Ciekawostki Historyczne

7 czerwca 1981 roku Izraelczycy zbombardowali iracki reaktor atomowy Osirak. Dzięki temu Saddamowi Husajnowi nie udało się wyprodukować bomby atomowej.

Już w 1976 roku Irak kupił od Francji atomowy reaktor typu Osiris, a następnie drugi, mniejszy, typu Isis, rzekomo dla celów badawczych. Zainstalowano je w Ośrodku Badań Atomowych w miejscowości Tuwaitha, 18 kilometrów na południe od Bagdadu. Transakcja od początku budziła zaniepokojenie Amerykanów, choć jeśli rzeczywistym celem Saddama Husajna był wojskowy program nuklearny, to pozyskiwanie zeń niezbędnego do tego plutonu bez zaalarmowania Paryża, który systematycznie kontrolował jego eksploatację, było niemal niemożliwe. Co więcej, Francuzi wyposażyli sprzęt w dodatkowe, tajne mechanizmy zapobiegawcze, o których poinformowali Amerykanów.

Nie wiadomo jednak, czy poinformowali też Izraelczyków, którzy od początku kategorycznie protestowali przeciwko transakcji, ani też czy uzyskanymi z Paryża zapewnieniami podzielili się z nimi Amerykanie. Nie wiadomo też, czy Jerozolima byłaby gotowa na nich polegać: Husajn wielokrotnie mówił o konieczności skonstruowania broni atomowej, żeby przeciwstawić się Izraelowi. W obliczu zaistniałej sytuacji Izrael zdecydował się na środki radykalne.

Nieudany sabotaż

W 1979 roku, gdy zaczęła się budowa instalacji w Tuwaicie, agenci Mossadu dokonali sabotażu reaktora, zanim opuścił on Francję; nie spowolniło to jednak prac w sposób znaczący. Rok później w Paryżu został zamordowany szef irackiego programu atomowego Jahija El Maszad, egipski profesor po studiach w Moskwie. Kilka tygodni później w wypadku samochodowym zginęła prostytutka, którą policja paryska wiązała z zamachem na Irakijczyka. Francja oficjalnie oskarżyła o jego zabicie Mossad, ale Izrael zaprzeczył.

Myśliwiec Sił Powietrznych Izraela F-16 Netz 243, pilotowany przez pułkownika Ilana Ramona podczas operacji Operafot.KGyST /CC BY-SA 4.0

Myśliwiec Sił Powietrznych Izraela F-16 Netz 243, pilotowany przez pułkownika Ilana Ramona podczas operacji Opera

Transport wyposażenia reaktora oraz potrzebnego do jego uruchomienia paliwa atomowego odbywał się odtąd jednak bez przeszkód. W dodatku także Włochy sprzedawały do Iraku technologię, która miała zastosowanie w produkcji broni atomowej i być może pozwoliłaby obejść znane francuskie zabezpieczenia.

Tymczasem w Iranie obalono szacha, zaś Irak, pozostający z nim w konflikcie granicznym i zaniepokojony wpływem, jaki na jego własną szyicką większość mógł mieć triumf ajatollaha Chomeiniego, zaatakował wschodniego sąsiada. We wrześniu 1980 roku dwa irańskie phantomy zbombardowały ośrodek w Tuwaicie, wyrządzając jednak jedynie niewielkie szkody. Prace nad uruchomieniem reaktora trwały nadal. Wywiad izraelski szacował, że zostaną ukończone latem roku 1981.

Zobacz również:

Problematyczna misja

Decyzja, by zniszczyć reaktor – któremu Francuzi nadali nazwę od połączenia słów Osiris i Irak – zapadła już, po ostrych sporach w rządzie, w 1979 roku. Wszyscy się zgadzali, że jest wskazana, ale jej przeciwnicy byli zdania, że koszt będzie zbyt wysoki: grozi wywróceniem bardzo jeszcze świeżego i kruchego procesu pokojowego z Egiptem oraz wywołaniem ostrego konfliktu politycznego z Paryżem.

