Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

„25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat”. Co zawdzięczamy ich geniuszowi?

Kamizelkę kuloodporną, prezerwatywę, uniwersalną drabinę strażacką, wycieraczkę i wykrywacz min łączy to, że zostały stworzone przez Polaków. Nasi wynalazcy i odkrywcy zmienili i świat nauki, i codzienne życie. Andrzej i Irena Fedorowiczowie w swojej książce opisują ich niecodzienne biografie i nierzadko kręte drogi od pomysłu do zastosowania.

Autorzy 25 polskich wynalazców i odkrywców obok znanych wszystkim bohaterów, takich jak Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, prezentują postaci, o których rzadko słyszy się w szkole. A w epoce współczesnych wojen i w stuleciu medycyny oczywiście i na ziemiach polskich zajmowano się militariami oraz usprawniano diagnostykę i leczenie.

Na przykład wykrywacz min jest dziełem Józefa Kosackiego, czołgowy obrotowy peryskop to pomysł Rudolfa Gundlacha, a walkie-talkie pozwalające komunikować się żołnierzom w czasie I wojny światowej skonstruował Henryk Magnuski. Z kolei Ludwik Hirszfeld opracował sposób oznaczania grup krwi, Edmund Biernacki – metodę wykrywania stanów zapalnych, a Rudolf Weigl odkrył szczepionkę na tyfus.

Autorzy opisują też ciekawostki – opowiadają historię absolwenta szkoły powszechnej, który wymyślił lateksową prezerwatywę, pianisty twórcy spinacza biurowego i prawnika eksperymentującego z urządzeniem sygnalizującym ryzyko kolizji pociągów. Wiemy, że Polak poleci na drzwiach od stodoły, ale Fedorowiczowie uzmysławiają nam, że to dzięki Jerzemu Dąbrowskiemu mogły latać samoloty bojowe, a bez prac Mieczysława Bekkera nie byłoby łazika księżycowego.

25 polskich wynalazców i odkrywców to książka wydobywająca z drugiego planu twórcze i wytrwałe osobowości: amatorów i zawodowców, ludzi w czepku urodzonych albo doświadczonych przez los, którzy konsekwentnie oddawali się swojej pasji, osiągając zaskakujące efekty.

Kup książkę 35% taniej

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.