Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Niemieccy komandosi w mundurach NKWD. Nabrali nawet radzieckich generałów!

Atak na Majkop. Fragment okładki książki "Behind Soviet Lines" Davida R. Higginsa (seria Osprey).

Atak na Majkop. Fragment okładki książki „Behind Soviet Lines. Hitler’s Brandenburgers capture the Maikop Oilfields 1942” Davida R. Higginsa (seria Osprey).

„Jeśli nie weźmiemy Majkopu i Groznego, będę musiał zakończyć tę wojnę” – powiedział Hitler do swoich dowódców pod koniec lipca 1942 roku. Piekielnie trudne zadanie powierzono żołnierzom oddziału Brandenburg – elitarnej jednostki, w niczym nie ustępującej amerykańskim rangersom czy brytyjskim komandosom.

Niemiecka armia właśnie zdobyła Rostów nad Donem, miasto będące kluczem do dalszego uderzenia na Kaukaz. Po tym sukcesie, w myśl rozkazu Führera, 17. Armia miała nacierać na Batumi, natomiast 1. i 4. Armie Pancerne w kierunku roponośnych terenów Groznego i Majkopu. Na szpicy tych wojsk znajdował się wydzielony oddział z jednostki specjalnej Brandenburg. Niemieccy komandosi mieli również  prowadzić dalekie działania dywersyjne na tyłach Armii Czerwonej.

Budowlańcy do zadań specjalnych

Lehr Regiment Brandenburg z.b.V 800 (pułk szkolno-budowlany do specjalnego przeznaczenia nr 800) powstał na bazie podlegającego Abwehrze Batalionu Ebbinghaus. Nazwa Brandenburg pochodziła od miejscowości, w której znajdowała się kwatera główna niemieckich specjalsów. Jednostka działająca początkowo w sile kompanii, do sierpnia 1941 rozrosła się do wielkości pułku.

Pierwotne koszary jednostki "Brandenburg" utworzonej 15 grudnia 1939 roku. Fot. domena publiczna.

Pierwotne koszary jednostki „Brandenburg” utworzonej 15 grudnia 1939 roku. Fot. domena publiczna.

Żołnierze rekrutowali się nie tylko z Niemców, ale również z obywateli państw bałtyckich, Związku Radzieckiego, anglosasów, volksdeutschów z krajów słowiańskich, ochotników z krajów arabskich, Iranu, Afganistanu a nawet Hindusów. Zdarzali się także Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Finowie, Szwedzi, Norwegowie, Rumuni i Węgrzy.

Majkop na mapie Kaukazu (kliknij, aby powiększyć). Fot. domena publiczna.

Majkop na mapie Kaukazu (kliknij, aby powiększyć). Fot. domena publiczna.

Podstawowym warunkiem przyjęcia do  jednostki była znajomość co najmniej jednego języka obcego oraz posiadanie wykształcenia średniego lub wyższego. Żołnierzy szkolono w zakresie działań nieregularnych i partyzanckich. Uczono posługiwania się bronią własną i przeciwnika, prowadzenia różnych pojazdów, walki wręcz, jazdy konnej, pilotażu lekkich samolotów, skoków spadochronowych, obsługi środków łączności, posługiwania się materiałami wybuchowymi. Utworzono nawet specjalistyczną kompanię do działań w warunkach surowej zimy na dalekiej północy ZSRR.

Musimy zdobyć sowiecką ropę

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę "Druga wojna światowa" Antony'ego Beevora. Jej nowe, kieszonkowe wydanie ukazało się w 2015 roku.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę „Druga wojna światowa” Antony’ego Beevora. Jej nowe, kieszonkowe wydanie ukazało się w 2015 roku.

Jednym z celów niemieckiego natarcia w rejonie Majkopu było przechwycenie nietkniętych instalacji naftowych. Do zadania tego wyznaczono oddział specjalny składający się z 86 Brandenburczyków.

Sam rajd podzielony był na dwie operacje. Mniejszy, 24-osobowy oddział, dowodzony przez ppor. Ernsta Prochaske, musiał uchwycić znajdujący się tuż przed miastem most na rzece Biełaja. Po nim miały przejechać czołgi 13. Dywizji Pancernej i opanować Majkop oraz jego  roponośne okolice, zabezpieczone uprzednio przez oddział ppor. Adriana von Fölkersama.

