O nazistowskich zbrodniach napisano już wiele, jednak sposób, w jaki zrobił to Steve Sem-Sandberg, pozwala przyjąć nową perspektywę. Szpital psychiatryczny, gdzie chore i udręczone dzieci miały znaleźć pomoc i ulgę w cierpieniu, zmienia się dla nich w przedpiekle, a personel w białych kitlach to nie anioły miłosierdzia, a kaci.
Kim byli tytułowi wybrańcy, których szczątki odnaleziono po latach w podziemiach szpitala Spiegelgrund, opowie nam jeden z najciekawszych współczesnych szwedzkich pisarzy. Oprócz tego dowiemy się, kim naprawdę była Lukrecja Borgia widziana okiem pewnego noblisty, co robiły ze swoim życiem dzieci najsłynniejszych dyktatorów oraz czy powtórka z holokaustu może się zdarzyć dzisiaj.
Wybrańcy, Steve Sem-Sandberg (Wydawnictwo Literackie)
Obsesja nazistowskich Niemiec odnośnie czystości „rasy panów” zebrała w czasie drugiej wojny światowej śmiertelne żniwo. Jej ofiarą padli Żydzi, Romowie, czy homoseksualiści. Na co dzień nie pisze się natomiast o najmłodszych ofiarach.
Steve Sem-Sandberg w „Wybrańcach” pokazuje anatomię niewyobrażalnego bestialstwa, którego doświadczały jedne z najbardziej bezbronnych istot – mali pacjenci szpitala psychiatrycznego.
Ponure świadectwo tego, co działo się w latach świetności Trzeciej Rzeszy w murach szpitala, odkryto w piwnicach pod dawnym prosektorium w 1997 roku. Poustawiane w równych rzędach, ponumerowane słoje, zawierające zatopione w formalinie dziecięce szczątki…
Córka papieża, Dario Fo (Znak Horyzont)
Posiadacz literackiej nagrody Nobla bierze się za obronę honoru Lukrecji Borgii. Znamy ją jaką jedną z najgroźniejszych femmes fatales swej epoki, rozpustną trucicielkę, bezwzględną intrygantkę i największą kurtyzanę Rzymu. Tymczasem Dario Fo pokazuje nam kobietę, która została sprowadzona do roli przedmiotu w politycznych rozgrywkach swego zasiadającego na tronie piotrowym ojca.
Dzieci dyktatorów, Jean-Christophe Brisard, Claude Quetel (Znak Horyzont)
Co dzieje się z psychiką dziecka, którego ojciec jest dyktatorem i ma cały kraj u swoich stóp, a jednym skinieniem może skazać na śmierć dziesiątki osób? Jak pokazują historie opowiedziane przez francuskich historyków, raczej nic dobrego. „Dzieci dyktatorów” to opowieść o strachu, przemocy, propagandzie, rozpasaniu i szaleństwie.
Czarna ziemia, Timothy Snyder (Znak Horyzont)
Czy możliwe jest, by teraz, w dwudziestym pierwszym wieku, powtórzył się holokaust? W pierwszym odruchu chcemy natychmiast zaprzeczyć. W naszym cywilizowanym świecie to przecież niemożliwe. Wybitny amerykański historyk wylewa nam jednak na głowy kubeł zimnej wody. Strach przed obcymi, niechęć do „innych”, którzy zabierają miejsca pracy i przestrzeń życiową… Brzmi znajomo?
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.