Ciekawostki Historyczne

W tym roku przypada 770 rocznica lokacji Poznania. Skąd pochodzili ludzie, którzy tworzyli miasto? O tym, że była to nie tylko lokalna ludność, ale także przybysze z bliższych i dalekich stron opowiada wystawa Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań dostępna od niedawna w poznańskiej Galerii ŚLUZA

Jak z pomocą niemieckich osadników Piastowie wznieśli średniowieczny Poznań? Jakie towary poznańskim kupcom dostarczali Ormianie i Szkoci? Które budowle Poznania to dzieła włoskich architektów? Skąd czerpały wzorce poznańskie szkoły? A także co mają protestanci do teatru, a Bambrzy do kawy?

Przez 770 lat, które upłynęły od lokacji miasta, Poznań stawał się domem dla wielu ludzi. Obok ludności rodzimej jego mieszkańcami od zawsze byli także przybysze z bliższych i dalekich stron. Spotkania jednych i drugich sprawiały, że miasto rozwijało się i tętniło życiem. Wielokulturowe ujęcie tematu wystawy to nie tylko przypomnienie barwnych dziejów społeczności dawnego Poznania, ale także wartość szczególnie istotna w czasach dotkniętych doświadczeniem migracji.

Wystawa jest dostępna w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Można ją zwiedzać z przewodnikiem audio do pobrania na smartfony.

Dla młodszych odbiorców przygotowano nośniki interaktywne – dzięki nim sprawdzicie m. in. jakie tajemnice kryje fasada poznańskiego ratusza, a także: ile razy średniowieczny Poznań zmieściłby się w granicach współczesnego miasta. Zapraszamy!

 

Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań

GALERIA ŚLUZA, Poznań, ul. Dziekańska 2

Wystawa czynna: 1.07-26.11.2023

Wstęp wolny

 Szczegóły i program wydarzeń:

www.galeriasluza.pl/sila-spotkania

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Średniowiecze

Gdyby nie handel, to duże polskie miasto nigdy by nie powstało! Już w średniowieczu zauważono jego potencjał

Jednym z symboli Poznania są Międzynarodowe Targi Poznańskie. Ale handel rozkwitał w mieście od średniowiecza – i od początku było to zjawisko „międzynarodowe”.

30 sierpnia 2023 | Autorzy: dr Dawid Barbarzak

Starożytność

Pochodzenie Piastów-przełomowe badania polskich naukowców

W V wieku n.e. zakończyły się zasadnicze procesy demograficzne kształtujące strukturę genetyczną populacji zamieszkującej w X-XII wieku n.e. obszar współczesnej Polski. Do ukształtowania się struktury...

8 sierpnia 2023 | Autorzy: Nauka w Polsce

Zimna wojna

Poznański Czerwiec ’56 – pierwszy bunt społeczeństwa w PRL

Rankiem 28 czerwca 1956 roku w Zakładach im. Józefa Stalina Poznań wybuchł pierwszy w PRL strajk generalny. Do stłumienia buntu władza wysłała wojsko i milicję....

27 czerwca 2023 | Autorzy: Przemysław Matusik

Starożytność

Które miasto w Polsce jest najstarsze? Odpowiedź może Was zaskoczyć!

Jakie jest najstarsze miasto w Polsce? Wbrew pozorom udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to niezwykle proste pytanie wcale takie proste nie jest.

6 czerwca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.