Ciekawostki Historyczne
Dwudziestolecie międzywojenne

Dieta cud doktora Tarnawskiego

Doktor Apolinary Tarnawski stworzył „cudowną kurację” dla swoich „Głodomorów”. Składały się na nią: rygorystyczna dieta jarska, głodówki oraz ćwiczenia.

Podczas pierwszej rozmowy z młodą pacjentką dr Tarnawski szczegółowo wypytywał ją, jak się odżywia. Gdy kobieta doszła do opisów obfitych kolacji w restauracjach, Tarnawski wstał, wziął ją za rękę i poprowadził ku gospodarskim zabudowaniom. Wskazał leżącą w korycie świnię, oznajmiając: „Żre pani o tak”. Zdarzenie to opisał Melchior Wańkowicz w reportażu z zakładu Tarnawskiego w Kosowie Huculskim.

Doktor Apolinary Tarnawski swoje ascetyczne i pracowite życie poświęcił na uczenie ludzi zdrowego trybu życia, właściwego odżywiania się i znaczenia ruchu. Był w tym bardzo zasadniczy i szczery.

Kosów – perła Pokucia

Kosów, niewielkie, urocze miasteczko, leży u podnóża Karpat ukraińskich między Werchowyną – stolicą Huculszczyzny, Kołomyją, Czerniowcami i rumuńską granicą. Choć miasto liczy zaledwie 10 tys. mieszkańców, jest znane w Ukrainie. Równie popularne było w II RP (w 1937 roku zmieniono nazwę na Kosów Huculski) i wcześniej.

fot.NAC/domena publiczna

Doktor Apolinary Tarnawski stworzył własny system kuracji naturalnej, pod wieloma względami wyprzedając swoją epokę.

Atrakcyjne położenie i ciepły mikroklimat sprawiły, że Kosów już za czasów CK Monarchii stał się popularnym uzdrowiskiem. W sezonie brzoskwinie, nektarynki, arbuzy i melony można tu było kupić wprost z ogrodu. Do tego rękodzieło i bazar huculski… Największą sławę jednak przyniósł miastu dr Apolinary Tarnawski i jego zakład przyrodoleczniczy. Tarnawski założył go w 1891 roku. Pod jego kierownictwem placówka funkcjonowała do 1939 roku. Dziś w miejscu zakładu Tarnawskiego działa sanatorium dla dzieci. Łatwo tam trafić, nie trzeba pytać o drogę, jak zrobił to Wańkowicz, zagadując starego Hucuła.

– Kędy do zakładu doktora Tarnawskiego? – Ne znaju. – Jak to? Nie wiecie? Zakład… Bolnycia… No szpital. Dużo chorych. – Ce znaju. Tilki chworych ja tam ne baczyw… A durnych bahaćko. (– Którędy do zakładu dr. Tarnawskiego? – Nie wiem. – Jak to nie wiecie, szpital, dużo chorych? – To wiem. Tylko chorych tam nie widziałem, ale durnych mnóstwo).

Tym samym pisarz usłyszał powszechną w okolicy opinię o pacjentach Tarnawskiego. Z dawnych opisów możemy się dowiedzieć, że zakład Tarnawskiego był otoczony pięknym ogrodem. Znajdowały się tu trzy monumentalne warzelnie soli z pięknymi gotyckimi salami, przestronne tarasy do leżakowania, baseny, solaria i domki dla kuracjuszy rozrzucone po rozległym parku. Luksus nie dziwi, był to zakład prywatny i bardzo drogi. Budując swój zakład, Tarnawski wybrał Kosów ze względu na wyjątkowo korzystny klimat Pokucia, złoża saliny oraz malownicze krajobrazy.

