Ciekawostki Historyczne

Adelajda Heska (1324-1371)

Adelajda Heska, wizerunek autorstwa Jana Matejki (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Adelajda Heska, wizerunek autorstwa Jana Matejki (fot. domena publiczna)

Adelajda Heska (1324-1371) – druga żona Kazimierza Wielkiego. Adelajda była córką landgrafa Hesji – Henryka II Żelaznego i Elżbiety z dynastii Wettynów. Ówczesna Hesja była niewielka (składała się tylko z dwóch okręgów), w dodatku dzieliły ją między siebie różne gałęzi rodu. Adelajda pochodziła ze starej rodziny wywodzącej się od książąt brabanckich, która jednak mocno podupadła. Kiedy Kazimierz zdecydował się – za radą władcy Czech Jana Luksemburskiego – zawrzeć związek z córką tamtejszego landgrafa, ten mógł zapewnić przyszłej pannie młodej niewielki posag, który Długosz w swej kronice nazywa wprost ubogim i który nigdy nie został wypłacony. Mimo to Adelajdę czekało w Polsce wspaniałe powitanie. Do jej ślubu z polskim królem oraz do koronacji doszło 29 września 1341 roku w Poznaniu. Kazimierz zapewnił swojej żonie bogatą oprawę, władczyni miała osobny dwór i mieszkała albo na Wawelu, albo w swoich dobrach – Sandomierzu. Niestety małżeństwo okazało się nieudane.

Król słynął z tego, że miał słabość do pięknych kobiet, tymczasem Adelajda błyszczała raczej przymiotami ducha niż urodą. W dodatku władca nie doczekał się z nią upragnionego potomstwa. Kazimierz postanowił oddalić żonę. Uwięził ją na zamku w Żarnowcu, licząc że niewola skłoni ją do wyrażenia zgody na rozwód. Gdy w 1356 roku król zawarł bigamiczny ślub z Rokiczanką, Adelajda opuściła Polskę – choć nie sposób stwierdzić czy z własnej woli, czy też została wygnana przez męża.

Po powrocie do swojej ojczyzny Adelajda rozpoczęła kampanię przeciwko polskiemu królowi, w którą zaangażowała papieża, informując że została bezprawnie odesłana i pozbawiona dochodów oraz żądając przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie i przywrócenia jej do praw należnych legalnej małżonce. Urban V przychylił się do jej prośby i wysłał do Polski swojego człowieka, który miał zbadać okoliczności wyjazdu królowej. Proces toczył się długo ponieważ Kazimierz ze swojej strony stale dokładał starań, by  unieważnić małżeństwo z Adelajdą. Nigdy nie odniósł pełnego sukcesu. Adelajda do końca życia mieszkała w Hesji, gdzie zmarła w 1371 roku, przeżywszy króla o rok.

Dowiedz się więcej o Adelajdzie Heskiej:

Średniowiecze

Bigamia do kwadratu. Jak to możliwe, że Kazimierz Wielki miał nie…

Legalna żona Kazimierza Wielkiego, Adelajda, wciąż żyła, to jednak nie powstrzymywało króla przed ponownym stawaniem na ślubnym kobiercu. Zawarł…

5 lipca 2018 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Gdyby nie był królem, wykastrowaliby go albo ścięli. W jaki sposób…

Był rok 1356. Kazimierz Wielki wygnał właśnie swoją żonę, Adelajdę Heską i postanowił zawrzeć nowy związek. Ceremonia nie była…

27 maja 2018 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Czy w średniowieczu były rozwody?

W świetle kościelnego prawa małżeństwa były nierozerwalne i dożywotnie. Od tej zasady znano jednak pełno wyjątków. Co trzeba było…

24 marca 2018 | Autorzy: Kamil Janicki

Ciekawe materiały o Adelajdzie Heskiej z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na…

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których…

31 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.