Szkoleniowe popijawy

Dywersanci von Fölkersama do akcji przygotowywali się w ośrodku w Prusach Wschodnich. Niemiecki dowódca postanowił wykorzystać powszechny wśród regularnych oddziałów Armii Czerwonej strach przed NKWD i przebrać swoich żołnierzy w mundury tej właśnie formacji.

Strój nie załatwiał jednak sprawy. Niemieccy żołnierze mieli przeobrazić się w czekistów w każdym calu. Zadanie to było o tyle ułatwione, że wszyscy byli bałtyckimi Niemcami i doskonale mówili po rosyjsku. Sam dowódca był wnukiem carskiego admirała z czasów wojny z Japonią 1905 r.

Ernst Prochaske (z lewej) i Adrian von Fölkersam. Fot. domena publiczna.

Ernst Prochaske (z lewej) i Adrian von Fölkersam. Fot. domena publiczna.

Szkolenie obejmowało każdy szczegół „bycia czekistą”. Niemcy paradowali w sowieckich mundurach. Uczyli się obsługi radzieckiej broni. Duży nacisk położono na przyswojenie sobie specyficznego czekistowskiego żargonu i umiejętności posługiwania się nim w stosunku do równych sobie oraz do wyższych stopniem oficerów. W sowieckich realiach enkawudzista był panem życia i śmierci i Brandenburczycy musieli wyrobić w sobie również nawyk brutalności w kontaktach z szeregowymi żołnierzami. Ukoronowaniem nauki były próby picia dużych ilości wódki, aby i do tego przyzwyczaić niemieckich dywersantów.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...jedyna polska cichociemna generał Elżbieta Zawacka będąc dzieckiem nie umiała powiedzieć ani słowa po polsku? Było to bezpośrednim tego, że mieszkała na ziemiach zaboru pruskiego, gdzie jej rodzinę poddawano germanizacji.

...polscy oficerowie zamordowani w Katyniu do końca nie wiedzieli co ich czeka? Świadczą o tym ich spisane tuż przed śmiercią notatki, które odnaleziono podczas ekshumacji. 

...podczas powstania warszawskiego dowództwo niemieckie wiedziało o tym, że Polacy używali kanałów, i postanowiło to wykorzystać? Z rozkazu Ericha von dem Bach-Zelewskiego mówiący po polsku Volksdeutsche mieli infiltrować środowisko jako przemytnicy żywności w sieci kanałów.

Komentarze (17)

 1. Adam Odpowiedz

  Piękny artykuł. Ale zastanawia mnie, jakim cudem Niemcy przegrali tą walkę o pola naftowe Kaukazu, skoro odnieśli tyle sukcesów? Jaka była przyczyna wycofania się i opuszczenia tych zdobyczy?

  • Anonim Odpowiedz

   Wydaje mi się, że przyczyną było załamanie się frontu pod Stalingradem i zagrożenie odcięcia od reszty armii niemieckiej. Nie bez znaczenia był też fakt że niemieckie linie zaopatrzeniowe były bardzo rozciągnięte i podatne na ataki Sowietów. Wszystkie te czynniki spowodowały, że Hitler podjął właśnie decyzję o odwrocie z Kaukazu.

 2. amk Odpowiedz

  Może jednak przydałby się parę zdań komentarza, bo jak dotąd, wszystkie źródła, które czytałem, mówiły o tym, że Sowieci ZDĄŻYLI ZNISZCZYĆ urządzenia wydobywcze Maikopu.

  • Darek Kaliński Odpowiedz

   Brandenburczycy przejęli praktycznie w komplecie te obiekty które uwzględniono w planie akcji. Do zajęcia wszystkich posiadali zbyt szczupłe siły. Natomiast wysadzenie w powietrze tego jedynego niezdobytego obiektu dało prawdopodobnie Sowietem impuls do zniszczenia pozostałej infrastruktury wydobywczej stąd te „płonące pola naftowe Majkopu”.

