Ciekawostki Historyczne

O najmniejszej mniejszości w Polsce w ostatnich latach zrobiło się głośniej. Powstała pierwsza płyta z karaimską muzyką czy kolejne wirtualne mapy opowiadające ich międzynarodową i polską historię. Tym razem na oficjalnej administracyjnej mapie pojawia się pierwszy punkt, który honoruje Karaimów – Skwer Karaimski w Warszawie, na Woli. Otwarcie skweru odbędzie się 3 września i będzie bogate w wydarzenia artystyczne, które zaprezentują karaimską historię i kulturę.

Karaimi mieszkają obecnie głównie w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie. To właśnie w polskiej stolicy jest prawdopodobnie największa część karaimskiej społeczności w Polsce. Przy Marszałkowskiej, Krakowskim Przedmieściu czy Senatorskiej zaczęli pojawiać się w latach 70. XIX w., otwierając składy tabaczne i sklepiki z wyrobami karaimskimi wywodzącymi się głównie z Krymu. Populacja karaimskich mieszkańców Warszawy nie przekraczała 100 osób, ale utrzymywali ze sobą ścisłe kontakty. W 1890 r. sfinansowali wspólnie Cmentarz Karaimski na Woli.

Tuż obok istniejącego wciąż Cmentarza Karaimskiego znajduje się przedpole Reduty Wolskiej – teren ograniczony ulicami Pustola, Redutową i Elekcyjną. Jeszcze w 2021 r. miejsce to zostało zrewitalizowane i powstał tu zielony skwer z alejkami spacerowymi. – Teren przylegający do Cmentarza Karaimskiego stał się naturalnym wyborem, by upamiętnić obecność Karaimów zarówno w Warszawie, jak i w całej Rzeczpospolitej w jej powojennych granicach – mówi Adam Dubiński, prezes Fundacji Karaimskie Dziedzictwo. – Na terenie Polski nie ma dziś bowiem obiektu miejskiego, który dawałby świadectwo zamieszkiwania w Polsce Karaimów. Skwer Karaimski w Warszawie jest więc pierwszym takim miejscem w naszym kraju.

To tutaj, na Woli, znajdują się już tabliczki informujące, że miejsce to nosi miano Skweru Karaimskiego. Jego uroczyste otwarcie nastąpi już 3 września 2022 r. o godz. 16.00.

Fundacja Karaimskie Dziedzictwo przygotowała na tę okazję wystawę tematyczną Karaimi – Najmniejsza Mniejszość i jej wernisaż będzie towarzyszył otwarciu skweru. Nie zabraknie muzyki i tańca, ważnych dla kultury karaimskiej. Wystąpią: zespół taneczny Dołstar, Michał Kuliczenko i Karolina Cicha & Spółka, która zaprezentuje materiał z płyty Karaimska Mapa Muzyczna, pierwszego pełnego albumu z tradycyjną muzyką karaimską na świecie.

Na wydarzenie zapraszają Przewodnicząca Rady Ewa Statkiewicz oraz Burmistrz Krzysztof Strzałkowski wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz Fundacja Karaimskie Dziedzictwo.

Wystawę zaprezentują: Adam Dubiński i dr Anna Sulimowicz-Keruth z Fundacji Karaimskie Dziedzictwo. Wystawa została sfinansowana ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Mapa: Karaimi w dawnej Warszawie

Dowiedz się więcej: Karaimi. Najmniejsza mniejszość

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

XIX wiek

Porady na czarownice, diabeł na obfite plony i tłuczenie butelek na szczęście młodej parze. W co wierzono na Kaszubach?

Nietypowe przygotowania do świąt, mrożące krew w żyłach edukacyjne opowieści i porady na... krasnoludki. Jakie były przesądy mieszkańców Kaszub sto lat temu? 

13 sierpnia 2022 | Autorzy: Maciej Danowski

Nowożytność

Rekordowe terytorium, ale czy rekordowa siła? Smutna prawda o „złotym wieku" Rzeczpospolitej

Mówi się, że Polska w XVII wieku sięgała „od morza do morza”. Była wtedy prawdziwą potęgą terytorialną. Ale niestety nie we wszystkich aspektach była tak...

24 kwietnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

Zapomniane ofiary akcji „Wisła”. To jedna z najbardziej tajemniczych mniejszości w Polsce

Padli ofiarą dwóch przymusowych wysiedleń, w tym niesławnej akcji „Wisła”. Przetrwali jednak te lata i trudny czas PRL-u. Kim dokładnie są Łemkowie?

12 marca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Mają własny język, religię i kulturę. W Polsce żyje ich niespełna 400. Skąd się tu wzięli?

Zamieszkiwali w Persji i na Krymie. W historii naszego kraju zapisali się jako dzielni żołnierze. Dziś Karaimi to najmniej liczna mniejszość w Polsce.

5 marca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.