A gdyby tak znaleźć zupełnym przypadkiem wehikuł czasu i przenieść się w dawno minione lata? Krystyna Wasilkowska-Frelichowska potrafi zabrać czytelnika w taką podróż. Dzięki jej opowieści niemal czuć zapach pieczonych bażantów upolowanych przez jaśnie pana.
Kiedy czytamy „Wysokie progi” w uszach dźwięczą dzwoneczki dawno zapomnianej noworocznej sanny i niemal słychać nawoływanie francuskiej guwernantki. Ze spokojnego domu, czy bloku przenosimy się wprost do ziemiańskiego dworu.
Poza tym poznamy sylwetki zapomnianych Polaków, którzy zmienili świat i dowiemy się, jak toczą się losy Ryszarda III w drugiej części trylogii mu poświęconej.
Wysokie progi. Opowieści z wyższych sfer, Krystyna Wasilkowska-Frelichowska (Adam Marszałek)
Każdy ma czasem taki dzień, w którym chciałby sobie pomarzyć, przenieść się w czasie, przestrzeni, spotkać ludzi, którzy dawno nie żyją i zajrzeć w miejsca które już nie istnieją. Dzięki „Wysokim progom” jest to możliwe. Autorka idyllicznie opisuje życie dawnego ziemiaństwa, robiąc to tak plastycznie, że czytelnik niemal czuje jakby zasiadał z rodziną do stołu.
Pomiędzy kolejne historie autorka wplotła nawet… przepisy kulinarne z epoki, które pozwalają jeszcze lepiej wczuć się w jej klimat. Pozycja idealna dla osób czujących nostalgię za polskim ziemiaństwem i arystokracją.
Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat, Marek Borucki (Muza)
Co wspólnego miał niejaki Jan Czochralski z tym, że każdego dnia możemy korzystać z komórek, telewizji i komputerów? Kto stworzył pierwszą porządną mapę Polski i to w całkiem przyzwoitej skali? I co ma wspólnego Hilary Koprowski z powstrzymaniem epidemii polio? Ciekawa lektura, która udowadnia, że czasem jednak nam coś wychodzi i to doskonale.
Władca Północy, Sharon Kay Penman (Zysk i S-ka)
Angielska wojna dwóch róż od wieków dostarcza inspiracji pisarzom i artystom. Autorka przedstawia jej najbardziej znienawidzonego uczestnika z zupełnie innej perspektywy.
Ryszard III w jej powieści uwięziony jest w sieci intryg, a jego utrwalony w historii wizerunek jest dziełem wrogów. Nie brak tu namiętności i zakulisowych rozgrywek.
KOMENTARZE (1)
Wysokie progi to tytuł przedwojennej powieści autorstwa
Dolegi -Mostowicza o podobnej tematyce i nazwa dworu., taki zbieg okoliczności.