 3. Anonim Odpowiedz

  Po pierwsze nie zdobyli wszystkich pol naftowych, a na pewno nie te najwazniejsze. Moja wiedza na temat tego jak dokladnie wygladaly walki na kaukazie jest ograniczona, ale plan fall blau zakladal rozdzielenie 6 armi, ktorej czesc miala oblegac Stalingrad, a druga zdobyc kaukaz. To wlasnie na kaukazie pierwszy raz tak skutecznie uzyto taktyk przeciwpancernych, uzycie, ktorych bylo zreszta ulatwione przez fakt, ze nie cala 6 armia uczestniczyla w natarciu. Poza tym, te dwa, wymienione w artykule, miasta znajdowaly sie jeszcze kawalek przed kaukazem. W artykule mozna przeczytac, ze w operacji wyjscia z Donu uczestniczyly 3 armie, ale w fall blau udzial brala tylko jedna armia, do tego podzielona na dwie czesci, co bylo wynikiem coraz szerszego front, ktorego Niemcy nie byli w stanie pokryc w przeciwienstwie do rosjan. To tyle co ja moge powiedziec. Mam nadzieje, ze ktos Ci lepiej to wytlumaczy.

  • ceies Odpowiedz

   Problem polegał na tym że Hitler za jednym razem za duzo chciał zdobyć… Pierwotny plan eygladał zupełnie inaczej. Wszystko miało być zajmowane stopniowo

 4. kaktus Odpowiedz

  Kolejna gloryfikacja zbrodniarzy z SS. Brygada Brandenburg, złożona z przestępców z całego świata „wsławiła” się również masowymi mordami na cywilnej ludności Rosji, Białorusi i Ukrainy. Używana do walki z ruchem podziemnym. Kolejnym etapem jej działalności była kampania w Ardenach, gdzie z powodzeniem doprowadziła amerykanów do paniki. Resztki brygady rozjechały radzieckie czołgi na przedpolach Gubina i… Brandemburgii. Los jest cierpliwy, ale sprawiedliwy!

  • piotr Odpowiedz

   Drogi kolego skoro chcesz się wypowiadać na tematy faktów historycznych to najpierw je poznaj jednostka o której wypowiadasz nigdy nie wchodziła w skład jednostek Waffen-SS. Owszem po zamachu na Hitlera część jej żołnierzy zostało wchłoniętych przez jednostkę specjalną SS którą dowodził Otto Skorzeny ale tylko część pozostali pozostali w Wehrmachcie i w jego składzie walczyli do końca wojny. Ale żeby to wiedzieć to trzeba czytać coś więcej niż artykuły w sieci.ppio

   • Maciej Czuba Odpowiedz

    W punkt. Precyzując, byli bezpośrednio podlegli Abwehr’ze. Co ciekawe spotkałem się z informacja, że, gdy Brandenburczycy, już jako zdziesiątkowana Panzergrenadier Division poddawali się Brytyjczykom, to wielu z nich, ci ze „starej szkoły”, którzy nie zostali przeniesieni do oddziałów Skorzennego po prostu rozpłynęli się w powietrzu…

    • Jerzy Wiśniewski

     pierwsze doświadczenia „nafciarzy” Brandenburg zdobywał w obsadzeniu pól naftowych Rumunii jeszcze przed atakiem na ZSRR,podkreślić należy,że był oczkiem w głowie adm Canarisa

 5. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z wykopu, które mogą Was zaciekawić.
  http://www.wykop.pl/link/2614419/niemieccy-komandosi-w-mundurach-nkwd-nabrali-nawet-radzieckich-generalow/
  funabashi:
  „elitarnej jednostki, w niczym nie ustępującej amerykańskim rangersom czy brytyjskim komandosom”
  W tamtych czasach, to rangersi byli prawie jak niemieckie jednostki doborowe. Armia Hitlera była jedną z najlepszych armii w historii świata. Doskonale zorganizowana, wyszkolona, wyposażona i zmotywowana.
  KOJOrozrabiaka:
  @funabashi: i przegrali ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  hesar:
  @KOJOrozrabiaka: i Herkules d*pa kiedy wrogów kupa
  Stalin zasypywał front hordami ludzi
  a z drugiej strony silne i bitne jednostki aliantów
  a na dodatek Włosi poddawali się niemalże tak szybko jak Francuzi

 6. Anonim Odpowiedz

  „Brandenburg” ta jednostka Werhmacht-u rozpoczęła 2 WS w nocy z 25 na 26 sierpnia 1939 r. Tunel kolejowy i pobliska stacja kolejowa w Mostach koło Jabłonkowa były celami ataku niemieckiego oddziału dywersyjnego, zwanego później „Incydentem jabłonkowskim”. Zadaniem dywersantów (niezrealizowanym) było opanowanie strategicznego tunelu.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.