Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Utopia istniała naprawdę. A założył ją kapitan pirackiego okrętu!

Piraci w pogoni za kolejną ofiarą. Niektórym z nich jednak marzyło się coś więcej niż łupienie statków. Kapitan Misson postanowił założyć idealne państwo.Większość piratów była chciwymi i pozbawionymi skrupułów okrutnikami. Ale znalazł się wśród nich idealista, który zapragnął stworzyć państwo doskonałe.

Do dziś nie wiadomo, czy żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku Kapitan Misson – bo właśnie o niego chodzi – był postacią prawdziwą. Niektórzy historycy skłonni są widzieć w nim twór fantazji Charlesa Johnsona, najsłynniejszego pirackiego dziejopisa. Jednak w pirackich życiorysach prawda często mieszała się z legendą w sposób niemożliwy do rozdzielenia. I zapewne tak też było w tym przypadku.

Wizjoner z Rzymu

Misson pochodził ze starej prowansalskiej rodziny. Jego ojciec był człowiekiem zamożnym, lecz z powodu dużej liczby dzieci nie był w stanie dostatecznie zabezpieczyć go materialnie. Zadbał natomiast o jego edukację i wysłał na uniwersytet w Angers.

Gdy Misson skończył studia, ojciec planował wysłać go do muszkieterów, ale młodzieniec miał inne plany. Rozczytywał się w książkach podróżniczych i ciągnęło go na morze. Ojciec z ciężkim sercem pogodził się z marzeniami syna i – wykorzystując prywatne koneksje – zaokrętował go na statku „La Victoire”. Młody Misson szybko rozmiłował się w morskim fachu.

Mimo że Misson wychował się w zamożnej prowansalskiej rodzinie, zdecydował się porzucić bezpieczne bytowanie na lądzie i wybrał żywot wilka morskiego.

Mimo że Misson wychował się w zamożnej prowansalskiej rodzinie, zdecydował się porzucić bezpieczne bytowanie na lądzie i wybrał żywot wilka morskiego.

Podczas jednej z podróży poznał w Rzymie dominikanina i filozofa Caraccioliego. Myśliciel – co dość dziwne w przypadku duchownego – uważał religię za stek kłamstw, których wartość polega głównie na tym, że pozwalają ludziom silnym i zamożnym trzymać w poddaństwie biedną i zabobonną większość. Twierdził, że Bóg istnieje, ale nie ma nic wspólnego z tym, co napisane jest w Biblii. Podkreślał, że:

Ten Bóg obdarzył nas rozumem, dzięki któremu możemy stworzyć społeczeństwo idealne, w którym nie będzie biednych i bogatych, a wszyscy będą równi i szczęśliwi. Bo każdy człowiek rodzi się wolny i ma tak samo prawo do wszystkiego, co służy zaspokojeniu potrzeb życiowych, jak do powietrza, którym oddycha.

Drogę do sławy Missonowi otwarła pojedyncza salwa angielskiego statku „Wichelsea”, która zabiła wszystkich oficerów na „La Victoire”.

Drogę do sławy Missonowi otwarła pojedyncza salwa angielskiego statku „Wichelsea”, która zabiła wszystkich oficerów na „La Victoire”.

Poglądy Caraccioliego przemówiły do wyobraźni młodego żeglarza. Przekonał duchownego, by zrzucił habit i wyruszył z nim na morze. Caraccioli zaokrętował się na „La Victoire” i obydwaj idealiści rzucili się w pogoń za swoim marzeniem o państwie i społeczeństwie doskonałym.

„Za Boga i wolność!”

Podczas jednego z rejsów francuski okręt wdał się w walkę z angielskim statkiem „Wichelsea”. Pierwsza salwa wrogiej jednostki zabiła kapitana i oficerów. Pozbawiona liderów załoga panicznie potrzebowała przywódcy. Misson bez pytania nikogo o zgodę przejął dowodzenie nad okrętem i pokonał Anglików.

Po walce Caraccioli zapytał go, czy chce zachować przywództwo na zawsze. Misson wahał się, ale były mnich przekonał go słowami:

Z okrętem, na którego pokładzie stoisz, i mężnymi kamratami pod twoim dowództwem, możesz urągać potędze Europy, cieszyć się, czym tylko zapragniesz, panować niczym król na morzach południowych i dochodzić swych praw w wojnie z całym światem, usiłującym pozbawić cię wolności należnej człowiekowi wedle praw natury.

Potrzebna była jeszcze akceptacja załogi. Misson wystąpił przed swoimi towarzyszami z płomienną przemową. Zachęcał ich, by zostali ludźmi wolnymi i prowadzili życie dobre, sprawiedliwe, niewinne i szlachetne, zgodne z Bogiem i Naturą. Załoga jednogłośnie zaakceptowała nowego przywódcę.

Chociaż Misson trudnił się pirackim fachem, który z zasady jest brutalny, to nawet jego ofiary podkreślały, że on nad wyraz łagodny. Tylko kapitanowie statków przewożących niewolników nie mieli co liczyć na litość. Gdy wpadli w jego ręce czekała ich pewne śmierć.

Chociaż Misson trudnił się pirackim fachem, który z zasady jest brutalny, to nawet jego ofiary podkreślały, że on nad wyraz łagodny. Tylko kapitanowie statków przewożących niewolników nie mieli co liczyć na litość. Gdy wpadli w jego ręce czekała ich pewne śmierć.

Bosman zapytał, pod jaką banderą teraz będzie pływał statek. Zaproponował czarną flagę – symbol pirackich jednostek. Ostro zaoponował Caraccioli, mówiąc, że nie są wcale chciwymi i niemoralnymi piratami, ale ludźmi kierującymi się sprawiedliwością i umiłowaniem wolności. Wkrótce na „La Victoire” załopotała biała flaga, na której widniało hasło Deo a Libertate (Za Boga i wolność).

