Ciekawostki Historyczne
Starożytność

Ramzes II – faraon kobieciarz

Ramzes II jest uważany za jednego z najważniejszych faraonów. Należał też do... najpłodniejszych władców Egiptu. Doczekał się trzycyfrowej liczby dzieci.

W wyjątkowo długim życiu Ramzesa II (według niektórych źródeł w chwili śmierci miał nawet 96 lat!) kobiet było niemało. W ciągu przeszło 60 lat rządów miał dość czasu, aby wielokrotnie się ożenić i zgromadzić pokaźny harem. Encyklopedia Britannica informuje, że prawdopodobnie dorobił się łącznie nawet 200 (!) żon i konkubin, chociaż wydaje się, że liczba ta może być nieco przesadzona. Oficjalnych partnerek miał zapewne kilkanaście. Liczebności haremu – z oczywistych względów – nie da się zweryfikować.

Najmroczniejsze sekrety i kłamstwa (nie tylko związane z życiem erotycznym) jednego z największych faraonów w dziejach ujawnia sześcioodcinkowy serial dokumentalny Ramzes: władca Egiptu. Program opowiada o całych jego 67-letnich rządach, podczas których przekształcił upadłe imperium w jedno z najpotężniejszych królestw wszech czasów. Premiera na kanale Polsat Viasat History w poniedziałek, 7 października, o godz. 22:00.

Wszystkie dzieci Ramzesa są

Bujne życie erotyczne faraona zaowocowało imponującą liczbą dzieci. Według różnych przekazów doczekał się ich od 100 do nawet 150. Acz przy przypisywanej mu liczbie domniemanych żon oraz kochanek i tak nie jest to aż tak dużo… Oczywiście nie wszystkie żony, ilekolwiek ich było, poślubił z miłości. W wielu przypadkach kluczowe były raczej czynniki polityczne. Przykładowo po wojnie z Hetytami Ramzesowi potrzebny był traktat pokojowy. Zawarto go w 1258 roku p.n.e. A że rozejm najlepiej przypieczętować małżeństwem, faraon został mężem kolejno dwóch hetyckich księżniczek. Młodych żon zapewne nikt o zdanie nie pytał.

Imię pierwszej z nich brzmiało Maatneferure. A przynajmniej tak została nazwana, kiedy przybyła do Egiptu –pierwotne się nie zachowało. Była córką hetyckiego władcy Hattusilisa III. Imienia drugiej – ani nadanego jej przez rodziców, ani egipskiego – nie znamy. Hattusilis III przysłał ją, by podtrzymać układ polityczny, gdy pierwsza hetycka żona faraona zmarła.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Ukochana żona i… matka przyszłych żon

Najważniejszą z żon Ramzesa II była Nefertari – pierwsza i ponoć jego ulubiona małżonka. Słynęła nie tylko ze swej urody, ale i inteligencji. Odegrała też znaczącą rolę w egipskiej polityce. To właśnie jej poświęcona została słynna świątynia Abu Simbel, o której dokładniej piszemy tutaj. Skąd pochodziła Nefertari? Tego dokładnie nie wiemy. Możemy jedynie snuć domysły. Na jednym z przedmiotów znalezionych w jej grobowcu znajduje się napis „Cheper-Cheperu-Ra”. Wiąże się go z osobą króla Aj, który panował w Egipcie po Tutenchamonie. Czy Nefertari była jego córką? To wątpliwe, ponieważ brakuje informacji o tym, by była królewską córką. Mogła jednak być wnuczką Aja, aczkolwiek niewykluczone, że w ogóle nie wywodziła się z głównej linii królewskiej.

Najważniejszą z żon Ramzesa II była Nefertari.fot.domena publiczna

Najważniejszą z żon Ramzesa II była Nefertari.

Ramzes II poślubił Nefertari, zanim jeszcze został Ramzesem II. Następca tronu i jego małżonka prawdopodobnie byli mniej więcej rówieśnikami. Parą królewską zostali w wieku około 25 lat. Nefertari urodziła faraonowi czterech synów i tyle samo córek (choć niektórzy autorzy podają, że była matką 10 dzieci władcy). Dożyła prawdopodobnie 40. lub 50. roku życia. Żaden z jej synów nie przejął schedy po ojcu – bo żaden go nie przeżył. Za to jedna z córek, Meritamon, została… żoną Ramzesa.

Zapomniana matka następcy tronu

Królewskiego pochodzenia z głównej linii prawdopodobnie nie miała również inna ważna żona Ramzesa II – Isinofret. To właśnie jej syn, Merenptah, ostatecznie stał się następcą tego wielkiego faraona. Sama Isinofret w dość zagadkowy sposób nagle zniknęła z egipskich annałów. Była obecna w 24. roku panowania Ramzesa II, ale już w 30. brak jakichkolwiek wzmianek na jej temat. Naukowcy spekulują, że mogła umrzeć jeszcze w 25. roku rządów męża. Jeżeli to prawdą, miałaby wtedy 34 lata.

W życiu Ramzesa II nie brakowało kobiet: żon, konkubin i córek, z których część została jego żonami.fot.domena publiczna

W życiu Ramzesa II nie brakowało kobiet: żon, konkubin i córek, z których część została jego żonami.

To, co zadziwia w kontekście porównań pomiędzy Nefertari a Isinofret, to fakt, że o ile pierwsza żona Ramzesa II była niezwykle eksponowaną figurą, a jej twarz odnajdujemy w wielu malowidłach oraz rzeźbach, o tyle o drugiej wiemy zdecydowanie mniej. Wizerunki Isinofret zaczęły się pojawiać dopiero po śmierci Nefertari – na dodatek głównie w kontekście dzieci – chociaż Ramzes poślubił ją mniej więcej w tym samym czasie. Czy zatem Isinofret była tą zapomnianą? A może tą, która miała zostać zapomniana? Tylko z jakich powodów? Zapewne nigdy nie poznamy odpowiedzi na te pytania.

