Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Co KGB miało wspólnego z zabójstwem księdza Popiełuszki?

Ofiara KGB? Jerzy Popiełuszko podczas sprawowania mszy (fot. Andrzej Iwański, Europeana i Cyfrowe Archiwum Pamiątek, lic. CC BY-SA 3.0).

Ofiara KGB? Jerzy Popiełuszko podczas sprawowania mszy (fot. Andrzej Iwański, Europeana i Cyfrowe Archiwum Pamiątek, lic. CC BY-SA 3.0).

Czy w osaczanie, nękanie, a może i porwanie ks. Popiełuszki 19 października 1984 r. mogli być zaangażowani Rosjanie? Czy prawdziwi mocodawcy kpt. Grzegorza Piotrowskiego i spółki mogli znajdować się na Kremlu? Kilka wątków po prostu domaga się wyjaśnienia…

Dziś wiemy już, że trójka morderców kapelana „Solidarności” miała w dniu porwania dyskretnych towarzyszy. Kto ich inwigilował? Według ustaleń byłego prokuratora IPN Andrzeja Witkowskiego byli to funkcjonariusze kontrwywiadu wojskowego. Mieli oni nawet obserwować, jak mordercy wrzucali ciało ks. Jerzego do Wisły z tamy pod Włocławkiem.

Zaskakujące kontakty mordercy

Jest jednak jeszcze inna możliwość. Wiadomo, że kpt. Piotrowski, jeden z zabójców księdza Popiełuszki, miał kontakty z oficerami KGB. Mogły to być normalne stosunki służbowe, okresowe spotkania rutynowo organizowane przez MSW i poszczególne piony.

Siedziba KGB na Łubiance. Czy to stąd pociągano sznurki w sprawie Popiełuszki? (RIA Novosti archive, image #142949 / Vladimir Fedorenko / CC-BY-SA 3.0).

Siedziba KGB na Łubiance. Czy to stąd pociągano sznurki w sprawie Popiełuszki? (RIA Novosti archive, image #142949 / Vladimir Fedorenko / CC-BY-SA 3.0).

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy Piotrowski wyjechał na kilkudniową delegację do Czechosłowacji na spotkanie z sowieckimi towarzyszami już w 1980 r., gdy miał tylko 29 lat. Na takie spotkania nie jeździły przypadkowe lub niedoświadczone osoby. Czyżby jego zawrotna kariera była wspomagana z Moskwy? Nie wiadomo. Wątek ten wiąże się jednak z jeszcze jednym gwałtownym zgonem.

Tajemniczy wypadek

30 listopada 1984 r., w pełni śledztwa w sprawie zabójstwa ks. Jerzego, w wypadku drogowym w Białobrzegach zginęli dwaj wysocy oficerowie MSW: naczelnik wydziału w Biurze Śledczym MSW ppłk Stanisław Trafalski i jego podwładny mjr Wiesław Piątek, a także ich kierowca. Samochód oficerów rozjechała ciężarówka, ewidentnie z winy kierowcy większego pojazdu.

Funkcjonariusze wracali z południowych regionów kraju, gdzie – jak się nieoczekiwanie okazało – badali uprzednie działania Piotrowskiego i jego towarzyszy. Dlaczego akurat na południu? I dlaczego osobiście w te badania włączył się naczelnik wydziału?

Istnieje hipoteza, że doświadczeni funkcjonariusze mogli badać kwestię nieformalnych kontaktów Piotrowskiego z oficerem KGB, które miały zostać nawiązane podczas wakacyjnego pobytu kapitana w Bułgarii. Notatki, które wieźli ze sobą funkcjonariusze, w tajemniczy sposób zniknęły.

Popiełuszko porywał tłumy... a władze obawiały się, że wykorzysta wpływ przeciwko nim. Mural z Ostrowca Świętokrzyskiego upamiętniający 30. rocznicę śmierci księdza Jerzego (fot. Krugerr, lic. GFDL).

Popiełuszko porywał tłumy… a władze obawiały się, że wykorzysta wpływ przeciwko nim. Mural z Ostrowca Świętokrzyskiego upamiętniający 30. rocznicę śmierci księdza Jerzego (fot. Krugerr, lic. GFDL).

KGB a polski Kościół

Niezaprzeczalny jest również fakt sowieckich nacisków na rozprawienie się z polskim Kościołem i jego niepokornymi sługami. 12 września 1984 r. w moskiewskiej „Izwiestii” ukazał się artykuł, w którym pytano: „czy możliwe jest, aby Popiełuszko i podobni mu duchowni mogli zajmować się rozbijacką działalnością polityczną wbrew woli wyższej hierarchii kościelnej?”.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...jeszcze kilkadziesiąt lat temu sytuacja kobiet w Iranie wyglądała znacznie lepiej, niż obecnie? Pod rządami Mohammada Rezy Pahlawiego przeprowadzono wiele znaczących reform. Największym sukcesem polityki szacha było wprowadzenie w 1967 roku nowego Prawa o ochronie rodziny.

