Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Jadwiga Żagańska (-1390)

Żaden portret Jadwigi Żagańskiej nie zachował się do naszych czasów. Możemy spróbować wyobrazić ją sobie z pomocą rysunków ówczesnych strojów kobiecych autorstwa Jana Matejki (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Żaden portret Jadwigi Żagańskiej nie zachował się do naszych czasów. Możemy spróbować wyobrazić ją sobie z pomocą rysunków ówczesnych strojów kobiecych autorstwa Jana Matejki (fot. domena publiczna)

Jadwiga Żagańska (-1390) – czwarta żona Kazimierza Wielkiego. Jadwiga była córką księcia żagańskiego Henryka V Żelaznego, jednego z najpotężniejszych Piastów śląskich i Anny, księżniczki mazowieckiej. Mając około piętnastu lat poślubiła Kazimierza Wielkiego. Do zaślubin doszło we Wschowie 25 lutego 1365 roku. Tym samym król dopuścił się podwójnej bigamii, ponieważ żyły wówczas jego dwie poprzednie małżonki (landgrafianka Adelajda Heska i mieszczka Krystyna Rokiczana). W tych okolicznościach przyjazd Jadwigi na Wawel odbył się bez pompy.

Pożycie Jadwigi i starzejącego się króla układało się dobrze. Kazimierz był przywiązany do młodej żony i najchętniej przebywał z nią w Żarnowcu, stosunkowo nowym zamku. Wcześniej mieszkała w nim prawowita królowa Adelajda, która opuściła Polskę i wyjechała do Hesji. Monarcha miał z ostatnią małżonką trzy córki – Annę, Kunegundę (która zmarła nie dożywszy dorosłości) oraz Jadwigę. Niestety upragnionego syna i następcy tronu Kazimierz się nie doczekał. Choć określenie Jadwigi Żagańskiej „regina Poloniae” pojawia się w dokumentach, nie wiadomo, czy odzwierciedla to stan faktyczny, czy jest raczej zwrotem grzecznościowym. Wszak nadal żyła koronowana wcześniej Adelajda.

Kazimierz zmarł w 1370 roku. Jadwiga uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych i koronacji następnego króla Ludwika Węgierskiego. W swej kronice Janko z Czarnkowa wspomina, że wdowa, na mocy testamentu władcy, została sowicie obdarowana. Ludwik na wszelki wypadek wywiózł żonę i córki Kazimierza z kraju, by nie zagrażały jego pozycji. Papież Grzegorz XI legitymizował Annę i Jadwigę, a następnie cesarz odpowiednio je wyswatał. W lutym 1372 roku Jadwiga Żagańska ponownie wyszła za mąż za Ruprechta I, księcia legnickiego, z którym miała pięcioro dzieci. Zmarła w 1390 roku.

Dowiedz się więcej o Jadwidze Żagańskiej:

Król Kazimierz z jedną ze swoich kochanic, w wyobrażeniu Jana Moniuszki. Obraz z pierwszej połowy XX wieku

Średniowiecze | 05.07.2018 | Autor:

Bigamia do kwadratu. Jak to możliwe, że Kazimierz Wielki miał nie jedną, nie dwie, ale trzy żony jednocześnie?

Legalna żona Kazimierza Wielkiego, Adelajda, wciąż żyło, ta jednak nie powstrzymywało króla przed ponownym stawaniem na ślubnym kobiercu. Zawarł dwa kolejne małżeństwa, niemożliwie plącząc swoją sytuację rodzinną i polityczną. Tymczasem przepełniona pragnieniem zemsty Adelajda Heska robiła wszystko, by…

Portret Kazimierza Wielkiego wykonany przez Tadeusza Cieślewskiego według wzoru Jana Matejki. 1924 rok

Średniowiecze | 25.06.2018 | Autor:

Śmierć Kazimierza Wielkiego. Wewnętrzny ogień, środki na przeczyszczenie i niebezpieczne rozrywki

Kazimierz Wielki nie słuchał nikogo. Ani wtedy, gdy przestrzegano go przed groźną rozrywką, ani w drodze powrotnej, gdy ranny zignorował wszelkie napomnienia dworzan i lekarzy.

Ciekawe materiały o Jadwidze Żagańskiej z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?

Sprawdź, gdzie kupić „Damy polskiego imperium : kobiety, które zbudowały mocarstwo”: