Ciekawostki Historyczne

Niemiecki dom aukcyjny Carsten Zeige wystawił na aukcję miecz, który w opisie reklamowany jest jako prawdopodobnie posiadany przez króla Polski Zygmunta III Wazy.

Podane zostały również jego wymiary: długość: 97,5 cm, długość samego ostrza: 83,5 cm, szerokość ostrza: 3,3 cm, szerokość jelca: 16,3 cm. Znajduje się na nim m.in. wstęga z napisem „vaincre ou/mourir 1592”, czyli „zwycięstwo albo śmierć”. Aukcja ma się odbyć w dniu 14 stycznia 2023 roku, cena wywoławcza rzekomo należącego do Zygmunta III Wazy miecza to 30 000 euro. Co ciekawe, na tej samej aukcji do nabycia będzie również rapier należący do Aleksandra Józefa Sułkowskiego, generała oraz ministra z czasów panowania Augusta III Sasa. Jego cena wywoławcza została ustalona na 9 000 euro.

Ze zrozumiałych względów sprawa ta doczekała się szybkiej reakcji ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jednocześnie pozostaje w tej kwestii w stałym kontakcie z Ambasadą RP w Berlinie. Co jednak konkretnie sądzi o tym wszystkim MKiDN? Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem podjęto działania w celu zweryfikowania czy miecz w istocie mógł zostać przez Polskę utracony w wyniku wydarzeń związanych z II wojną światową. Jednakże jak do tej pory nie stwierdzono, by istniały jakiekolwiek podstawy do podjęcia działań restytucyjnych.fot.zeige.com

Czy jednak w istocie jest to miecz, który kiedykolwiek należał do króla Polski? Atmosferę podsyca fakt, że dom aukcyjny nie poinformował, kto był dotychczasowym właścicielem miecza oraz w jakich okolicznościach trafił on na aukcję. Oprócz prowadzenia wcześniej wspomnianych czynności pracownicy MKiDN próbują również ustalić, czy rzeczywiście ów miecz mógł kiedykolwiek należeć do pierwszego Wazy na polskim tronie. Może jest to więc tylko zabieg marketingowy (choć trochę poniżej pasa) służący dodatkowemu podbiciu ceny?

Źródła:

  1. Alte Waffen, https://www.zeige.com/auktionskatalog/Alte-Waffen—13180.html, dostęp: 03.01.2022.
  2. K. Krzykowska, XVI-wieczny miecz łączony z polskim królem wystawiony na aukcji w Niemczech. Jest reakcja ministerstwa kultury, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1516674%2Cxvi-wieczny-miecz-laczony-z-polskim-krolem-wystawiony-na-aukcji-w, dostęp: 03.01.2022.
  3. Zaginiony miecz Zygmunta III na niemieckiej aukcji? Ministerstwo Kultury komentuje, https://historia.wprost.pl/11029717/zaginiony-miecz-zygmunta-iii-na-niemieckiej-aukcji-ministerstwo-kultury-komentuje.html, dostęp: 03.01.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.