W Indiach naukowcy odkryli gigantyczne i tajemnicze słoje, które w starożytności mogły być używane do pochówku ludzi. Nie wiadomo jednak, kto mógł je stworzyć.
W sumie odkryto 65, wykonanych z piaskowca słojów. Są rozrzucone w czterech miejscach w północno-wschodnim stanie Assam. Różnią się kształtem i wielkością.
Odkrycie zwiększa liczbę znanych już megalitycznych stanowisk w Assamie do jedenastu. Podobne odnajdywano również w Laosie i Indonezji. Datuje się je na okres od drugiego tysiąclecia przed naszą erą do XIII wieku naszej ery. Szczątki ludzkie znalezione w słojach z Laosu i wokół nich sugerują, że mogły być one wykorzystywane do praktyk pogrzebowych.
– Rozmiar i struktura dzbanów/słoi znalezionych w Assam i Laosie są bardzo podobne. Występuje jednak pewne zróżnicowanie pod względem kształtu i wielkości. Te z Assamu są bulwiaste, te z Laosu są bardziej cylindryczne – powiedział Nicholas Skopal, naukowiec z Australian National University, który był członkiem zespołu badawczego.
Megalityczne stanowiska słojów w Assam pierwszy raz formalnie opisali brytyjscy urzędnicy – Philip Mills i John Henry Hutton, którzy w 1929 roku zgłosili sześć miejsc ich występowania. Siódme stanowisko zostało odkryte dopiero podczas ekspedycji w latach 2016-2017, która była częścią prac mających na celu przeniesienie i skatalogowanie stanowisk opisanych przez Millsa i Huttona.
Czytaj też: Odkrycie rzymskich szkieletów
Czas nagli
Prace prowadzone przez archeologa Tiloka Thakurię z North Eastern Hill University w Indiach zostały wznowione w 2020 roku. Początkowo zespół badał tylko trzy miejsca, ale z czasem postanowił przeczesać te gęsto zalesione tereny. To wtedy natrafiono na nowe słoje.
Łącznie na obszarze 300 kilometrów kwadratowych, z siedmioma znanymi wcześniej stanowiskami, zidentyfikowano 797, różnie zachowanych słojów. Wydaje się, że zostały celowo ustawione na wzgórzach z widokiem na niziny. Co więcej, archeolodzy nie znaleźli w pobliżu żadnego z tych stanowisk źródeł piaskowca, z którego słoje są wykonane.
Szczegóły najnowszego odkrycia, w którym uczestniczyli naukowcy z trzech uniwersytetów w Indiach i Australii, zostały opublikowane w ubiegłym tygodniu w czasopiśmie „Journal of Asian Archaeology”. Badaniami kierowali Tilok Thakuria z North-Eastern Hill University i Uttam Bathari z Gauhati University.
– Nadal nie wiemy, kto wykonał gigantyczne słoje ani gdzie żył. To wszystko stanowi pewną zagadkę. Znamy za to opowieści ludu Naga (grupa etniczna w północno-wschodnich Indiach) o znalezieniu słojów z Assam wypełnionych skremowanymi szczątkami, paciorkami i innymi materialnymi artefaktami – dodaje Skopal.
Prawdopodobnie na silnie zalesionych wyżynach Assamu znajduje się o wiele więcej słojów. Zespół przeszukiwał przecież ograniczony obszar. Odnalezienie kolejnych stanowisk może dać archeologom odpowiedź na pytanie, do czego służyły. Może też pomóc w poznaniu dziedzictwa tajemniczych ludzi, którzy je wykonywali. Badacze muszą się jednak śpieszyć.
– Im dłużej zajmie nam szukanie innych, tym większa szansa, że zostaną zniszczone, ponieważ na tych terenach sadzi się coraz więcej upraw i wycina lasy – twierdzi jeden z badaczy.
Oby czas okazał się sprzymierzeńcem.
Czytaj też: W Londynie odkryto rzymską mozaikę sprzed blisko 2000 lat
Źródła:
- https://www.bbc.com/news/world-asia-india-60937348 [dostęp: 05.04.2022 r.]
- https://www.sciencealert.com/weird-giant-stone-jars-created-by-a-mysterious-people-have-been-found-in-india [dostęp: 05.04.2022 r.]
KOMENTARZE (1)
To dowód na to, że dotarli tam Polacy i kisili ogórki oraz przechowywali bimber..