Najbardziej bezczelna agentka polskiego podziemia? Wparowała do gabinetu komendanta granatowej policji, żądając, by zaczął pracować dla AK. A on się zgodził.
W młodości przyszły król Bolesław Chrobry był zakładnikiem niemieckiego cesarza. Ile lat spędził w niewoli? I jak wpłynęła ona na jego... wybory matrymonialne?
W 1945 roku Niemcy wiedzieli, co oznaczało wkroczenie Rosjan – oni mordowali, rabowali, palili domy i kościoły, a ludzi traktowali jako żywe reparacje wojenne.
„Od średniowiecza Polacy i Litwini więcej razy wiktymizowali innych, niż walczyli ze sobą”. Jak wyglądały stosunki polsko-litewskie podczas II wojny światowej?
Zagraniczne wakacje trwające 2–3 lata, wspinaczka na szczyt piramidy Cheopsa lub wizyta w komnatach króla – tak bawili się na „urlopach” polscy szlachcice.
Akcja pod Arsenałem to jedna z najsłynniejszych operacji polskiego podziemia. Mało kto wie, że razem z „Rudym” odbito jeszcze kogoś: niejakiego Doktora.
O Prusach mówiono: „gdy najedzie ich wojsko, żaden się nie ociąga i rąbie mieczem, aż zginie”. Wyprawa Chrobrego ok. 1020 roku była więc nie lada...
Inni naziści nazywali go „chorobliwym psychopatą” o „zboczonych skłonnościach”. Najwyższy sędzia Hitlera skazywał na śmierć za najdrobniejsze przewinienia.
Losy Teksasu w XIX wieku były mocno skomplikowane: bywał meksykański, niepodległy, aż w końcu stał się amerykański. Jak do tego doszło?
Trzecia bitwa pod Ypres przeszła do historii jako jedno z najbardziej krwawych starć I wojny światowej. Pół miliona ludzi zginęło, by przesunąć front o... 8...
Zygmunt Stary nie był jednym polskim władcą, który utrzymywał błaznów. Ale miał do nich wielką słabość. To za jego czasów rozkwitła kariera Stańczyka.
Agresja Rosji zmieniła życie milionów ludzi. Ukraińcy obudzili się w nowej, przerażającej rzeczywistości, z którą musieli nauczyć się jakoś sobie radzić.
Jan XXII zasłynął jako papież, który zapoczątkował masowe polowania na czarownice. Powodem takiego działania miał być jego obsesyjny strach przed magią.
D-Day – tak Amerykanie nazwali początek operacji „Neptun”. Lądowanie aliantów w Normandii nastąpiło 6 czerwca 1944 roku. Ilu żołnierzy zginęło tego dnia?
Ci sami bohaterowie, walka ramię w ramię i traumy wojenne. Polskę i Białoruś łączy więcej niż granica. „Zupełnie zapomniano, że mieliśmy wspólną historię” – mówi...
Hitler mógł zginąć już 13 marca 1943 roku w samolocie ze Smoleńska. Spiskowcy byli o włos od sukcesu. W ostatniej chwili Führera uratowała... temperatura.
To była pierwsza znana wyprawa wojenna Rusów. Mieszkańców Konstantynopola zaskoczył atak przybyszów z północy. Zwłaszcza że mogli pochodzić ze... Szwecji.
To była jedna z najsłynniejszych akcji Szarych Szeregów. 26 marca 1943 roku harcerze uwolnili z rąk Gestapo Jana Bytnara „Rudego” i 20 innych więźniów.
Dla francuskiej reformacji było to wydarzenie na miarę wywieszenia tez Lutra. Afera plakatów sterroryzowała państwo. Król wpadł w panikę, zapłonęły stosy...
Hitler wierzył w swoją nieomylność, ignorował rady generałów i obsesyjnie unikał odwrotu. Jakie błędy Führera przesądziły o losach II wojny światowej?
120 lat temu miała miejsce „próba generalna wskrzeszenia Polski”. Jak przebiegała rewolucja 1905 roku na ziemiach polskich i co udało się osiągnąć Polakom?
Po Hiroszimie i Nagasaki Japonii pozostało już tylko zaakceptować warunki kapitulacji. Alianci uznali, że japoński militaryzm należy wykorzenić raz na zawsze.
Prawicowi politycy do końca nie wierzyli, że dojdzie do puczu, ale Piłsudski miał tylko jedno wyjście: przejąć władzę siłą. Jak przebiegał przewrót majowy?
Polki w I RP walczyły o swe prawa z szablą w jednym, a pozwem w drugim ręku. Tzw. kresowe wilczyce przeczą stereotypowi kobiety zajmującej się...
W latach 1845–1849 Irlandię nawiedziła klęska głodu, która zabiła ponad milion ludzi. Próby pomocy Irlandczykom okazywały się jednak gorsze od „choroby”...
24 listopada 1227 r. w Gąsawie książę zwierzchni Polski Leszek Biały został brutalnie zamordowany podczas wizyty w łaźni. Nikt nie poniósł kary za jego śmierć.
Czy warto ugłaskiwać tyrana o imperialistycznych zapędach? Historia pokazuje, że nie. W 1938 roku w imię pokoju poświęcono w ten sposób Czechosłowację.