Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Łopata prawdę Ci powie. Jak rozpoznać historyka?

Podobno tylko krowa nie zmienia zdania. Ciekawe jakie miałaby o naszych komentatorskich perełkach. Na ilustracji obraz Arthura Fitzwilliama Taita "Ostatnie wieści" (1862).

fot.domena publiczna Podobno tylko krowa nie zmienia zdania. Ciekawe jakie miałaby o naszych komentatorskich perełkach. Na ilustracji obraz Arthura Fitzwilliama Taita „Ostatnie wieści” (1862).

Chcecie wiedzieć co jadł na śniadanie zamożny chłop? A może ciekawi Was, którego władcę prześladowało fatum? Jeśli nie należycie do wielbicieli mistycznych refleksji znajdzie się i historyczna anegdotka. Prezentujemy najciekawsze wypowiedzi czytelników „Ciekawostek Historycznych” w ostatnim miesiącu!

Po raz kolejny pozostawiliście na naszym portalu szereg komentatorskich perełek. Jedne świeciły bardziej, inne mniej. Jak zwykle wybraliśmy te, które najbardziej zapadły nam w pamięć. Okazały się tak różne, jak odmienni jesteście Wy, nasi wspaniali czytelnicy. I chociaż niektóre nijak się mają do historii – jesteśmy pewni, że zapamiętacie je na długo. Prezentujemy je poniżej – zebrane i pokrótce opisane.

Władca, którego prześladowało fatum

Artykuł: Narodziny polskiej potęgi. Mocarstwo, przed którym karki zginali wszyscy sąsiedzi

Autor: Jarema

Bardzo cenie tego władcę a z tym pechem to nie jest akurat moja myśl. Przykładem niech będzie fakt że w czasie walk na Łużycach rzeka Łaba wylała na wiosnę uniemożliwiając jej sforsowanie wojskom niemieckim co dało Bolesławowi Chrobremu możliwość zdobycia jednego z grodów , kilka lat później wylew tej samej rzeki spowodował że Mieszko II musiał się wycofać. Nie znam szczegółów tego wydarzenia i piszę na szybko z pamięci ale mogę poszukać szczegółów dotyczących tych walk. Wydaje mi się że w historii jest ważna osobowość władcy, dowódcy czy polityka i jego, nazwijmy to tak ,,łut szczęścia”. Bolesław Chrobry widocznie miał to ,,coś” czego synowi zabrakło – przecież na państwo Chrobrego nie ruszyła inwazja z dwóch stron. Nie będę może drążył tematu bo zostanę posądzony o nadmierny mistycyzm i przypisanie Mieszkowi II jakiegoś fatum. Ale nawet w życiu każdego zjadacza chleba jest tak że jednemu się po prostu udaje a drugiemu niestety niespecjalnie, jeden pomimo trudnego charakteru przyciąga do siebie ludzi inny pomimo starać wręcz przeciwnie.

Chociaż niektórzy przypisują mu upadek wielkiego imperium, jakie odziedziczył po ojcu Bolesławie Chrobrym, chyba nie był do końca tak nieudolny. W końcu bunt Pomorzan uśmierzył. I ten właśnie sukces Mieszka II odmalował Angelo Campanella.

fot.Polona/ domena publiczna Chociaż niektórzy przypisują mu upadek wielkiego imperium, jakie odziedziczył po ojcu Bolesławie Chrobrym, chyba nie był do końca tak nieudolny. W końcu bunt Pomorzan uśmierzył. I ten właśnie sukces Mieszka II odmalował Angelo Campanella.

Nie każdy nawet jeśli pochodził z dynastii królewskiej miał cechy na władcę a Mieszko II wydaje mi się typem intelektualisty a nie króla-wojownika, przecież umiał pisać i czytać, znał języki obce w tym grekę, był mecenasem kościołów-obdarował m. in. klasztor św. Michała po Bambergiem. Nie uchodził za tak krwiożerczego władcę jak ojciec który gdyby panował w 1030/31 r., zapewne nie dopuściłby do katastrofy poprzez np. uśmiercenie przyrodnich braci. Nie chcę gdybać ale doszukiwałbym się przyczyn upadku monarchii wczesnopiastowskiej właśnie w charakterze Mieszka II który był zbyt ,,miękki” jak na kontynuatora polityki Bolesława. Nie nazywam go nieudacznikiem a pisząc o Kazimierzu Wielkim to chcę tylko podać przykład jakiego człowieka potrzebowała ówczesna Polska – kogoś kto poprzez dyplomacje zapewniłby pokój na granicach i dał czas na konsolidacje i umocnienie państwa, przede wszystkim ,,przetrawienie” zdobyczy terytorialnych.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.