Ciekawostki Historyczne

Kamizelkę kuloodporną, prezerwatywę, uniwersalną drabinę strażacką, wycieraczkę i wykrywacz min łączy to, że zostały stworzone przez Polaków. Nasi wynalazcy i odkrywcy zmienili i świat nauki, i codzienne życie. Andrzej i Irena Fedorowiczowie w swojej książce opisują ich niecodzienne biografie i nierzadko kręte drogi od pomysłu do zastosowania.

Autorzy 25 polskich wynalazców i odkrywców obok znanych wszystkim bohaterów, takich jak Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, prezentują postaci, o których rzadko słyszy się w szkole. A w epoce współczesnych wojen i w stuleciu medycyny oczywiście i na ziemiach polskich zajmowano się militariami oraz usprawniano diagnostykę i leczenie.

Na przykład wykrywacz min jest dziełem Józefa Kosackiego, czołgowy obrotowy peryskop to pomysł Rudolfa Gundlacha, a walkie-talkie pozwalające komunikować się żołnierzom w czasie I wojny światowej skonstruował Henryk Magnuski. Z kolei Ludwik Hirszfeld opracował sposób oznaczania grup krwi, Edmund Biernacki – metodę wykrywania stanów zapalnych, a Rudolf Weigl odkrył szczepionkę na tyfus.

Autorzy opisują też ciekawostki – opowiadają historię absolwenta szkoły powszechnej, który wymyślił lateksową prezerwatywę, pianisty twórcy spinacza biurowego i prawnika eksperymentującego z urządzeniem sygnalizującym ryzyko kolizji pociągów. Wiemy, że Polak poleci na drzwiach od stodoły, ale Fedorowiczowie uzmysławiają nam, że to dzięki Jerzemu Dąbrowskiemu mogły latać samoloty bojowe, a bez prac Mieczysława Bekkera nie byłoby łazika księżycowego.

25 polskich wynalazców i odkrywców to książka wydobywająca z drugiego planu twórcze i wytrwałe osobowości: amatorów i zawodowców, ludzi w czepku urodzonych albo doświadczonych przez los, którzy konsekwentnie oddawali się swojej pasji, osiągając zaskakujące efekty.

Kup książkę 35% taniej

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

skaza

kondom jest znany z mezopotami

    Ktos

    Lateksowy??

Kaskalunia

Dobre…. Komentujący zainteresowali się co domem a nie szczepionką lub innym wynalazkiem

Zobacz również

XIX wiek

Szalony Koń, Geronimo i Siedzący Byk...

Szalony Koń, Geronimo i Siedzący Byk to legendy Dzikiego Zachodu. Są inspiracją dla większości westernów. Dlaczego akurat ci Indianie stali się tak popularni?

21 stycznia 2022 | Autorzy: Patryk Chodyniecki

XIX wiek

Drewniane kolosy niczym duchy sunęły po...

Odnalezione w 2014 roku przez uczestników spływu kajakowego rzeką Wietługą szczątki okazały się fragmentami ogromnej bieliany – dawnego symbolu Wołgi.

20 stycznia 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

XIX wiek

Niespełniona miłość, depresja oraz samobójcza śmierć?...

„Ania z Zielonego Wzgórza” jest znana na całym świecie. Mało kto wie, że pisanie było dla jej autorki ucieczką od depresji, która doprowadziła ją do...

19 stycznia 2022 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Nowożytność

Sensacyjny donos: Leonardo da Vinci był...

W 1476 roku Leonardo da Vinci został oskarżony o homoseksualizm. Czy w sensacyjnym donosie tkwi ziarno prawdy? Kto miał być jego kochankiem?

18 stycznia 2022 | Autorzy: Christopher Macht

Dwudziestolecie międzywojenne

„Polowanie” na Erhardta. Jak Polacy zdobyli...

Był jedną z wizytówek powstania wielkopolskiego. Stanowił obok pociągów pancernych jedyną pancerną siłę Polaków. Ehrhardt M17 – pancernik z pułku Wilhelma.

17 stycznia 2022 | Autorzy: Grzegorz Okoński

Nowożytność

Polskie panowanie w Sztokholmie. Wyprawa Samuela...

Samuel Łaski był typem człowieka do zadań specjalnych. Zygmunt III Waza nieraz wysyłał go do Szwecji, której koronę usilnie chciał odzyskać. Poseł uczestniczył także w...

16 stycznia 2022 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.