Ciekawostki Historyczne

Tak wielka bryła musiała powstawać naprawdę długo. Światowy Dzień Bursztynu, czyli 28 czerwca, był w tym roku wyjątkowy dla jednego z polskich miast. Chodzi o Gdańsk.

Oto bowiem oficjalnie zważono znajdującą się w tamtejszym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie bryłę, uzyskując zaskakujący rezultat. Została ona zakupiona w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów dzięki dotacji z budżetu państwa. Łączny koszt jej zakupu wyniósł 140 000 zł, zaś wysokość wspomnianej dotacji to 112 000 zł.

fot.Grzegorz Mehring/ Muzeum Gdańska

Bicie Rekordu Guinnessa ważenie bryły bursztynu

Ta niezwykła bryła bursztynu została wydobyta w kopalni węgla brunatnego w okolicach miasta Gunung Tua w północnej części Sumatry (Indonezja). I teraz przechodzimy do najważniejszej informacji: 28 czerwca została ona zważona, a waga pokazała aż 68,2 kg! Stawia to ją w roli niekwestionowanego faworyta w wyścigu do tytułu nowego rekordzisty Księgi rekordów Guinnessa, ponieważ dotychczasowa największa bryła bursztynu w tej kategorii waży „jedynie” 50,4 kilograma. Co ciekawe, ta bryła również pochodzi z Sumatry. Przy okazji przeprowadzono też laserowe wymiarowanie bryły, uzyskując wymiary 74 x 57,1 x 42,1 cm, podczas gdy dotychczasowy rekordzista „mierzy” 55 x 50 x 42 cm.

Przy okazji warto podkreślić, że polskie wybrzeże „jest dobre” w rekordy Guinnessa. W samym Gdańsku inny taki rekord został ustanowiony w roku 2000, kiedy to nowy rok przywitało dzwoneczkami 10 000 mieszkańców miasta. Natomiast inny rekord, co ciekawe również związany z bursztynem, „należy” od 29 czerwca 2021 roku do Helu, a konkretnie do jego mieszkańca, Tomasza Ołdziejewskiego.

fot.P. Siwak, mat. Muzeum Gdańska

Pracownicy Muzeum Bursztynu. Od lewej Ludmiła Skulbaszewska, Renata Adamowicz – kierowniczka oddziału oraz Bartłomiej Kentzer.

Wykorzystując około 40 kg bursztynu wykonał on największą na świecie rzeźbę z bursztynu, przedstawiającą latarnię morską na Helu. Co ciekawe, poprzedni rekord również należał do tego rzeźbiarza, zaś poprzednia jego rzeźba przedstawiała Titanica. Nie dopuśćcie Pana Tomasza Ołdziejewskiego do gdańskiej bryły, bo w przeciwnym razie przejdzie ona do historii!

Źródła:

  1. Oleksy, Największy bursztyn świata jest w Gdańsku. Rekord Guinnessa pobity, https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Najwiekszy-bursztyn-swiata-jest-w-Gdansku-Rekord-Guinnessa-pobity-n168340.html, dostęp: 29.06.2022.
  2. Largest amber sculpture, https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/601541-largest-amber-sculpture, dostęp: 29.06.2022.
  3. Largest piece of amber, https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/66767-largest-piece-of-amber, dostęp: 29.06.2022.
  4. Rekord Guinnessa: największa bryła bursztynu na świecie znajduje się w Gdańsku. Ile waży?, https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Gdansk-z-Rekordem-Guinnessa-Ile-wazy-najwieksza-bryla-bursztynu-na-swiecie,a,222955, dostęp: 29.06.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Nowożytność

Król versus miasto, czyli wojna Stefana Batorego z... Gdańskiem

W kwietniu 1577 roku wojska Stefana Batorego starły się z armią wystawioną przez... Gdańsk. Co doprowadziło do tej kuriozalnej wojny króla z miastem?

28 października 2021 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Średniowiecze

„Ruiny, zgliszcza i stosy trupów” – wyjątkowo krwawy podbój Pomorza przez Bolesława Krzywoustego

Oddający się mrocznym obrzędom słudzy Trygława, musieli odrzucić swojego fałszywego bożka, deklarując wiarę w jednego prawdziwego Boga – Jezusa Chrystusa. Inaczej czekała ich śmierć z...

13 września 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Druga wojna światowa

Bursztynowa Komnata, czyli Święty Graal naszych czasów. Czy skarb już dawno nie istnieje?

To jeden z najbardziej poszukiwanych artefaktów na świecie. Ostatnim „pewnym” miejscem przechowywania skarbu był zamek w Królewcu. Pod koniec wojny Niemcy wywieźli go i gdzieś...

6 maja 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Historia najnowsza

Padł ofiarą niemieckiej grabieży polskich dzieł sztuki, później znalazł się w centrum konfliktu z Kościołem

Już na pierwszy rzut oka widać, że Sąd Ostateczny Hansa Memlinga skrywa w sobie niejedną tajemnicę. A gdyby tak krok po kroku wiernie odtworzyć historię...

26 kwietnia 2021 | Autorzy: Mirosław Bujko

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.