Decyzja w końcu zapadła, ale wówczas podstawowym problemem stało się to, że izraelskie samoloty musiałyby przelecieć ponad 1600 kilometrów w jedną tylko stronę – i to nad terytorium jednego z dwóch wrogich państw arabskich, Jordanii lub Arabii Saudyjskiej. Konieczne było wyposażenie maszyn w dodatkowe zbiorniki oraz tankowanie w locie. Obawiano się także reakcji lotnictwa irackiego – podczas lotów zwiadowczych iracki mig-21 zaatakował izraelskiego phantoma i pilot musiał się katapultować.

Problem paliwa rozwiązały kupione w USA samoloty cysterny, a problem irackiego lotnictwa przypadkowo rozwiązali Irańczycy, którzy zbombardowali jego główną bazę, zadając Irakijczykom ciężkie straty. Problemu trasy jednak oczywiście nie można było rozwiązać, więc sięgnięto po podstęp. Kiedy 7 czerwca 1981 roku osiem izraelskich F-16 oraz osłaniająca je szóstka F-15 wzbiło się w powietrze z bazy w Etcijon, wleciawszy w jordańską przestrzeń powietrzną, piloci rozmawiali z jordańskimi kontrolerami lotniczymi po arabsku z akcentem saudyjskim, skutecznie ich przekonując, że są saudyjskim patrolem, który omyłkowo zboczył z trasy. Potwierdzili tę wersję, wlatując w przestrzeń powietrzną Arabii Saudyjskiej, gdzie z kolei udawali, mówiąc z akcentem jordańskim, patrol jordański.

Czytaj też: Dlaczego wywiad Izraela jest najlepszy? Tak działa Mosad

Królewska wpadka

Jednym z pilotów uczestniczących w nalocie był porucznik Ilan Ramon, w przyszłości pierwszy izraelski kosmonauta, który zginąć miał w roku 2003 w katastrofie amerykańskiego promu kosmicznego „Columbia”. Dziś, gdy trasę każdej maszyny śledzą komputery, taki podstęp nie byłby możliwy – ale niemal pół wieku temu, przy odpowiedniej dawce bezczelności i łucie szczęścia, mógł się powieść. Ale niezwykłym zbiegiem okoliczności izraelską formację zauważył z pokładu swego jachtu w zatoce Akaba król Jordanii Husajn. Rozpoznał izraelskie oznakowania samolotów, zauważył dodatkowe zbiorniki paliwa – i trafnie uznał, sam będąc pilotem, jaki jest cel Izraelczyków. Polecił natychmiast przez radio, by ostrzeżono Bagdad, ale z powodu zakłóceń komunikacyjnych jego wiadomość nie dotarła na czas.

Taka w każdym razie nadal jest wersja oficjalna, która wszelako budzi pewne wątpliwości. Izraelskich pilotów szkoli się w różnych umiejętnościach, ale akurat znajomość arabskiego w jego różnych wariantach nie jest jedną z nich. W arabskich monarchiach na ogół się nie zdarza, by bezpośredni rozkaz króla nie został wykonany, bo gdzieś zawiódł sprzęt. No i wersja ta milczy o tym, jak tłumaczyli Izraelczycy swój powrotny lot nad Arabią Saudyjską i Jordanią, zwłaszcza że ta ostatnia już dzięki królowi wiedziała, że po ich niebie przeleciała izraelska formacja. Sądzić należy, że nawet udawanie przez pilotów lingwistów akcentu irackiego na niewiele by się zdało.

Czytaj też: Wielka porażka Mossadu. Dlaczego izraelskim agentom nie udało się schwytać Josefa Mengelego?

„Zbliża się Armagedon”

Po dwóch godzinach i czterdziestu minutach lotu Izraelczycy znaleźli się nad celem. Maszyny wspięły się na wysokość 2000 metrów (wcześniej leciały nisko z obawy przed radarami), po czym zaatakowały z lotu nurkowego. Każdy z F-16 zrzucił po dwie 900-kilogramowe bomby Mark 84, z których przynajmniej połowa trafiła w cel. Późniejsze irackie śledztwo ujawniło, że iracka ochrona przeciwlotnicza Tuwaithy miała akurat wtedy przerwę obiadową, więc wyłączyła – w trakcie trwania wojny, świeżo po udanym irańskim nalocie na bazę lotniczą – nawet radary.

