Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Krystyna Rokiczana

Suknie dworskie, jakie były modne za życia Rokiczany.

Suknie dworskie, jakie były modne za życia Rokiczany.

Krystyna Rokiczana (przed 1330- po 1365) – morgamatyczna żona Kazimierza Wielkiego, czeska mieszczka. Niewiele wiadomo na temat Krystyny zanim poznała polskiego króla. Nie znamy dokładnej daty jej urodzin. Po raz pierwszy pojawia się w źródłach jako żona Mikołaja w 1343 roku. Jej pierwszy mąż był synem wpływowego mieszczanina Menharta z Rokiczan (stąd przydomek Krystyny). Mikołaj piął się po szczeblach kariery. W 1336 roku pożyczał nawet królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu pieniądze. Prawdopodobnie w 1346 roku Rokiczana owdowiała, jednocześnie niejako dziedzicząc wraz z majątkiem męża część wpływów na praskim dworze i zyskując zaufanie cesarza Karola IV. Kiedy w 1356 roku w czeskiej stolicy zjawił się Kazimierz Wielki, tamtejszy władca postanowił wykorzystać Krystynę jako swoją agentkę. Bogata, obrotna mieszczka, starannie wykształcona, posiadająca inteligencję, ogładę oraz urodę szybko oczarowała polskiego króla. Według źródeł, rozkochawszy w sobie Kazimierza, młoda wdowa odmawiała mu swoich wdzięków jeśli legalnie się z nią nie ożeni. Do zaślubin doszło w Krakowie, a ślubu udzielił opat tyniecki.

W czasie swojego pobytu w Polsce, Rokiczana była aktywną agentką Karola IV. Zachował się jej list, w którym deklaruje, że jako królowa polska (nigdy nie została koronowana) będzie wpływać na męża, by nie występował przeciw interesom cesarza. Morganatyczne małżeństwo Krystyny z polskim królem nie było jednak legalne. Nadal żyła druga żona Kazimierza Adelajda Heska, choć mąż starał się unieważnić ich małżeństwo i miał nadzieję, że uda mu się tego dokonać przy wsparciu cesarza Karola IV. Jan Długosz w swej kronice zanotował, że król oddalił Krystynę zaraz po ślubie, po tym, jak miał się rzekomo przekonać naocznie, że jest łysa i ma świerzb, ale informacje te nie są uważane za wiarygodne. Rokiczana mogła nadal przebywać w Polsce w czasie, gdy Kazimierz ponownie się ożenił, poślubiając w 1365 roku Jadwigę Żagańską. Dokładna data śmierci Krystyny nie jest znana.

Dowiedz się więcej o Krystynie Rokiczanie:

Kazimierz Wielki według wzoru Tytusa Maleszewskiego. Litografia z drugiej połowy XIX wieku.

Średniowiecze | 27.05.2018 | Autor:

Gdyby nie był królem, wykastrowaliby go albo ścięli. W jaki sposób Kazimierz Wielki został bigamistą?

Był rok 1356. Kazimierz Wielki wygnał właśnie swoją żonę, Adelajdę Heską i postanowił zawrzeć nowy związek. Ceremonia nie była huczna. Nie sproszono setek gości, nie zorganizowano zabaw dla gawiedzi. Król żenił się niemal w tajemnicy. Nic dziwnego. Małżeństwo…

Tak wyobrażano sobie czeską modę dworską XIV stulecia na początku wieku XX. Portret luksemburskiej królewny Anny, wydanej za mąż za władcę Anglii Ryszarda II

Średniowiecze | 27.04.2018 | Autor:

Krystyna Rokiczana. Jakim cudem czeska mieszczka została żoną polskiego króla?

W jej żyłach nie krążyła błękitna krew. Nie miała zacnego pochodzenia, ani królewskiego majątku. Czym więc odznaczała się Krystyna Rokiczana? Była ponętną uwodzicielką. I agentką wrogiego wywiadu.

Ciekawe materiały o Krystynie Rokiczanie z portalu TwojaHistoria.pl:

Eleonora Habsburżanka. Jedna z najmniej znanych polskich władczyń.

artykuł | 31.10.2017 | Autor:

Polskie władczynie, o których absolutnie nikt nie pamięta. Kto jest na szarym końcu ponurego rankingu?

Nawet najmniej popularni władcy budzą choćby śladowe zainteresowanie. Władczynie – niekoniecznie. Mamy w polskiej historii takie monarchinie, o których kompletnie zapomnieliśmy. Kto zamyka smutną listę?

Sprawdź, gdzie kupić książkę o Krystynie Rokiczanie „Damy polskiego imperium : kobiety, które zbudowały mocarstwo”: