Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

O greckich orgiach, leczniczym masażu genitalnym, skrzyni orgonowej oraz o leczeniu niepłodności klapsami

fot.domena publiczna Masaż genitalny wykonywany przez lekarza miał leczyć kobiecą histerię

Wibratory leczące histerię, zabawki erotyczne z domowej apteczki oraz długa lista chorób, które można zwalczyć za pomocą… seksu. Oto historia niekonwencjonalnej medycyny dla ludzi o mocnych nerwach.

Pamiętasz piosenkę Marvina Gaye’a Sexual Healing? Klasyk soulu wyraził na swój jakże porywający sposób znany od starożytności pogląd, że seks może leczyć. Nie tylko służyć prokreacji, wyrażaniu miłości czy zabiciu nudy w niedzielne popołudnie – naprawdę może wpływać leczniczo na ciało. Wprawdzie trzeba było geniusza muzycznego na miarę Marvina Gaye’a, by ten fantastyczny komunikat dotarł do mas, nie ulega jednak wątpliwości, że sam pogląd liczy sobie kilka tysiącleci.
Od tysięcy lat aktywność seksualną zalecano jako metodę przeciw przeróżnym dolegliwościom: od histerii po hemoroidy. Równie często lekarze sugerowali zachowanie wstrzemięźliwości od kontaktów płciowych… nierzadko w wypadku tych samych chorób. Zawsze mieliśmy bardzo dużo do powiedzenia, jednak rzadko kiedy wiedzieliśmy, o czym tak naprawdę mówimy. Trudno nam było wyeliminować własne przekonania i uprzedzenia z diagnoz dotyczących sfery seksualności. Jednak uczymy się tego. Powoli.

Szczyt ingerencji medycyny w życie seksualne jednostki przypadł na wiek XIX, gdy w wiktoriańskiej Anglii, w niepojętym przejawie psychologicznej hipokryzji, równocześnie propagowano masturbację kobiet (przeprowadzaną przez lekarzy) i potępiano onanizm wśród mężczyzn. Jednak w poszukiwaniu genezy naszego skomplikowanego stosunku do sprawy zdrowotnych aspektów tego najbardziej intymnego z ludzkich aktów musimy się przenieść aż na stoki wzniesień w górzystych regionach antycznej Grecji.

 

Orgia z trzystu Spartanami

Melampus, postać, która od czasu do czasu pojawia się w mitologii greckiej, był słynnym niczym gwiazda rocka uzdrowicielem świata starożytnego. Pewnego dnia Melampus został zawezwany przed oblicze władcy Argos. Miasto zmagało się z pewnym problemem: wszystkie mieszkające w nim dziewice, odmówiwszy uczestnictwa w rytuale oddania czci fallusowi, wpadły w szał i zbiegły w góry. Melampus orzekł: „Damy radę!”, po czym wytropił stada dziewic koczujące na stokach gór, a następnie obezwładniając je wyciągiem z ciemiernika, nakłonił do uprawiania seksu z silnymi greckimi młodzieńcami. (Pamiętasz kawał męskiego kina, jakim był film 300? Melampus po prostu wytłumaczył tym pannom, że z pewnością poczują się o wiele lepiej, gdy pozwolą sobie na chwilę zapomnienia z facetami o powierzchowności tamtych hollywoodzkich herosów).
Według mitycznej opowieści wcielona w życie mądra rada Melampusa zadziałała. Szaleństwo kobiet ustąpiło po nawiązaniu przez nie bliższej znajomości z atrakcyjnymi greckimi wojownikami. Porzuciwszy góry, wróciły do swojego zwykłego życia w Argos.

fot.materiały wydawcy Artykuł stanowi fragment książki Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny, która będzie miała premierę 7 X 2019 r.

Czy wiesz, że ...

...Napoleon Bonaparte przywrócił we Francji niewolnictwo? Zostało ono zniesione przez jakobinów w 1794 roku. Już osiem lat później Napoleon kilkoma dekretami powstrzymał wprowadzanie tych ustaleń w życie przynajmniej w części francuskich kolonii.