...od 1998 do 2003 roku w Demokratycznej Republice Konga trwała największa wojna we współczesnej Afryce? W zmagania zaangażowało się aż 8 krajów regionu oraz 25 ugrupowań zbrojnych. Bezpośrednio i pośrednio – z powodu chorób i głodu – w ich trakcie zginęło prawie 5,5 miliona ludzi.

...Władimir Putin pierwsze polityczne szlify zdobywał u boku mera Petersburga, Anatolija Sobczaka? Do jego obowiązków należało między innymi sprowadzanie żywności zza granicy w zamian za drewno i inne surowce. W tym okresie z budżetu miasta zniknęły 34 miliony dolarów, a żywność i tak nie dotarła do potrzebujących.

...papież Stefan VI „wsławił się”, każąc ekshumować swego dawnego wroga papieża Formozusa, po czym ubrać trupa w pontyfikalne szaty i osądzić? Wyrok na zmarłym brzmiał: poćwiartowanie  i wrzucenie w fale Tybru.

Komentarze (9)

 1. jpt Odpowiedz

  Ja z kolei posiadam informacje sugerujące, że w zamach na Jana Pawła II były zamieszane także PRL-owskie służby specjalne.

 2. Dex Odpowiedz

  Fakt, że „trójka morderców kapelana ‚Solidarności’ miała w dniu porwania dyskretnych towarzyszy” nie powinien być dla wszystkich oczywisty. Nikt przy zdrowych zmysłach w służbach specjalnych nie zasadzały by się na dwójkę ludzi w liczbie tylko 3 tajniaków! Musiała być grupa zabezpieczająca chociażby po to by zapobiec ewentualnej ucieczce. Nie jest też tajemnicą, że w strukturach państwowych nad Wisłą istniały frakcje wzajemnie się zwalczające. Prawdopodobnie jedna ekipa próbując skompromitować drugą w walce o władzę dopuściła się zabójstwa popularnego księdza a całą akcją sterowała Moskwa. Dodać również należy, że eliminacją Popiełuszki (nie fizyczną) była zainteresowana hierarchia kościelna z prymasem Glempem na czele. Kościołowi dobrze współpracowało się z komunistami i tylko jeden ksiądz im bruździł.

 3. gregorry Odpowiedz

  KGB mogło inspirować w Polsce zamach stanu. Ówczesny członek Biura Politycznego i sekretarz KC PZPR, MIrosław MIlewski (odpowiedzialny za służby specjalne), moim zdaniem, miał być nowym I sekretarzem KC. Zabójstwo księdza Popiełuszki, było uderzeniem w Jaruzelskiego, miało wyprowadzić ludzi na ulicę i w ten sposób doprowadzić do zmiany w kierownictwie PZPR. Milewski był człowiekiem Kremla. Zauważyć też trzeba, że niedługo po zabójstwie księdza, Milewski przestał być członkiem Biura Politycznego i sekretarzem KC PZPR. Tylko tyle mógł zrobić Jaruzelski w ówczesnym czasie.

 4. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1212779768750680

  Jan B.:
  Ja jestem jednego ciekaw dlaczego do dzisiaj śledztwo nie zostało zakończone i tak naprawdę komu na tym zależy .

  Wojciech M.:
  Piotrowski i jego ekipa przyznała się, że księdza przejęła inna ekipa, która ” nie tankowała się u nich” TVN wyemitował program raz i taki wątek się tam pojawił. Ale trzeba pamiętać, że Piotrowski mógł być zastraszony bo w drugiej połowie lat 80 był wypadek z udziałem sb-ków gdzie wszyscy zginęli w aucie znaleziony sznurki worki i wódkę w bagażniku to nadało archiwalne wydanie Dziennika Telewizyjnego w TVPHIstoria

 5. Anonim Odpowiedz

  Rzepliński który tak krzyczy że jest zamach Na Trybunał Konstytucyjny… kiedy jeszcze nie był przewodniczcym wysłuchał Zabójcy księdza Popiełuszki, podpisał raport który zginął i… do tej pory nie wyjaśnił sprawy. Trzeba by popatrzeć kto go wspiera i napędza w tej „walce”o Tk i będzie wiadomo kto z wysoko postawionych osób boi się zeby czasami nie wyszło na jaw coś co im zaszkodzi…Szkoda tych co z braku wiedzy o takich „szczegółach” wierzą krzykaczom i idą na pochód z KODem :(

 6. Anonim Odpowiedz

  Dzień po zabójstwie ks.Popieuszki w jednostce MSW w Warszawie na ul,Czwartaków pad komentarz jednego z oficerów pełniącego służbę ,, to jest niemożliwe a żeby to zrobili nasi ludzie my nie zostawiamy śladów ,, a jednak oficer ten proponował po wewnętrznym sprawdzeniu żołnierza MSW studia na Akademii Medycznej bez egzaminu w zamian za współprace z resortem ,tak było dosłownie w tamtych czasach ,więc watek kremlowski jest prawdopodobny i w tej sprawie

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.