Ciekawostki Historyczne

Od Drakuli do Ceauescu - burzliwe dzieje Rumunii Dzieje Rumunii to jedna z wielkich, nieopowiedzianych historii współczesnej Europy.

Ten nieustannie balansujący między Wschodem a Zachodem kraj doświadczył rządów kilku spośród najbardziej osobliwych przywódców XX wieku. Panowanie Ferdynanda I i charyzmatycznej królowej Marii było jedynym spokojnym okresem po I wojnie światowej. Kolejni międzywojenni rządzący to już plejada kuriozalnych postaci: skorumpowany Karol II, Corneliu Codreanu, z jego antysemicką Żelazną Gwardią, i wreszcie próżny generał Antonescu, który doprowadził do sojuszu z nazistowskimi Niemcami. Po II wojnie światowej, pod rządami maleńkiej partii komunistycznej, rozpoczął się okres surowych represji, czystek i kolektywizacji. Gdy w 1964 roku do władzy doszedł Nicolae Ceauescu, rozpoczęła się trwająca niemal ćwierć wieku bezwzględna i krwawa dyktatura.

Książka Paula Kenyona to błyskotliwa, pełna czarnego humoru, ale i przerażająca historia narodu, którym przez dziesięciolecia rządzili despoci i kleptokraci, tytułowe dzieci nocy. To także zapis osobistej fascynacji autora i zaproszenie do odkrywania tajemnic tego niezwykłego kraju.

„Paul Kenyon odkrywa przed nami porywającą i barwną historię Rumunii, obalając wiele stereotypów, które przylgnęły do tego kraju. Postacie zaludniające jego opowieść są niezwykłe, a narracja aż kipi energią”.

Allan Little, korespondent BBC, autor książki „The Death of Yugoslavia”

„Wspaniała, świetnie udokumentowana książka. Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych przeszłością i teraźniejszością Rumunii”.

John Simpson, BBC redaktor działu zagranicznego BBC

„Inteligentna i wciągająca opowieść pełna groteskowych postaci, które doprowadziły Rumunię do serii katastrof, od faszyzmu Codreanu i Antonescu po obłąkany stalinowski kult jednostki Nicolae i Eleny Ceauescu”.

Misha Glenny, autor książek „McMafia. Zbrodnia nie zna granic” i „The Balkan”

„To jest współczesna Rumunia: nie korupcja i toksyczne spory klasy politycznej, lecz młodzi ludzie, którzy dają sobie radę, niezależnie od tego, jak postępują ich przywódcy.”

Z epilogu, Paul Kenyon

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dr. Pavl Kopetzky

Ps. Szybki i skuteczny proces NC oraz jego żony to jest to, czego u nas zabrakło w 1989 roku; zamiast tzw. „okrągłego stołu” + „magdalenki”, czyli zakończenia: socyalizmu, komuny, tj. PRL- u etc.
Real Life of Politik

Zobacz również

Zimna wojna

Największe absurdy komunistycznej Rumunii

Jeśli po obejrzeniu ”Misia” doszliście do wniosku, że PRL to był dom wariatów – to znaczy, że niewiele wiecie o Rumunii pod rządami Nicolae Ceaușescu....

8 września 2016 | Autorzy: Krystian Fred

Nicolae Ceaușescu – zło wcielone

Pierwsza w Polsce biografia Nicolae Ceauseșcu, która odsłania kulisy jednej z najbardziej krwawych dyktatur w Europie po II wojnie światowej. "Thomas Kunze pokazał, w jaki...

3 września 2016 | Autorzy: Redakcja

Zimna wojna

Dzieci Nicolae Ceaușescu. Do czego w Rumunii doprowadził absolutny zakaz antykoncepcji?

Dwadzieścia pięć milionów Rumunów w 2000 roku – taki cel postawił społeczeństwu Nicolae Ceauşescu. Komunistyczny dyktator swoim szatańskim dekretem pozbawił życia ponad dziesięć tysięcy kobiet, a...

30 sierpnia 2016 | Autorzy: Marta Gruszecka

Zimna wojna

Największe zbrodnie Nicolae Ceaușescu

Bezwzględny dla wrogów, podejrzliwy wobec klakierów, zakompleksiony intrygant i megaloman, kaprysem skazujący na więzienie i na śmierć. „Słoneczny brylant Rumunów” sprowadził na swój kraj terror...

23 sierpnia 2016 | Autorzy: Katarzyna Krzyżak

Druga wojna światowa

Polak potrafi! Jak polscy piloci uciekali z rumuńskiej niewoli?

Polscy lotnicy zdobyli rozgłos na prawie każdym froncie wojny z Hitlerem. Jednak aby odnieść swe liczne zwycięstwa w starciach powietrznych, musieli najpierw przedrzeć się na...

31 maja 2012 | Autorzy: Rafał Kuzak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.