Ciekawostki Historyczne

Kamizelkę kuloodporną, prezerwatywę, uniwersalną drabinę strażacką, wycieraczkę i wykrywacz min łączy to, że zostały stworzone przez Polaków. Nasi wynalazcy i odkrywcy zmienili i świat nauki, i codzienne życie. Andrzej i Irena Fedorowiczowie w swojej książce opisują ich niecodzienne biografie i nierzadko kręte drogi od pomysłu do zastosowania.

Autorzy 25 polskich wynalazców i odkrywców obok znanych wszystkim bohaterów, takich jak Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, prezentują postaci, o których rzadko słyszy się w szkole. A w epoce współczesnych wojen i w stuleciu medycyny oczywiście i na ziemiach polskich zajmowano się militariami oraz usprawniano diagnostykę i leczenie.

Na przykład wykrywacz min jest dziełem Józefa Kosackiego, czołgowy obrotowy peryskop to pomysł Rudolfa Gundlacha, a walkie-talkie pozwalające komunikować się żołnierzom w czasie I wojny światowej skonstruował Henryk Magnuski. Z kolei Ludwik Hirszfeld opracował sposób oznaczania grup krwi, Edmund Biernacki – metodę wykrywania stanów zapalnych, a Rudolf Weigl odkrył szczepionkę na tyfus.

Autorzy opisują też ciekawostki – opowiadają historię absolwenta szkoły powszechnej, który wymyślił lateksową prezerwatywę, pianisty twórcy spinacza biurowego i prawnika eksperymentującego z urządzeniem sygnalizującym ryzyko kolizji pociągów. Wiemy, że Polak poleci na drzwiach od stodoły, ale Fedorowiczowie uzmysławiają nam, że to dzięki Jerzemu Dąbrowskiemu mogły latać samoloty bojowe, a bez prac Mieczysława Bekkera nie byłoby łazika księżycowego.

25 polskich wynalazców i odkrywców to książka wydobywająca z drugiego planu twórcze i wytrwałe osobowości: amatorów i zawodowców, ludzi w czepku urodzonych albo doświadczonych przez los, którzy konsekwentnie oddawali się swojej pasji, osiągając zaskakujące efekty.

Kup książkę 35% taniej

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

skaza

kondom jest znany z mezopotami

    Ktos

    Lateksowy??

Kaskalunia

Dobre…. Komentujący zainteresowali się co domem a nie szczepionką lub innym wynalazkiem

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.