Wszystkie maszyny izraelskie bezpiecznie powróciły do bazy. W nalocie zginęło dziesięciu żołnierzy irackich oraz francuski technik. Zaatakowany obiekt został w znacznym stopniu zniszczony; Francja zapowiedziała pomoc w jego odbudowie, lecz do tego nigdy nie doszło. Na drodze stanęła najpierw wojna irańsko-iracka, a potem międzynarodowe sankcje na Iran. Tuwaitha została ostatecznie zniszczona w dziesięć lat później w nalocie USA podczas pierwszej wojny w Zatoce.

Każdy z F-16 zrzucił po dwie 900-kilogramowe bomby Mark 84, z których przynajmniej połowa trafiła w cel (zdj. poglądowe)fot.U.S. Air Force photo by Master Sgt. Lee Osberry/domena publiczna

Każdy z F-16 zrzucił po dwie 900-kilogramowe bomby Mark 84, z których przynajmniej połowa trafiła w cel (zdj. poglądowe)

Izraelski nalot potępiła najpierw Rada Bezpieczeństwa, a potem Zgromadzenie Ogólne ONZ. W obu wypadkach USA głosowały za rezolucjami i w ramach retorsji zablokowały sprzedaż Izraelowi kolejnych F-16. IAEA potwierdziła, że nic nie świadczyło, by Osirak mógł być wykorzystywany do celów wojskowych, potępiła atak i zawiesiła wszelką współpracę z Izraelem.

Prezydent USA Ronald Reagan w prywatnym dzienniku zapisał, że na skutek akcji izraelskiej „zbliża się Armagedon”, a premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher publicznie porównała ją do sowieckiej inwazji na Afganistan. Oba państwa odegrają później w pierwszej, a następnie drugiej wojnie w Zatoce kluczową rolę. Oficjalnym powodem drugiej z nich była chęć zapobieżeniu wyprodukowaniu przez Husajna broni atomowej. Dowodów na takie możliwości irackiego dyktatora, a choćby intencje, nigdy nie znaleziono.

Źródło:

Tekst stanowi fragment najnowszej książki Konstantego Geberta „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” (Agora 2023).

Tekst stanowi fragment najnowszej książki Konstantego Geberta „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” (Agora 2023). 

 

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

niepoprawny politycznie

„Nie wiadomo jednak, czy poinformowali też Izraelczyków… …ani też czy uzyskanymi z Paryża zapewnieniami podzielili się z nimi Amerykanie.”
Hyyyy, nic tylko zębami…
To na pewno nie jest bowiem realnym i uczciwym opisaniem sprawy – zgodnym z prawdą!
…bowiem „…do Tel-Awiwu przybyła francuska delegacja od której zażądano wyjaśnień na temat zabezpieczenia przed wojskowym wykorzystaniem projektu…” Prowadzono długie, całodniowe, wielodniowe rozmowy ale „Izraelczycy rozczarowali się jednak postawą Francuzów i francuskimi gwarancjami.” Które były po prostu FIKCJĄ !, i z nimi (tymi francuskimi rzekomymi zabezpieczeniami) nawet zdolny licealista…
„Rozmowy zakończyły się bardzo szybko fiaskiem, gdyż Paryż widząc, jaki kapitał może zbić w Iraku…” żadnych izraelskich postulatów nie uwzględnił i… przerwał rozmowy nie podpisując nawet protokołu rozbieżności. A gdy swoją technologię uzyskania plutonu zaproponowali Irakowi Włosi…, a Amerykanie jak zwykle dla wygody zaczęli lekceważyć problem, to Izrael (ale nie tylko – patrz poniżej) poczuł się po prostu podstawiony pod ścianą…
(cyt. za Nowa Strategia 2015.)
No i teraz też wiemy, że zarówno Jordania, jak i Arabia Saudyjska, były również zainteresowane w zniszczeniu reaktora. Jordania prowadziła (i prowadzi do tej pory zresztą ciągle nierozstrzygnięty) bowiem spór graniczny z Irakiem – dlatego byłaby, a nie Izrael, zapewne pierwszym celem szantażu atomowego, choćby tylko brudna bombą, a Arabia Saudyjska jako sojusznik USA…
Stąd to co rzekomo widział i mówił król Jordanii, próbując po prostu ratować „arabskość” swej twarzy :), można między bajki spokojnie sobie włożyć… Iran zaś pomógł co ciekawe Izraelowi tutaj najwięcej, np. dając przewodników komandosom mającym podświetlić cel.
Jak widać, gdy przychodzi co do czego to Izrael ma zadziwiająco dużo sojuszników w arabskim skłóconym „na maksa” świecie…
A jako, że peerelowskie władze rozgrywały właśnie wtedy „kartę żydowską” – ocieplały stosunki z Izraelem, to szokiem było dla mnie, że większość naszych ówczesnych komentarzy była tutaj co najmniej neutralna, jeśli nie „tłumacząca”, występująca „z troską” i „rozumiejąca obawy Izraela”, co nawet spowodowało protesty krajów arabskich. Ponoć i też rozbudowana w Iraku największa tam polska, peerelowska ekspozytura wywiadu, CO NAJMNIEJ o wszystkim wiedziała… Izrael „odwdzięczył się” polskim władzom komunistycznym bardzo stonowanym protestem wobec stanu wojennego i to de facto tylko dyplomatów niższego szczebla, coś więc musiało być na rzeczy…

