Ciekawostki Historyczne

Najciekawsza książka tygodnia. Czy to komuna, czy zwyczajny kabaret?

Do niewielu rozdziałów polskiej historii podchodzimy z równym dystansem co do okresu PRL. Dlatego nie dziwi tytuł najnowszej książki opisujące w całej rozciągłości koloryt tamtej epoki. W końcu bywało wtedy dokładnie "Jak w kabarecie".

Andrzej Klim w swojej książce bezbłędnie przenosi nas w w czasy kolejek, „załatwiania” i zakupów na kartki.  Nie patrzy jednak na tamte lata z pogardą. Zamiast tego ze sporą dawką humoru wychwytuje ciekawe, zabawne, a czasem zupełnie absurdalne zdarzenia i zjawiska.

Oprócz tego zapoznamy się nieco bliżej z historią naszego amerykańskiego sojusznika (co może być przydatne w kontekście trwającego właśnie szczytu NATO) i dowiemy się co nieco o młodych latach ministra Becka.

„Jak w kabarecie”, Andrzej Klim (PWN)

jak w kabarecie2Przede wszystkim PRL wcale nie był szary. Weźmy na przykład ówczesne kino, które bardzo często było szalenie pogodne i kolorowe. Na przykład film „Żona dla Australijczyka”, w którym oprócz gwiazd filmowych niemałą rolę gra wspaniały zespół „Mazowsze”. Bardzo szybko grupa ta stała się wizytówką Polski na świecie, a tymczasem w kraju przyklejano jej łatkę cepeliady.

Nie mniej barwne bywały wybory Miss Polonii. Polacy byli w ich kwestii tak pełni pasji, że pewnego razu groziło to niemal wybuchem zamieszek. Wystarczyło podejrzenie, że wybory są ustawione i ulubienica publiczności nie ma szans. Smutno musiało być nowo wybranej miss, kiedy poleciały w jej stronę pomidory… Krótko mówiąc, ta książka gratka dla miłośników PRL.

„Historia USA”, Maldwyn A. Jones (Wydawnictwo Latarnia)

historia usaW 1607 roku statki z europejskimi osadnikami wylądowały w Wirginii, by założyć wkrótce pierwszą stałą osadę, Jamestown. Zaczął się wówczas nowy, burzliwy okres w dziejach dwóch kontynentów amerykańskich, który zakończyło powstanie Stanów Zjednoczonych.

Od 1607 roku Maldwyn A. Jones rozpoczyna swoją wielowątkową opowieść, nie pomijając w niej najtrudniejszych fragmentów, jak na przykład mordowania rdzennej ludności, bratobójczej wojny secesyjnej i niewolnictwa. Warto poznać historię USA, by zrozumieć współczesną sytuację panującą w tym państwie.

„Minister Józef Beck. Dom rodzinny i lata młodzieńcze”, Paweł Samuś (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego)

beckNajnowsza książka Pawła Samusia pozwala wreszcie zrozumieć, jakie środowisko i jacy ludzie ukształtowali osobowość jednego z najważniejszych polskich polityków dwudziestego wieku.

Przyszły dyplomata pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych, a jego ojciec za tajną działalność został skazany na dwa lata więzienia. Jak to się stało, że jego rodzina tułała się po Rydze, Lwowie i Limanowej, i jak to możliwe, że Józef Beck chrzczony był dwa razy? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy w książce.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Sojusz krzyża i swastyki?

Zdjęcia "hajlujących" księży z czasów drugiej wojny światowej co jakiś czas trafiają na łamy gazet. Piusa XII nazywa się papieżem Hitlera i punktuje obojętność wobec...

10 września 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Aliancki superagent, sowiecki kret i groźne pociski

O drugiej wojnie światowej nie zawsze musimy czytać poważne książki. Czasami warto sięgnąć po nieco szaloną powieść szpiegowską i zobaczyć, jak wyglądała tajna wojna wywiadów widziana oczyma...

27 sierpnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pizza, pasta i niezwykłe kobiety

Włochy kojarzą nam się przede wszystkim ze spaghetti, parmezanem, weneckimi gondolami i Koloseum. Tymczasem, zdaniem Macieja A. Brzozowskiego, to przede wszystkim niezwykłe kobiety, które potrafiły...

13 sierpnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wstąpić dumnie w jaśniepańskie progi

A gdyby tak znaleźć zupełnym przypadkiem wehikuł czasu i przenieść się w dawno minione lata? Krystyna Wasilkowska-Frelichowska potrafi zabrać czytelnika w taką podróż. Dzięki jej opowieści niemal czuć...

23 lipca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kiedy sąsiad zabijał sąsiada…

Temat pogromów Żydów w czasie drugiej wojny światowej pozostaje jedną z najbardziej czarnych kart polskiej historii. Ilekroć podnoszony jest w literaturze, prasie i telewizji, zawsze...

18 czerwca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. The Walking Dead wymięka przy prawdziwych opowieściach o zombie

Filmowe i komiksowe historie o żywych trupach z kanibalistycznymi instynktami są tylko popkulturową bajeczką. Prawdziwa opowieść o żywych trupach pełna jest mrocznej magii, żądzy i...

11 czerwca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.