Ciekawostki Historyczne

Czy Wawel znacie już jak własną kieszeń? Byliście dosłownie w każdym jego zakątku? W tym roku, aby utrzymać ten stan rzeczy będziecie musieli zawitać tam ponownie. A wszystko dlatego, że do zwiedzania przygotowywana jest nowa trasa.

Tym razem będziemy mogli zejść do podziemi Wawelu. I stać pierwszymi turystami, którzy się tam znaleźli. Uruchomienie podziemnej trasy turystycznej zaplanowane zostało na jesień tego roku, a trasa ta przebiegać będzie pod wschodnim skrzydłem zamku. Całkowity koszt projektu Wawel podziemny to ponad 12 381 000 zł, przy czym Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przekazał na ten cel 4 094 000 zł. Pozostałą zaś kwotę zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt wykonawczy wystawy autorstwa Marka Suchowiaka. fot. materiały prasowe

Będziemy zatem mogli poznać tę słynną budowlę od fundamentów – i to również w sensie dosłownym. Budowa samych piwnic Wawelu została ukończona w 1524 roku, ale z biegiem czasu zamieniły się one w magazyn, w którym znajdowały się m.in. detale architektoniczne. To ma ulec zmianie i po raz pierwszy w 500-letniej historii tych podziemi zawitać tam mają turyści. Początek trasy ma być zlokalizowany w okolicy Dziedzińca Arkadowego, gdzie z kolei zobaczymy m.in. ekspozycję opowiadającą o wodzie na Wawelu, która znajdzie się w Sieni Studziennej. Natomiast meta trasy znajdować się będzie w Ogrodach Królewskich. Co ważne: cała trasa będzie dostępna także dla osób z ograniczoną możliwością ruchu.

Czytaj także: Wawel – historia zamku  

O historii podziemi Wawelu, jak i innych, wcześniejszych budowli opowiedzą nam również najnowsze zdobycze techniki. Przygotujmy się, chociażby na „wyreżyserowaną grę światła”. Na miejscu spotkamy również ekspozytory służące do samodzielnego poszerzania wiedzy, projekcje multimedialne oraz rekonstrukcje 3D. Zwiedzający uzyskają również dostęp do magazynu studyjnego, w którym na co dzień w dalszym ciągu będą pracować muzealnicy i naukowcy.

Oficjalne wręczenie promesy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, fot. materiały prasowe

To jeszcze nie koniec przygotowywanych podziemnych atrakcji. Oto bowiem do 2025 roku prowadzona będzie przebudowa i rozbudowa podziemnych rezerwatów archeologicznych znajdujących się w innych miejscach wawelskiego wzgórza. Czeka nas naprawdę sporo zwiedzania!

Źródła:

  1. Kwiatkowska-Kopka, Zamek Królewski na Wawelu uruchamia trasę podziemną. Pierwsi turyści zwiedzą ją już w tym roku, https://www.polskieradio.pl/13/53/artykul/3123562,zamek-krolewski-na-wawelu-uruchamia-trase-podziemna-pierwsi-turysci-zwiedza-ja-juz-w-tym-roku, dostęp: 02.03.2023.
  2. Piątkowska, Kraków. Turyści wejdą tu po raz pierwszy w historii zamku! Wawel uruchamia nową podziemną trasę, https://gazetakrakowska.pl/krakow-turysci-wejda-tu-po-raz-pierwszy-w-historii-zamku-wawel-uruchamia-nowa-podziemna-trase/ar/c13-17306215, dostęp: 02.03.2023.
  3. Zamek Królewski na Wawelu uruchamia podziemną trasę turystyczną, https://krknews.pl/zamek-krolewski-na-wawelu-uruchamia-podziemna-trase-turystyczna/, dostęp: 02.03.2023.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

http://www.gruzbob.pl

Chętnie bym to miejsce odwiedził ;) czekam na dalsze informacje

Zobacz również

Historia najnowsza

Pomnik papieża, pogrzeb pary prezydenckiej, polityczne wizyty i ekshumacje. W najnowszej historii Wawelu nie brak kontrowersji

Minęły czasy zaborów. Minął okres okupacji hitlerowskiej. Odeszły czasy cenzury. Wawel znalazł się w demokratycznej rzeczywistości. Jaką w niej odegra rolę?

30 czerwca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Zimna wojna

„Kto nas oswobodzi od naszych oswobodzicieli?”. Jak władze PRL próbowały ocenzurować Wawel?

Zakończyła się II wojna światowa. Pozornie odzyskaliśmy wolność. Ale w ludowej Polsce zaczęła się walka o umysły. A jedną z jej aren miał stać się...

27 maja 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Ten krakowski kopiec… przepadł! Jak doszło do tego, że zaginął Kopiec Esterki?

Wydawałoby się, że trudno zgubić monumentalny kopiec. Jednak właśnie to zdarzyło się w Krakowie. Badacze wciąż spierają się, gdzie znajdował się Kopiec Esterki.

20 maja 2023 | Autorzy: Eugeniusz Wiśniewski

Druga wojna światowa

Wawel pod hańbą swastyki

To były chyba najbardziej hańbiące lata dla Wawelu. Stał się rezydencją prawdziwej nazistowskiej kanalii: rządzącego Generalnym Gubernatorstwem Hansa Franka.

5 maja 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Dwudziestolecie międzywojenne

Nowi „królowie” na Wawelu. Burzliwe dzieje zamku w dwudziestoleciu międzywojennym

Polska odzyskała niepodległość, Wawel wrócił w nasze ręce. Wydawało się, że wreszcie będzie można się nim właściwie zająć. Rzeczywistość okazała się zgoła inna.

31 marca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Aby odzyskać zdewastowany Wawel z rąk zaborców, trzeba go było wykupić i… sprezentować cesarzowi

Przez wieki był siedzibą naszych władców. Zaborcy ograbili Wawel i przerobili go na koszary. Dopiero po ponad 100 latach ponownie znalazł się w polskich rękach.

6 marca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.