Joseph Conrad oświadczył się swojej przyszłej żonie w bardzo niekonwencjonalny sposób? Oznajmił jej między inymi, że pewnie długo nie pożyje i nie chce mieć dzieci!

...na początku XX wieku co bardziej konserwatywni Polacy uważali, że ślub z aktorką jest równie oburzające, co związek z prostytutką. Z tego powodu małżeństwo Daszyńskiego z Marią Paszkowską wywołał nie lada kontrowersje.

...jeden ze starożytnych cesarzy rzymskich, Heliogabal, uprawiał z kochankami analingus? Był to dość specyficzny rodzaj analnych pieszczot polegający na stymulacji obszaru odbytu ustami. Tym samym gorszył on nie tylko dwór, ale wszystkich poddanych.

Komentarze (14)

 1. Tomasz Odpowiedz

  Litości, szkoda że nikt nie czyta tekstu przed publikacją Ilość błędów ortograficznych trudna do wymienienia, praktycznie w każdym zdaniu. Wstyd!

 2. Magda Odpowiedz

  Szukaliście z lupą…?! Błagam … Byk na byku bykiem pogania… „wwypadku”, „iuprzedzenia”, „zdiagnoz”, „wżycie”, „wwiktoriańskiej”, „wniepojętym”, „ipotępiano”, „zludzkich”, „wgórzystych”, „izbiegły wgóry”, „anastępnie”, „znienacka”, „zsilnymi”, „zpewnością (…) owiele”, „zfacetami opowierzchkości”, „zatrakcyjnymi”, „wArgos”

  • Członek redakcji |administrator administrator Odpowiedz

   Na jakim urządzeniu czytasz? Bo sprawdzamy na telefonach z androidem i komputerach i jest ok. To chyba kwestia justowania. Dostaliśmy sygnał, że na tabletach coś się rozjechało….

 3. Czytacz Odpowiedz

  „iLeków”, „ikontynuowanie”, „zkoliei”, „i rozprowadzał” mam też wątpliwości co do sformułowania, cyt.: „odpal płytę”. Wszystko to jednak jest niczym wobec takiego klejnotu elokwencji i słowotoku cyt.: „w niepojętym przejawie psychologicznej hipokryzji”. Nie zdzierżę i zacytuję tutaj Andrzeja Sapkowskiego „Widzę to oczyma duszy mojej. Masowa produkcja papieru, gęsto pokrytego literami. Każdy papier w setkach, a kiedyś, jakby śmiesznie to nie zabrzmiało, może i w tysiącach egzemplarzy. Wszystko po wielokroć powielone i szeroko dostępne. Łgarstwa, brednie, oszczerstwa, paszkwile, donosy, czarna propaganda i schlebiająca motłochowi demagogia. Każda podłość nobilitowana, każda nikczemność oficjalna, każde kłamstwo prawdą. Każde świństwo cnotą, każda zapluta ekstrema postępową rewolucją, każde tanie hasełko mądrością, każda tandeta wartością. Każde głupstwo uznane, każda głupota ukoronowana. Bo wszystko to wydrukowane. Stoi na papierze, więc ma moc, więc obowiązuje…”

  • Członek redakcji |administrator administrator Odpowiedz

   Pytanie jak wyżej – na jakim urządzeniu czytasz? Spróbujemy to naprawić, prawdopodobnie tekst się rozjeżdża na tablecie. Może na jakimś innym też? Na telefonach z androidem i na komputerach z windowsem jest ok.

    • Członek redakcji |Maria Procner

     Dzień dobry, podejrzewam, że to, co odbierane jest jako błąd, jest kwestią użycia tzw. „twardych spacji”, które przyklejają spójniki do sąsiednich wyrazów – nawet w popularnych edytorach tekstu sprawiają one, że spacja jest węższa, niż przy użyciu standardowej, „miękkiej”. Reszta jest już kwestią wyświetlania, rozmiaru monitora/okna przeglądarki itp. Pozdrawiamy serdecznie

 4. yhy Odpowiedz

  ,,że źródłem kobiecego szaleństwa jest brak seksu” – nie dotyczy kobiet w Polsce ogólnie mówiąc Polek.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.