Zobacz również:

Głodem i pracą

Zakład Tarnawskiego stał się szkołą zdrowia, kształtując u pacjentów zdrowe nawyki, regenerując ich fizycznie i psychicznie. Powstał u schyłku XIX wieku. Wówczas przyjeżdżała tu galicyjska elita. W okresie międzywojennym gościła tu elita II RP: politycy, wyżsi urzędnicy, biznesmeni, pisarze, artyści, kardynałowie. Zakład był modny. Bywanie u Tarnawskiego należało do dobrego tonu, choć wymagało grubego portfela. Stali bywalcy odwiedzali doktora nawet kilkanaście razy, do września 1939 roku.

fot.Henryk Poddębski /NAC/domena publiczna

Brama do lecznicy w Kosowie w 1936 roku

Dzień kuracjuszy zaczynał się o świcie. Wypełniało go bieganie boso po rosie, gimnastyka, praca w ogrodzie, jarska dieta. Wańkowicz wspominał kolację: „Przy stole dają mi strużyny z czarnej rzodkwi, rzepę duszoną z tartym ni to serem, ni to twarogiem”. Nie mogąc się przyzwyczaić do takiej diety, pisarz „nielegalnie” zaopatrywał się w pstrągi w kosowskich karczmach. Nie on jeden. Lokalne przekazy wspominały ścieżki od zakładu do szynków, wydeptane przez kuracjuszy.

Czytaj też: Nędza, Kościół i ziemniaki. Jak bardzo zacofana była Galicja na początku XX wieku?

Kosowska kuchnia jarska

Zakład działał do września 1939 roku. W wyniku wojennej tułaczki rodzina Tarnawskich znalazła się na Bliskim Wschodzie. Doktor Apolinary Tarnawski zmarł w 1943 roku w Jerozolimie.

fot.Henryk Poddębski /Polona/domena publiczna

Zakład działał do września 1939 roku.

Po latach idee Tarnawskiego, czyli zdrowy tryb życia oparty na kuchni wegetariańskiej i aktywności fizycznej stają się coraz popularniejsze. Niedawno ukazała się książka Celiny Tarnawskiej-Buszy „Kosowska kuchnia jarska”, stworzona na podstawie diety stosowanej przez dr. Apolinarego Tarnawskiego.

Bibliografia

  1. Melchior Wańkowicz, W krainie Głodomorów, za: „Kurier Galicyjski” 31 lipca 2012.
  2. Marcin Romer, Oj zajechał do Kosowa, „Kurier Galicyjski” 1 lipca 2012.
  3. Vsievolod Polischuk, Variaty Tarnavskogo, Culture, wrzesień 2020 r.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

XIX wiek

Niemoralne medycynierki, awanturnice i dziwolągi. Kobieta-lekarz w XIX wieku na ziemiach polskich

Nazywano je pogardliwie „medycynierkami”, wyśmiewano ich wiedzę, podważano moralność i kompetencje. Nawet te, które zdolnościami przewyższały kolegów nie miały szans na prowadzenie praktyki lekarskiej, nie...

1 listopada 2021 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Nowożytność

Oni zawojowali świat. Poznaj polskich odkrywców, o których do tej pory nie słyszałeś

Arkady Fiedler, Wanda Rutkiewicz czy Maria Skłodowska-Curie to jedni z najbardziej rozpoznawalnych polskich odkrywców świata przyrody, sportu czy nauki. Jednakże nadal pozostaje wielu nieznanych szeroko...

17 sierpnia 2020 | Autorzy: Sławomir Żywczak

Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu

Stefan Szolc-Rogoziński to postać ze wszech miar nietuzinkowa. Pochodzący z Kalisza orędownik niepodległej Polski, będący patriotą i niespokojną duszą, a także łowcą przygód – nie...

23 czerwca 2018 | Autorzy: Redakcja

„25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat”. Co zawdzięczamy ich geniuszowi?

Kamizelkę kuloodporną, prezerwatywę, uniwersalną drabinę strażacką, wycieraczkę i wykrywacz min łączy to, że zostały stworzone przez Polaków. Nasi wynalazcy i odkrywcy zmienili i świat nauki,...

27 lipca 2017 | Autorzy: Redakcja

Dwudziestolecie międzywojenne

8 Polaków, którzy nie dostali Nobla. A powinni!

To dzięki nim wiemy, że istnieją różne grupy krwi, a warzywa i owoce zawierają witaminy. Zawdzięczamy im szczepionki na polio i tyfus. Niestety, są jak...

14 maja 2016 | Autorzy: Katarzyna Barczyk

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.