Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Niewidzialna korona (Elżbieta Cherezińska)

"Niewidzialna korona", autorka: Elżbieta Cherezińska (Zysk i S-ka 2014).Młode królestwo polskie walczy o utrzymanie swojej państwowości. Zakon Krzyżacki rośnie w siłę i umacnia się na północy, chrześcijaństwo ściera się z rodzimą wiarą. Elżbieta Cherezińska doprawia to wszystko szczyptą magii i odrobiną humoru, tworząc opowieść, którą czyta się jednym tchem.

Pierwsza część trylogii „Odrodzonego królestwa” kończy się morderstwem króla Przemysła II – głównego bohatera „Korony śniegu i krwi”. Książę wielkopolski cieszył się koroną zaledwie siedem miesięcy, do tego nie pozostawił po sobie dziedzica. Baronowie Starszej Polski powołują na tron księcia kujawskiego, który z powodu niewielkiego wzrostu nazywany jest Karłem. Nie jest to jeszcze dojrzały i dumny Władysław Łokietek jednoczący rozbite ziemie królestwa. Na razie to niedojrzały, narwany młokos. I właśnie jego losy śledzimy na kartach powieści, pośród intryg, knowań i ciemnych sprawek towarzyszących próbom przywrócenia spokoju w królestwie.

„Pod wiatr, zawsze pod wiatr…”

Elżbieta Cherezińska, „Niewidzialna korona” (Zysk i S-ka, 2014).

Elżbieta Cherezińska, „Niewidzialna korona” (Zysk i S-ka, 2014).

Jeśli uważacie rozbicie dzielnicowe za jeden z najnudniejszych okresów w dziejach Polski, to Cherezińska udowodni Wam, jak bardzo się mylicie. Barwnie i z humorem przybliża współczesnemu czytelnikowi odległą o prawie tysiąclecie epokę, opisując życie codzienne, relacje międzyludzkie, polowania, uczty, bitwy czy rodowe narady. Mistrzowsko kreśli swoich bohaterów, którzy ożywają pod jej piórem. Władysław jeszcze w 1296 roku jest zadziornym książątkiem o niewyparzonej gębie, zabijającym czas na polowaniach. W ciągu kilku lat przeistacza się we władcę godnego korony, pokornego i rozsądnego. Słono płaci za swoje błędy i zgodnie z rodowym zawołaniem ciągle ma „pod wiatr”.

Kilkuletnia Rikissa, osierocona córka Przemysła, wyrasta na piękną, mądrą i nad wiek dojrzałą kobietę. Niezwykle malowniczo autorka wykreowała postaci króla Wacława Przemyślidy i biskupa Jana Muskaty. Wątek Michała Zaremby jest z kolei ciekawym przykładem wykorzystania wątku fantasy. Warto również wspomnieć o ciekawych postaciach kobiecych, którym autorka oddaje głos. Poznajemy silną i mądrą przyszłą królową Jadwigę, zimną i wyrachowaną Mechtyldę Askańską, doświadczoną księżną Gryfinę, plotkujące o polityce klaryski z wrocławskiego zakonu, czy kobiety Starej Krwi.

„Wojsko za swym księciem! Palić i brać!”

Pełnokrwiści bohaterowie to nie jedyny atut kolejnej „Korony”. Fabuła biegnie szybko niczym książęca klacz w pełnym galopie. Już na pierwszych kartach powieści dowiadujemy się o śmierci króla. Wkrótce osłabiony kraj rozdzierają walki: margrabiowie brandenburscy naruszają granice, Henryk III głogowski przypuszcza atak od południa, Krzyżacy coraz śmielej panoszą się na północy, do tego nowo powołany na tron Władysław traci Małą Polskę na rzecz Wacława II Przemyślidy.

Elżbieta Cherezińska, „Niewidzialna korona” (Zysk i S-ka, 2014).

Elżbieta Cherezińska, „Niewidzialna korona” (Zysk i S-ka, 2014).

Każdy, kto ma jakiekolwiek znaczenie, śpi z jednym okiem otwartym, bo w kraju grasują skrytobójcy, zwany „cichymi ludźmi”. To im swoje przedwczesne zejście z tego padołu zawdzięcza wiele wpływowych osób. Nic dziwnego, że księciu Władysławowi pali się grunt pod nogami. Musi znaleźć w sobie siłę, żeby unieść nie tylko brzemię przyszłego władcy, ale i odpowiedzialność za opiekę nad królestwem oraz jego poddanymi.

„Po nas przyjdą inni, bo my umieramy, a Królestwo trwa”

W jednym z wywiadów Cherezińska stwierdziła, że nie pisze historycznego fantasy, ale książki historyczne z elementami fantasy wypływającymi z ducha historii, fantasy oparte na ideologii średniowiecznej. Być może właśnie dzięki temu cykl „Odrodzonego królestwa” czyta się tak dobrze.

Autorka poczyniła ogromną pracę badawczą, aby jej postaci nie były jedynie kreacją literacką. I choć porównując ich powieściowe rysy do biografii historycznych można wyłapać wiele różnic, to jest to praca warta docenienia. A elementy fantasy, jak bestie herbowe, towarzyszące bohaterom, rozpatrywane przez pryzmat bestiariusza średniowiecznego i mitów rycerskich, jedynie ją dopełniają. Elementy chrześcijańskie i pogańskie, fantastyczne i mitologiczne, doskonale oddają ducha epoki, a przy tym uprzyjemniają lekturę. To wspaniała przygoda nie tylko dla miłośników powieści historycznej i literatury fantasy, ale być może właśnie dla tych czytelników, dla których przygoda z obydwoma gatunkami dopiero się rozpoczyna.

Autor: Elżbieta Cherezińska
Tytuł: Niewidzialna korona
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 2014
Oprawa: miękka
Liczba stron: 768
Cena: 44,50 (na stronie wydawcy)
Ocena recenzenta: 5/6

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.