Ciekawostki Historyczne

Rudolf Hess (1894–1987)

Hess był jednym z najbliższych współpracowników Hitlera.fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de

Hess był jednym z najbliższych współpracowników Hitlera.

Rudolf Hess (1894–1987) – żołnierz i polityk niemiecki, urodzony w Aleksandrii. W szczytowym punkcie kariery jeden z najbliższych współpracowników Hitlera. Podczas I wojny światowej odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy za waleczność. W 1919 roku dołączył do bojówki Towarzystwa Thule, a następnie do Freikorps. Od 1920 członek NSDAP. Wziął udział w puczu piwiarnianym. By uniknąć aresztowania, uciekł do Austrii, lecz w 1924 roku sam oddał się w ręce władz, dowiedziawszy się o niskich karach dla puczystów. Bardzo zbliżył się do Hitlera, miał znaczny wkład w tworzenie „Mein Kampf”.

W 1930 roku został przewodniczącym Centralnej Komisji Politycznej NSDAP, dwa lata później delegatem Reichstagu, a w kolejnym roku objął stanowisko zastępcy Führera. 10 maja 1941 roku poleciał samotnie do Wielkiej Brytanii, gdzie został aresztowany przez Gwardię Krajową. Po badaniach lekarskich umieszczono go w szpitalu psychiatrycznym, gdzie pozostał do końca wojny.

Niezapowiedziana akcja Hessa wywołała polityczny zamęt. Sam Hitler uznał ją za akt zdrady. Po zakończeniu wojny, Hessa przewieziono do Norymbergi i sądzono razem z innymi nazistami. Od 1947 roku odsiadywał wyrok w więzieniu w Spandau. W wieku 93 lat popełnił samobójstwo przez powieszenie na kablu przedłużacza.

O życiu osobistym i działalności nazistowskich zbrodniarzy z punktu widzenia ich córek i synów opowiada wydana niedawno przez Znak Horyzont książka Geralda Posnera „Dzieci Hitlera”.

Dowiedz się więcej o Rudolfie Hessie:

Druga wojna światowa

Najważniejsi naziści po zakończeniu wojny. Co stało się z Goebbelsem, Hessem,…

Po II wojnie światowej nazistowscy przywódcy mieli prosty wybór: samobójstwo, ucieczka lub oddanie się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Problem w…

2 marca 2019 | Autorzy: Michał Procner

Druga wojna światowa

Wełniane kalesony Rudolfa Hessa. Dlaczego brytyjski wywiad tak bardzo się nimi…

Dobre chęci to nie wszystko. Przekonał się o tym Rudolf Hess, który postanowił na własną rękę skrócić II wojnę…

30 grudnia 2018 | Autorzy: Roger Moorhouse

Druga wojna światowa

Prywatne zwierzenia zastępcy Hitlera

Drugi człowiek po Hitlerze spadł Brytyjczykom na głowy niczym gwiazdka z nieba… i to dosłownie. Wprawdzie na Wyspach nikt…

20 sierpnia 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

 

 

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.