Ciekawostki Historyczne

Czy Wawel znacie już jak własną kieszeń? Byliście dosłownie w każdym jego zakątku? W tym roku, aby utrzymać ten stan rzeczy będziecie musieli zawitać tam ponownie. A wszystko dlatego, że do zwiedzania przygotowywana jest nowa trasa.

Tym razem będziemy mogli zejść do podziemi Wawelu. I stać pierwszymi turystami, którzy się tam znaleźli. Uruchomienie podziemnej trasy turystycznej zaplanowane zostało na jesień tego roku, a trasa ta przebiegać będzie pod wschodnim skrzydłem zamku. Całkowity koszt projektu Wawel podziemny to ponad 12 381 000 zł, przy czym Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przekazał na ten cel 4 094 000 zł. Pozostałą zaś kwotę zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt wykonawczy wystawy autorstwa Marka Suchowiaka. fot. materiały prasowe

Będziemy zatem mogli poznać tę słynną budowlę od fundamentów – i to również w sensie dosłownym. Budowa samych piwnic Wawelu została ukończona w 1524 roku, ale z biegiem czasu zamieniły się one w magazyn, w którym znajdowały się m.in. detale architektoniczne. To ma ulec zmianie i po raz pierwszy w 500-letniej historii tych podziemi zawitać tam mają turyści. Początek trasy ma być zlokalizowany w okolicy Dziedzińca Arkadowego, gdzie z kolei zobaczymy m.in. ekspozycję opowiadającą o wodzie na Wawelu, która znajdzie się w Sieni Studziennej. Natomiast meta trasy znajdować się będzie w Ogrodach Królewskich. Co ważne: cała trasa będzie dostępna także dla osób z ograniczoną możliwością ruchu.

Czytaj także: Wawel – historia zamku  

O historii podziemi Wawelu, jak i innych, wcześniejszych budowli opowiedzą nam również najnowsze zdobycze techniki. Przygotujmy się, chociażby na „wyreżyserowaną grę światła”. Na miejscu spotkamy również ekspozytory służące do samodzielnego poszerzania wiedzy, projekcje multimedialne oraz rekonstrukcje 3D. Zwiedzający uzyskają również dostęp do magazynu studyjnego, w którym na co dzień w dalszym ciągu będą pracować muzealnicy i naukowcy.

Oficjalne wręczenie promesy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, fot. materiały prasowe

To jeszcze nie koniec przygotowywanych podziemnych atrakcji. Oto bowiem do 2025 roku prowadzona będzie przebudowa i rozbudowa podziemnych rezerwatów archeologicznych znajdujących się w innych miejscach wawelskiego wzgórza. Czeka nas naprawdę sporo zwiedzania!

Źródła:

  1. Kwiatkowska-Kopka, Zamek Królewski na Wawelu uruchamia trasę podziemną. Pierwsi turyści zwiedzą ją już w tym roku, https://www.polskieradio.pl/13/53/artykul/3123562,zamek-krolewski-na-wawelu-uruchamia-trase-podziemna-pierwsi-turysci-zwiedza-ja-juz-w-tym-roku, dostęp: 02.03.2023.
  2. Piątkowska, Kraków. Turyści wejdą tu po raz pierwszy w historii zamku! Wawel uruchamia nową podziemną trasę, https://gazetakrakowska.pl/krakow-turysci-wejda-tu-po-raz-pierwszy-w-historii-zamku-wawel-uruchamia-nowa-podziemna-trase/ar/c13-17306215, dostęp: 02.03.2023.
  3. Zamek Królewski na Wawelu uruchamia podziemną trasę turystyczną, https://krknews.pl/zamek-krolewski-na-wawelu-uruchamia-podziemna-trase-turystyczna/, dostęp: 02.03.2023.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

http://www.gruzbob.pl

Chętnie bym to miejsce odwiedził ;) czekam na dalsze informacje

Zobacz również

Nowożytność

Aby odzyskać zdewastowany Wawel z rąk zaborców, trzeba go było wykupić i… sprezentować cesarzowi

Przez wieki był siedzibą naszych władców. Zaborcy ograbili Wawel i przerobili go na koszary. Dopiero po ponad 100 latach ponownie znalazł się w polskich rękach.

6 marca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Umarł król, niech żyje król! Jak wyglądała koronacja u Jagiellonów?

„Stań i dzierż odtąd to miejsce” – mówił prymas, zakładał na głowę elekta koronę i Polska miała nowego króla? Bynajmniej. Cały ceremoniał trwał kilka dni.

24 stycznia 2023 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Największe miasta średniowiecznej Polski

Średniowieczna Polska także posiadała swoje metropolie — i to wcale niemałe! Handlowano stąd z prawie całym znanym światem, a sława niektórych polskich miast sięgała daleko...

23 września 2022 | Autorzy: Eugeniusz Wiśniewski

Zimna wojna

Seria tajemniczych zgonów po otwarciu grobu polskiego króla… Czy to klątwa Jagiellończyka odpowiada za śmierć 15 osób?

Każdy słyszał o klątwie Tutenchamona. Do podobnych budzących grozę wydarzeń doszło także w Polsce. Zaczęło się od otwarcia grobowca Kazimierza Jagiellończyka...

12 czerwca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Dwudziestolecie międzywojenne

Konflikt wawelski, czyli nocne wędrówki trumny Józefa Piłsudskiego

Po śmierci Józefa Piłsudskiego rozgorzała dyskusja o jego pochówku. Wszyscy byli jednomyślni co do miejsca – Zamek Królewski na Wawelu. Po zgodzie papieża oraz załatwieniu...

7 stycznia 2021 | Autorzy: Bartłomiej Gajek

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.