Ciekawostki Historyczne

A świadczą o tym znalezione tam ostatnio i pochodzące sprzed około 130 000 lat narzędzia. Stanowią one jednocześnie najstarszy ślad obecności człowieka na przedpolu tzw. Bramy Morawskiej. Znajduje się ona pomiędzy Sudetami a Karpatami.

Wspomniane narzędzia odkryto zaś zupełnie przypadkiem na terenie Studziennej, która znajduje się w zachodniej części Raciborza. Prawdziwym celem prowadzonych tam badań było bowiem jedynie odsłonięcie fragmentu skarpy starej piaskowni. To z kolei miało na celu zebranie informacji o tamtejszej budowie geologicznej.

fot.Neanderthal-Museum, Mettmann /CC BY-SA 4.0

Neandertalczykom nie była obca umiejętność wytwarzania prostych, zaostrzonych narzędzi z kamienia lub kości zwierząt

Od dwóch lat na tym obszarze naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr), Uniwersytetu im. Friedricha-Alexandra w Erlangen-Nürnberg, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Czeskiej Akademii Nauk w Pradze prowadzą prace archeologiczne, które są realizowane przy współpracy z Muzeum w Raciborzu. Środki na nie pochodzą m.in. z Narodowego Centrum Nauki i zostały uzyskane w ramach konkursu Opus. Same zaś kamienne artefakty, w tym również i narzędzia zostały znalezione na głębokości około 10 metrów poniżej powierzchni gruntu.

Należy tutaj podkreślić, że w czasie, z którego pochodzą te artefakty, wydarzyło się coś istotnego. Otóż około 140-130 000 lat temu zniknęło jezioro zaporowe, które znajdowało się wcześniej przed czołem obecnego tam lądolodu. Jego granica znajdowała się w Kotlinie Ostrawskiej. Sprawiło to, że na tereny te mogli wkroczyć tak ludzie, jak i zwierzęta. I w ten sposób właśnie wraz z neandertalczykami znalazły się tam odnalezione ostatnio narzędzia. Zdaniem archeologów stanowią one jednocześnie dowód na to, że kilkakrotnie odwiedzali oni te rejony, pozostawiając kolejne swoje wyroby. Szczególnie istotne były zaś asymetryczne narzędzia o dwustronnie ukształtowanych powierzchniach.

Narzędzie. w typie noża. ​ Źródło: prof. Andrzej Wiśniewski

Co neandertalczycy w ogóle robili na tym obszarze? „Produkowali” broń oraz polowali. Dodatkowo w tym miejscu mieli do tego dogodne warunki, ponieważ znajdują się tam – i znajdowały się również wtedy – skały narzutowe o charakterystyce pozwalającej na wytwarzanie broni oraz narzędzi. Natomiast sam fakt powracania neandertalczyków w to miejsce wiązany jest również z coroczną cyklicznością ich wędrówek w celu zdobycia pożywienia. Interesujący jest także fakt, że podobne narzędzia znaleziono zaledwie na kilku stanowiskach znajdujących się na północ od Alp i Karpat.

Lokalizacja stanowiska archeologicznego. ​ Źródło: prof. Andrzej Wiśniewski

Archeologowie uważają zaś, że w okolicy dawnej piaskowni znajdować się może nawet i kilkadziesiąt tysięcy kolejnych artefaktów i to zlokalizowanych w aż trzech warstwach. Czekamy zatem na kolejne wiadomości!

Źródła:

  1. Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu,https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C98539%2Ckamienne-narzedzia-neandertalskie-sprzed-130-tys-lat-odkryto-w-raciborzu
  2. Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu, https://www.naszraciborz.pl/site/art/3-kultura-i-edukacja/0-/106122-kamienne-narzedzia-neandertalskie-sprzed-130-tys–lat-odkryto-w-raciborzu, dostęp: 04.10.2023.
  3. Krajczyńska-Wujec, Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu, https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/3247620,kamienne-narzedzia-neandertalskie-sprzed-130-tys-lat-odkryto-w-raciborzu, dostęp: 04.10.2023.
  4. Zygmunt, Naukowa zagadka z południa Polski. Czemu tysiące lat temu człowiek wracał w okolice Raciborza?, https://www.focus.pl/artykul/naukowa-zagadka-z-poludnia-polski-czemu-tysiace-lat-temu-czlowiek-wracal-w-okolice-raciborza, dostęp: 04.10.2023.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Prometeusze prehistorii? Czy australopiteki rzeczywiście znały się na ogniu? I co w ogóle potrafiły?

Zaczęło się od szkieletu dziecka. Potem worek z odkryciami się rozwiązał. Co dziś wiemy o naszych najwcześniejszych przodkach – australopitekach?

19 października 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nasi bliscy kuzyni, którzy nagle zniknęli. Co się stało z neandertalczykami?

Potrzeba było kilku podejść, by świat nauki w ogóle zauważył, że istnieli. Teraz zapewne trzeba będzie kolejnych dekad, aby wyjaśnić, co się z nimi stało?

26 sierpnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Czy denisowianie występowali na znacznie większym obszarze, niż sądzono?

W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164 000 lat temu.

20 maja 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Przełomowe odkrycie, którego dokonał... pies

Malowidła z Lascaux datowane nawet na 15 tysięcy lat p.n.e. stanowią najdoskonalszy znany przykład sztuki paleolitycznej. Zostały odkryte dzięki przypadkowi.

19 lutego 2022 | Autorzy: Joanna Wycisło

Starożytność

Najgroźniejsze erupcje wulkanów w historii

Każdy słyszał o Pompejach zniszczonych przez Wezuwiusza. Jednak wulkany mają na sumieniu znacznie więcej ofiar. Oto największe erupcje w dziejach.

13 października 2021 | Autorzy: Joanna Wycisło

Homo longi, czyli Człowiek Smok. Zaginiona gałąź ewolucji człowieka

W czasopiśmie „The Innovation” opublikowano niedawno artykuły, z których wynika, że blisko 150 tysięcy lat temu ziemię zamieszkiwali nie tylko Homo sapiens i neandertalczycy. Według...

22 lipca 2021 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.