niepoprawny politycznie

No i przegapiłem, lata chyba robią swoje, ostatnie zdania, a zwłaszcza końcowe zdanie „zacnej” publikacji powyżej: „Dowodów na takie możliwości irackiego dyktatora, a choćby intencje, nigdy nie znaleziono.”

A czy trzeba było szukać?
„W Iraku odkryto nowe, wielkie złoża ropy naftowej [2017.]. Szacuje się ich zasobność na 10 mld baryłek surowca. Całkowite rezerwy tego kraju przekraczają już więc 150 mld baryłek.” (…!!!) „Irak tym samym umacnia się na czwartej pozycji wśród największych producentów OPEC.” A że OPEC przykręca kurek od lat, to Irakowi, szacuje się, starczy ropy co najmniej na dwieście lat…
Po co więc mu – im, taki reaktor za przeproszeniem jądrowy? Żeby mieć wielkiego rentgena? (to a propos dowcipu o wielkim tenisie :)
Wniosek?
Prezydent USA G. W. Bush drodzy lewacy, to zatem coś ale i ktoś, co NAM, czyli głównie Polakom ale i światu, się najlepszego ze strony USA „trafił(o)” w naszych czasach…

Zobacz również

XIX wiek

Od garstki domów na wydmach do drugiej największej metropolii w kraju. Jak jubiler z Łodzi założył Tel Awiw?

Tel Aviv w tłumaczeniu z hebrajskiego to Wzgórze Wiosny. Za powstaniem tej nazwy kryje się historia, która ma swój początek w... dawnej Łodzi. 

21 czerwca 2023 | Autorzy: Jacek Perzyński

Druga wojna światowa

Pierwszymi osobami, które w II wojnie światowej zginęły od brytyjskich kul, nie byli Niemcy, ale uciekający przed Niemcami Żydzi

Pod koniec lat 30. Żydzi zaczęli uciekać z Europy. Mossad i rewizjoniści zdołali do wybuchu wojny drogą nielegalnej imigracji uratować ok. 21 tysięcy osób.

25 maja 2023 | Autorzy: Konstanty Gebert

Zimna wojna

Jak Izrael odzyskał niepodległość?

Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Izrael musiał czekać na możliwość ponownego zaistnienia na mapie świata aż 1878 lat.

21 maja 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Kulisy operacji „Samum”. Jak Polacy pomogli CIA ewakuować tajnych agentów z Iraku?

Tajna ewakuacja amerykańskich agentów w 1990 roku była jedną z najbardziej brawurowych akcji w dziejach polskiego wywiadu. Jak przebiegła operacja „Samum”?

11 listopada 2022 | Autorzy: Maria Procner

Zimna wojna

Kobiety szpiedzy z Mosadu

Dziś w izraelskim wywiadzie obowiązuje zasada równości płci. Ale nie zawsze tak było. Pierwsze agentki Mosadu płaciły za swoją pracę ogromną cenę.

2 października 2022 | Autorzy: Maria Procner

Zimna wojna

Wyskoczyła z okna egipskiej katowni, by przerwać tortury. Ta agentka Mosadu przeżyła piekło

Działalność lohemet, funkcjonariuszek operacyjnych Mosadu, przez wiele lat była utajniona. Jedna z nich, Marcelle Ninio przeżyła piekło w egipskim więzieniu...

27 września 2022 | Autorzy: Michael Bar-Zohar

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.