Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA

Od tego roku w dniu 11 lipca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II RP. Nowe święto państwowe zastąpi dotychczasowy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

W latach 1939–1946 członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii dopuścili się licznych mordów na polskiej ludności. Zabitych zostało wtedy ponad 100 000 naszych rodaków, przy czym na samym Wołyniu zginęło od 40 do 60 000, a w Galicji Wschodniej od 20 do 40 000. Działania te zostały wprost uznane za ludobójstwo. Zniszczone zostało też wtedy mienie tysięcy Polaków, a wielu terror zmusił do ucieczki.

Do tej pory te tragiczne wydarzenia były upamiętnione Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, któremu przyporządkowano datę 11 lipca – rocznicę tzw. krwawej niedzieli. W 1943 roku tego dnia na Wołyniu dopuszczono się mordów na Polakach w aż 100 miejscowościach. Szacuje się, że łącznie zginęło wówczas ok. 8 000 naszych rodaków – przede wszystkim dzieci, kobiet i seniorów.

Nowe święto państwowe

Zdaniem części polskich środowisk była to forma niewystarczająca – święto to miało umocowanie jedynie w przyjętej 22 lipca 2016 roku uchwale, która miała charakter deklaratywny, a zatem nie niosła za sobą mocy prawnej. Dlatego posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego przygotowali projekt ustawy w tej sprawie. Zdaniem wnioskodawców reprezentowanych przez wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego ustawa miałaby sprawić, że pamięć o ofiarach ludobójstwa stałaby się bardziej trwała. Idea ta spotkała się w polskim parlamencie z niemalże jednogłośnym poparciem.

Drugiego lipca ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.fot.Gov.pl/CC BY 3.0 pl

Drugiego lipca ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jak czytamy w treści aktu prawnego: „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”. Drugiego lipca ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Po raz pierwszy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II RP – obchodzić będziemy w tym roku.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Źródła:

  1. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, gov.pl, dostęp: 03.07.2025.
  2. Musianek, Nowe święto w lipcu, Andrzej Duda podpisał już ustawę. Będzie dniem wolnym od pracy?, wiadomosci.radiozet.pl, dostęp: 03.07.2025.
  3. Parzysz, Nowe święto państwowe. Andrzej Duda podpisał ustawę, rmf24.pl, dostęp: 03.07.2025.
  4. Sekmistrz, Nowe święto państwowe w Polsce. Andrzej Duda podpisał ustawę, polsatnews.pl, dostęp: 03.07.2025.

Zdj. otwierające tekst: Silar/CC BY-SA 3.0; Gov.pl/CC BY 3.0 pl

 

Zobacz również

Historia najnowsza

Dzień Pamięci Żołnierzy AK

14 lutego 1942 roku przekształcono ZWZ w AK. Od dziś rocznicę tego wydarzenia świętujemy jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

14 lutego 2025 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

Krwawa niedziela na Wołyniu

11 lipca 1943 roku oddziały UPA przy wsparciu miejscowych zaatakowały ponad 160 polskich wsi na Wołyniu. Krwawa niedziela była kulminacją rzezi wołyńskiej.

11 lipca 2023 | Autorzy: Maria Procner

Druga wojna światowa

Przyczyny rzezi wołyńskiej

Dlaczego Ukraińcy uznali, że muszą wymordować Polaków? Rozmowa Piotra Zychowicza o przyczynach rzezi na Wołyniu z prof. Grzegorzem Motyką, znawcą stosunków polsko-ukraińskich.

1 grudnia 2022 | Autorzy: Piotr Zychowicz

Dwudziestolecie międzywojenne

Historia Grobu Nieznanego Żołnierza

2 listopada 1925 roku w Warszawie odsłonięto Grób Nieznanego Żołnierza. W tym dniu złożono do niego szczątki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców...

16 listopada 2022 | Autorzy: Redakcja

Druga wojna światowa

Rzeź wołyńska. „Myśmy się nie bali śmierci. Baliśmy się sposobu, w jaki umrzemy”. Szokujące relacje ocalałych [18+]

Przed oprawcami nie było ucieczki. Bezlitośnie dźgali ofiary nożami i widłami, rozrąbywali siekierami. Upowcy urządzili Polakom na Wołyniu piekło na ziemi. Jednak nie wszystkich udało im się...

9 lipca 2019 | Autorzy: Maria Procner

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.