Ciekawostki Historyczne

PIERWSZA TAKA KSIĄŻKA O WOJNIE W UKRAINIE

Zapytany w przededniu inwazji, kto doradza prezydentowi Putinowi, Siergiej Ławrow zażartował: „Iwan Groźny. Piotr Wielki. I Katarzyna Wielka”.

Serhii Plokhy, ukraińsko-amerykański historyk i wybitny znawca Rosji, doskonale pamięta te słowa. W swojej najnowszej książce odtwarza przebieg rosyjsko-ukraińskiej wojny i pieczołowicie analizuje działania militarne, strategie i prawdopodobne przyszłe konsekwencje. Choć rosyjski atak stanowi eskalację konfliktu trwającego od 2014 roku, Plokhy upatruje jego korzeni znacznie głębiej.

Ta dziewiętnastowieczna, staroświecka pod względem ideologicznym, toczona przy użyciu dwudziestowiecznej taktyki i z wykorzystaniem nowoczesnej broni wojna konwencjonalna jest jednocześnie największym i najbardziej brutalnym konfliktem  w Europie od 1945 roku.

W jej płomieniach wykuwany jest nowy porządek świata.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PI Grembowicz

Ukraina, AD /2014-/ 2024:
Holokaust – exterminacja -ludobójstwo narodu ukraińskiego przez Rosjan – Rosję i tow. Putina z KGB/NKWD/ZSRR/tow. Stalina za przyzwoleniem: Europy, Zachodu, świata.
Por. Rzeczpospolita: 1772, 1793, 1795; wrzesień: 1, 17 1939 i dalej, 1944 – 1945 PKWN, Polska.
Zgroza

Anonim

Czego ten Serhii który mieszka w Anglii nie rozumie ? Nigdy przed rokiem 1991 nie istniało państwo nazywane Ukraina. Co ciekawe Ignacy Matuszewski z POW który w roku 1918 przebywał w Kijowie okupowanym przez …Niemców, pod zmienionym nazwiskiem pisał – „świadomość narodowa Ukraińców istnieje tylko w Małopolsce Wschodniej, jej podłożem jest greko-katolicyzm i ta świadomość jest antypolska ale nie antyrosyjska”. Dodatkowo Matuszewski pisze że, „Nie wierzył, by się to mogło zmienić i w głębi duszy w żadne porozumienie, cóż dopiero w przyjaźń polsko-ukraińską nie wierzył”. Zarówno Litwa stworzona przez Niemców w roku 1918 na ziemiach historycznej Żmudzi, jak i Ukraina którą stworzyli …Austriacy na ziemiach polskich Grodów Czerwieńskich na przełomie XIX i XX wieku swoja historię oparły na antypoloniźmie ale nie na antyrosyjskości. Zresztą czego ci Ukraińcy chcą, to przecież Rosyjska Federacyjna SRR podarowała Ukraińskiej SRR w roku 1945 ziemie odebrane – Polsce, Rumunii oraz Węgrom. A w roku 1954 ukrainiec – Chruszczow „podarował” Ukraińskiej SRR należący do FRSRR – Krym. Również całe południe dzisiejszej Ukrainy ani w czasach – Rusi Kijowskiej ani należąc do WKL a następnie do Korony/Polski nigdy nie graniczyło z Morzem Czarnym. Czy dzisiaj Federacja Rosyjska ma jakieś pretensje nie do udowodnienia ? Oczywiście że nie, bo zajęta przez Rosje – ukraina lewobrzeżna wchodziła w skład Moskwy/Rosji/ZSRR w latach 1654-1991 czyli 337 lat i weszła w skład Rosji dobrowolnie na podstawie ugody perejasławskiej z roku 1654. Natomiast Krym „podarował” …Ukraińskiej SRR – ukrainiec Chruszczow w roku 1954 a więc w 300 rocznice ugody perejasławskiej. Polska w roku 1945 straciła prawie 20% swojego terytorium z roku 1939, na rzecz ZSRR, w tym połowę na rzecz Ukraińskiej SRR. Czy ktoś poza Polakami wtedy protestował ? Więc jeśli Ukraina, straci 20% swojego terytorium z roku 1991 to kto będzie protestował poza Ukraińcami ? W roku 1945 hasłem ZSRR było przyłączenie ziem 2 RP zamieszkanych przez Ukraińców ( a że na wielu obszarach przewagę miała ludność Polska, to nie miało znaczenia, bo Polaków przesiedlono na zachód ) do Ukraińskiej SRR. Natomiast w roku 2022 hasłem Rosji jest przyłączenie ziem Ukrainy, zamieszkanych przez Rosjan do Federacji Rosyjskiej – a Ukraińców ( którzy są na tych ziemiach mniejszością ), wygna się na zachód, przesiedli na wschód Rosji albo zrusyfikuje na miejscu. A Rusini/kozacy/Ukraińcy sami są sobie winni, bo Księstwo Ruskie mogło powstać jako część RTN już w roku 1658 – unia hadziacka, ale nie powstało z winy …Rusinów/kozaków. Druga szansa była w roku 1919, podział Małopolski Wschodniej – linia Bartholemego, co ponownie odrzucili …Austriaccy-Ukraińcy z ZURL. Natomiast wyprawa w roku 1920, Piłsudskiego i jego socjalistycznego „sojusznika” Petlury z Rosyjskiej Ukrainy – URL pokazała że w Kijowie – Ukraińcy byli marginesem i Petlury nie poparli. Bo „stolicą” URL – Petlury był …Kamieniec Podolski w pobliżu granic …2 RP.

Zobacz również

„Zachodniacy” narzekali na tych „wschodniaków”, którzy wciąż mówili po rosyjsku. Kiedy istniały dwie Ukrainy?

Od końca lutego obserwujemy, jak Ukraińcy walczą z Rosjanami. Dziś tworzą jedność. Czy zatem mowa o dwóch Ukrainach: Wschodniej i Zachodniej nie miała podstaw?

25 maja 2022 | Autorzy: Piotr Janczarek

Historia najnowsza

To wtedy Ukraińcy udowodnili sobie, że mogą mieć wpływ na to, kto i w jaki sposób rządzi ich krajem

Majdany z lat 2004 i 2013–2014 to punkty zwrotne w historii Ukrainy. Dwie fale ogólnonarodowych protestów zaczęły kształtować społeczeństwo obywatelskie.

18 marca 2022 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Historia hymnu Ukrainy

Autorem hymnu Ukrainy „Szcze ne wmerła Ukraina” jest Pawło Czubynski (1839-1884). Niewielu jednak pamięta, że pochodził on z polskiej ziemiańskiej rodziny i za swoją działalność...

1 marca 2022 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Memorandum Budapesztańskie. Największy błąd Ukrainy po 1991 roku?

Rok 1991. Rozpada się Związek Radziecki. Białoruś i Kazachstan bez oporów oddają Rosji poradziecki arsenał nuklearny. Ale nie Ukraina, która obawia się o swoje bezpieczeństwo....

25 lutego 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.