Czytaj też: Top 5 wpływowych kobiet starożytnego Egiptu

Związki ceremonialne czy… kazirodcze?

Dziś coś takiego byłoby nie do przyjęcia, ale wśród faraonów kazirodztwo w takiej lub innej formie było na porządku dziennym. I Ramzes II bynajmniej nie był w tej kwestii wyjątkiem. Prawdopodobnie brał sobie za żony swoje siostry – rodzone lub przyrodnie. Z całą pewnością poślubiał też własne córki. Wspomina się o co najmniej trzech z nich, choć niewykluczone, że było ich nawet cztery. Poza wspomnianą Meritamon były to: Bintanat lub Bint-Anat (przypuszczalnie pochodząca ze związku z Isinofret), Nebettawi oraz Hentmire. Ta ostatnia w kontekście małżeństwa z ojcem wzmiankowana jest najrzadziej. Pewniejszy jest fakt ożenku Ramzesa z pozostałymi trzema – przy czym można znaleźć informację, że zostawały jego żonami po kolei!

Ramzes II był równie utalentowany i odważny, co... jurny i płodny.fot. Karl Oderich/domena publiczna

Ramzes II był równie utalentowany i odważny, co… jurny i płodny.

W kontekście egipskich rodzin królewskich kwestią sporną bywa to, czy córki zostawały żonami swoich ojców jedynie na potrzeby ceremoniału, czy też małżeństwa te były konsumowane? W przypadku Ramzesa II również takiej pewności nie mamy, aczkolwiek pierwsza żona-córka faraona, Bintanat, urodziła córkę, o której wzmiankowano, że była „córką króla z jego ciała”. Czy jednak faktycznie spłodził ją Ramzes? Nie wiadomo. Co ciekawe, Bintanat – w przeciwieństwie do wielu swoich przyrodnich braci i sióstr – przeżyła ojca i zachowała wpływy za panowanie Merenptaha. Ten jednak nie pozostawił po sobie legendy matrymonialnej, która dorównywałaby osiągnięciom jego ojca…

Inspiracja

Inspiracją dla powstania artykułu był serial dokumentalny Ramzes: władca Egiptu opowiadający o latach rządów tego wybitnego władcy, który przekształcił upadłe imperium w jedno z najpotężniejszych królestw wszech czasów. Premierowy odcinek 7 października 2024 roku o godz. 22:00 na kanale Polsat Viasat History.

Bibliografia

  1. M. L. Bierbrier, Historical Dictionary of Ancient Egypt, Scarecrow Press Inc., Plymouth 2008.
  2. M. E. Habicht i in., Queen Nefertari, the Royal Spouse of Pharaoh Ramses II: A Multidisciplinary Investigation of the Mummified Remains Found in Her Tomb (QV66), „PloS One”, nr 11/2016.
  3. M. Mascort, Ramses II ruled for 70 years and had 100 children. Egypt paid the price, www.nationalgeographic.com, dostęp: 05.10.2024.
  4. J-M. Robinson, Non-Royal Consanguineous Marriage in Ancient Egypt: an exploration of economic and biological outcomes, A thesis submitted to the University of Manchester for the degree of Doctor of Philosophyin the Faculty of Science and Engineering , School of Earth and Environmental Sciences 2018.
  5. What was Ramses II’s family like?, www.britannica.com, dostęp: 05.10.2024.

Źródło ilustracji otwierającej tekst: Atheer El-Din/CC BY-SA 4.0; domena publiczna

Zobacz również

Starożytność

Panowanie Hyksosów w Egipcie

W XVII w. p.n.e. tajemniczy lud najechał na Egipt, zaczynając okres swoich rządów. Ale czy Hyksosi faktycznie byli brutalnymi tyranami?

21 października 2024 | Autorzy: Maria Procner

Starożytność

Tajemnica „krzyczących mumii”

Ich grymas przywodzi na myśl krzyk człowieka, którego ostatnim chwilom towarzyszy koszmarny ból. Jaka śmierć przysporzyła „krzyczącym mumiom” takich cierpień?

20 lutego 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Ramzes II i świątynia Abu Simbel

Był zapewne najdłużej panującym i najwybitniejszym faraonem. Stworzył potęgę Egiptu. Ramzes II Wielki zmarł trzy tysiące lat temu, ale jego sława trwa do dziś.

22 lutego 2022 | Autorzy: Joanna Wycisło

Starożytność

Mumifikacja, czyli mózg przez nos

Starożytny Egipt przyciąga nas swoją tajemniczością i bogactwem. Jego mieszkańcy od samego początku przykładali ogromną uwagę do tego, żeby po śmierci nie rozpłynąć się zwyczajnie...

23 czerwca 2020 | Autorzy: Anna Jankowiak

Starożytność

Zdeformowane płody w grobowcu faraona. Rodzinny sekret Tutanchamona

W grobowcu obok mumii Tutanchamona spoczywały dwa malutkie zabalsamowane ciała. Badania wykazały, że zmumifikowane płody są mocno zdeformowane. Kim były te dzieci? Czy zmarły z...

21 października 2019 | Autorzy: Maria Procner

Starożytność

Top 5 wpływowych kobiet starożytnego Egiptu

Jeśli myśleliście, że to Kleopatra była najbardziej upartą i wpływową kobietą starożytnego Egiptu, to jesteście w błędzie! Choć jest ona najbardziej znaną, to ziemia egipska...

10 października 2019 | Autorzy: Anna Jankowiak

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.