt namiętnym" pocałunkiem w jednej z rosyjskich komedii, że nakazał wycięcie nieprzyzwoitej sceny z filmu? Jego urzędnicy w obawie przed powtórką incydentu zakazali jakichkolwiek pocałunków we wszystkich radzieckich produkcjach kinowych.

...krakowski lotnik, podporucznik Jan Kremski, w związku z zestrzeliwaniem wrogich samolotów wespół z kolegami, miał zaliczone łącznie… 4 i 14/15 zwycięstwa pewnego? Do zaszczytnego tytułu asa, który przysługiwał od 5 zwycięstw wzwyż brakło mu tylko 1/15.

...brat Hermanna Göringa Albert pomagał w ucieczkach więźniów z obozów koncentracyjnych? Nazistowski dygnitarz próbował wykorzystać ten fakt jako okoliczność łagodzącą w trakcie procesu norymberskiego. Bezskutecznie.

... żona rządzącego Rwandą dyktatora Juvénala Habyarimana, choć próbowała wszystkim wmówić, że jest kurą domową, w rzeczywistości rządziła krajem. Była u steru władzy także wtedy, gdy rozpoczęło się ludobójstwo. Nie miała zamiru go powstrzymywać.

Komentarze (3)

 1. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Bukiet wybranych komentarzy z portalu facebook, które mogą Was zainteresować
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1100068596688465
  Jerzy S.: Z punktu widzenia losów brytyjskich żołnierzy, niekoniecznie był to szczęśliwy wybór.
  Ciekawostki historyczne: Nie tylko brytyjskich, biorąc pod uwagę jego „popisy” w Normandii i operację „Market Garden”
  http://ciekawostkihistoryczne.pl/…/50-tysiecy-ofiar…/
  Michał N.: Montyemu udało się jakimś cudem wygrać w Afryce. Później jednak, za co się zabrał , to spieprzyl i zwalał winę na innych. Przeze mnie najbardziej nielubiana postać z II Wojny.
  Łukasz Marek K.: Monty był fatalnym dowódcą, ale winę za Market Garden zwalić umiał na Sosabowskiego, który od poczatku był tej operacji przeciwny…

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.