Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Homo longi, czyli Człowiek Smok. Zaginiona gałąź ewolucji człowieka

Blisko 150 tysięcy lat temu ziemię zamieszkiwali nie tylko Homo sapiens i neandertalczycy.

fot.domena publiczna Blisko 150 tysięcy lat temu ziemię zamieszkiwali nie tylko Homo sapiens i neandertalczycy.

W czasopiśmie „The Innovation” opublikowano niedawno artykuły, z których wynika, że blisko 150 tysięcy lat temu ziemię zamieszkiwali nie tylko Homo sapiens i neandertalczycy. Według autorów istniała jeszcze trzecia gałąź ewolucyjna Homo. Skąd to przekonanie? Cofnijmy się w czasie.

W 1933 roku robotnik pracujący przy budowie mostu w mieście Harbin odkrył osobliwą czaszkę. Zamiast przekazać znalezisko władzom japońskim, które w tym czasie okupowały północno-wschodnie Chiny, mężczyzna postanowił ukryć ją w studni. Przez dziesięciolecia nikomu o niej nie wspomniał. Spekuluje się, że robił to dlatego, iż wstydził się swojej pracy dla Japończyków.

Krótko przed śmiercią w 2018 roku robotnik wyjawił swoją tajemnicę. Bliscy przeszukali wskazaną przezeń studnię, znaleźli czaszkę i przekazali ją do Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Hebei GEO, gdzie naukowcy natychmiast stwierdzili, że jest ona znakomicie zachowana.

Człowiek Smok

Pod koniec czerwca tego roku naukowcy ogłosili, że masywna, skamieniała czaszka, która ma co najmniej 140 000 lat, pochodzi od nowego gatunku człowieka. Nazwano go Homo longi, a dodatkowo – na cześć regionu, w którym skamielina została znaleziona – nadano mu przydomek „Człowiek Smoka”.

Czaszka należała do dojrzałego mężczyzny, który posiadał sporych rozmiarów mózg, masywne łuki brwiowe, głęboko osadzone oczy i bulwiasty nos. Prawdopodobnie był członkiem niewielkiej społeczności i gdy umierał, liczył sobie około 50 lat.

Współczesny widok miejsca znalezienia czaszki Człowieka Smoka

fot.xue siyang/CC BY-SA 3.0 Współczesny widok miejsca znalezienia czaszki Człowieka Smoka

Badacze twierdzą, że Homo longi to wymarły gatunek ludzki, bardzo blisko spokrewniony z naszym. Prawdopodobnie nawet bliżej niż neandertalczycy! Jeśli zostanie to potwierdzone, zmieniłoby to dotychczasowe postrzeganie pochodzenia Homo sapiens, które przez lata opierało się na odkryciach skamielin i analizach starożytnego DNA.

Aby dowiedzieć się, czy Homo longi pasuje do ludzkiego drzewa genealogicznego, naukowcy porównali jego anatomię z 54 skamieniałościami homininów. Odkryli wówczas, że należy do tej samej linii, co Człowiek z Denisowej Jaskini.

Czy to przełomowe odkrycie? A może jedna, wielka pomyłka? Czas pokaże.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.