Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Nicolae Ceaușescu (1918-1989)

Nicolae Ceausescu

fot.domena publiczna Nicolae Ceausescu

Nicolae Ceaușescu (1918-1989) – rumuński działacz komunistyczny i dyktator. W Komunistycznej Partii Rumunii działał od 1936 roku. Od 1954 roku robił karierę w Komitecie Centralnym, a następnie w Biurze Politycznym KC. W 1965 roku został sekretarzem generalnym Rumuńskiej Partii Komunistycznej, a tym samym faktycznym przywódcą państwa.

Wprowadził rządy terroru połączone z sięgającym absurdu kultem jednostki. W Rumunii za jego czasów standardem stały się powszechne podsłuchy, a paranoja władzy przekładała się na olbrzymi przerost biurokracji. Wydawano nawet pozwolenia na używanie maszyn do pisania oraz zbierano próbki pisma wszystkich obywateli. Ceaușescu – określany między innymi mianem „geniusza Karpat” czy „stratega Karpat” z rozmysłem wzorował się na kulcie przywódców Chin Mao Zedonga i Korei Północnej – Kim Ir Sena. Oczekiwał, że jego portrety będą ozdabiać każdy budynek i wygłaszał przemówienia trwające częstokroć nawet pięć godzin.

Ceaușescu wprowadził całkowity zakaz nie tylko aborcji, ale też antykoncepcji, co doprowadziło do olbrzymiego wzrostu liczby niechcianych dzieci. Rozbudował też tajną policję (Securitate), która stała się swoistym państwem w państwie i na masową skalę stosowała środki przymusu, z bestialskimi torturami włącznie. Jego rozrzutna polityka, nastawiona na olbrzymie i pozbawione ekonomicznego uzasadnienia projekty, skutkowała plagą głodu, bezprecedensową na tle Europy.

Był jedynym z przywódców bloku komunistycznego, który w 1989 roku został nie tylko aresztowany, ale też skazany na śmierć i stracony.

Dowiedz się więcej o Nicolae Ceaușescu:

Elena Ceaușescu zrobiła prawdziwą "naukową" karierę.

Zimna wojna | 16.06.2018 | Autor:

Nie skończyła czwartej klasy podstawówki, a chciała dostać Nobla z Chemii. „Naukowa” kariera Eleny Ceaușescu

Jako żona rumuńskiego dyktatora Elena mogła liczyć na klejnoty, futra i rezydencje. Ale jej to nie wystarczało. Choć nie skończyła nawet czwartej klasy, chciała wykształcenia i związanego z nim prestiżu. Z nagrodą Nobla włącznie. Jak przebiegała jej błyskotliwa „kariera”?

mini

Zimna wojna | 08.09.2016 | Autor:

Największe absurdy komunistycznej Rumunii

Jeśli po obejrzeniu ”Misia” doszliście do wniosku, że PRL to był dom wariatów – to znaczy, że niewiele wiecie o Rumunii pod rządami Nicolae Ceaușescu. Bowiem dokonania polskich komunistów były niczym wobec pomysłów, które lęgły się w głowie…

mini

Zimna wojna | 30.08.2016 | Autor:

Dzieci Nicolae Ceaușescu. Do czego w Rumunii doprowadził absolutny zakaz antykoncepcji?

Dwadzieścia pięć milionów Rumunów w 2000 roku – taki cel postawił społeczeństwu Nicolae Ceauşescu. Komunistyczny dyktator swoim szatańskim dekretem pozbawił życia ponad dziesięć tysięcy kobiet, a dwa miliony maluchów skazał na traumatyczne dzieciństwo.

nicolae ceausescu 38355 2 402

Zimna wojna | 23.08.2016 | Autor:

Największe zbrodnie Nicolae Ceaușescu

Bezwzględny dla wrogów, podejrzliwy wobec klakierów, zakompleksiony intrygant i megaloman, kaprysem skazujący na więzienie i na śmierć. „Słoneczny brylant Rumunów” sprowadził na swój kraj terror i nieporównywalną z poprzednimi latami biedę.

Udajj Husajn (stoi w środku) był prawdziwym psychopatą (źródło: domena publiczna).

Zimna wojna | 04.10.2015 | Autorzy:

i

Ojciec złamał im psychikę. Synowie dyktatorów, którzy okazali się zwyrodniałymi socjopatami

Trudno przelicytować tatę, który wymordował setki tysięcy ludzi. Oni jednak bardzo się starali. Gwałty, barbarzyńskie tortury, bestialskie mordy. Przedstawiamy psychopatów, który zbrodnię mieli we krwi.