Łagodny pirat

Kapitan Misson i filozof Carracioli błąkali się po wodach Oceanu Atlantyckiego i Indyjskiego. Po drodze napadali na statki, ale zawsze brali tylko to, co było im potrzebne. Johnson w swojej „Historii najsłynniejszych piratów” przytacza słowa jednego z angielskich szyprów, który miał powiedzieć, że nie zdarzyło mu się nigdy spotkać tak łagodnego pirata. Misson jeńców oszczędzał – proponował im przystąpienie do swojej kompanii albo puszczał wolno.

Ale ta łagodność miała też granice. Kapitan bez litości traktował dowódców statków niewolniczych – wieszał ich na rejach. Natomiast niewolników obdarzał wolnością i proponował przystąpienie do załogi. Jeśli odmówili – wysadzał ich na afrykańskim lądzie, by mogli wrócić w swoje rodzinne strony. Uczulał załogę, by z godnością i szacunkiem traktowała swoich nowych czarnoskórych kompanów, ponieważ są oni dziełem tej samej Wszechmocnej Istoty i nadzieleni takim samym rozumem.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...XVIII-wieczna polska szkoła uczyła młodzież wszystkich negatywnych zachowań szlacheckich, jakie stały się wtedy przekleństwem Rzeczypospolitej? Wychodzili z niej obywatele przekonani o wyjątkowości swojego stanu i przywiązani do zepsutego ustroju państwa. Nie brakowało też fanatyków religijnych.

...Zofia Jagiellonka została upokorzona jak żadna inna królewna w polskich dziejach? Wydano ją za sześćdziesięcioletniego starca, którego stała metresa urodziła aż dziesięcioro dzieci!

...w 1680 roku szczytem mody w Moskwie był… polski kontusz? To, co polskie, uchodziło za lepsze i bardziej wyrafinowane. Nawet prosty lud wtrącał w rozmowach polskie słówka, a znajomość polskich obyczajów i literatury była w dobrym tonie.

... pewna bakteria była tak zjadliwa, że wystarczył łyk wody ze strumienia by się nią zarazić. Nic dziwnego, że ta choroba rozprzestrzeniała się z niesamowitą prędkością. Dziesiątkowała biedotę, ale zabijała też koronowane głowy. Kto padł jej ofiarą i czy nadal powinniśmy się jej bać?

Komentarze (10)

 1. dd reporter Odpowiedz

  W źródłach napisaliście „Christopher”, zamiast „Charles”. „Niektórzy historycy skłonni są widzieć w nim twór fantazji”, nie „niektórzy”, tylko tak pewnie było. :) Pan Johnson (ktokolwiek się ukrywał pod tym nazwiskiem) opisał w swojej książce trzech piratów, o których nikt inny nie słyszał , wśród nich jest Misson (Jeśli Misson tak chętnie wypuszczał jeńców, jego sława szybko by urosła. Tew jest postacią historyczną). Albo jakiś stary wilk morski panu Johnsonowi wcisnął kit bo stawiał rum i słuchał , albo on wcisnął kit czytelnikom.

 2. john Odpowiedz

  Piekna historia tak przezyc zycie to nagroda od losu – pieknie opowiedziana ciekawe tylko czy rzeczywistosc byla tak kolorowa ale mniejsza o to. Jak czytam polskie komentarze to zadziwia mnie, ze ludzie wszedzie polityki sie dopatruja a caly swiat dziela na prawo/lewo – nie chce mi sie nawet juz z tym dyskutowac – nudne do porzygania. Coz kazdy jest wolny kto potrafi sie uwolnic ;)

 3. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do art. z portalu Wykop.pl http://www.wykop.pl/link/2099488/utopia-istniala-naprawde-a-zalozyl-ja-kapitan-pirackiego-okretu/:

  loopack: Państwo doskonałe nie może istnieć, gdyż tworzone jest przez ludzi, Ci są niedoskonali i to wyklucza możliwość istnienia czegoś doskonałego, przez nich stworzonego. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Hmm dobra ta herbata, nieźle mi wali ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  plusujemny: @loopack: ALE WOLNY RYNEK JEST DOSKONAŁY
  ZAORANE

  Darnok19: @loopack: Skoro ludzie są niedoskonali, to ich pojęcie doskonałości też jest niedoskonałe. A zatem jeżeli zarówno ludzie jak i pojęcie są niedoskonali to mogą oni założyć państwo doskonałe gdyż będzie ono proporcjonalne do ich pojęć.

  Ohlsdorfer: @loopack: Państwo doskonałe nie może istnieć, ponieważ jest państwem.
  [zobacz zdjęcie z img.4plebs.org]

  Malpi_kocioruch: @loopack: Friedrich von Hayek na ten przykład twierdził, że niedoskonałość natury ludzkiej powoduje najmniejszy zły wpływ na instytucje państwowe jedynie w systemie, w którym istnieje swoisty darwinizm zastosowany na wolnym rynku idei. Człowiek jako istota niedoskonała nie może stworzyć świadomie rzeczywistości (państwa) działającej w sposób doskonały.

  Tak więc istnieje szansa stworzenia systemu w przybliżeniu idealnego, jednak jest związana z nieokreślonym czasowo chaosem, w którym to systemy niewydolne naturalnie upadają, a te które przypadkowo są wydolne – zostają.

  look997: @plusujemny: Wolny rynek pozwala na niedoskonałość i to jest jedna z jego głównych zalet.

  saint: Piękna historia!

  KonradLuzik: @saint: Co jest pięknego w okradaniu ludzi?

  RWX56: @KonradLuzik: Idea, że nikt sobie nie będzie latał helikoptrem i eF16, ale każdy będzie równany w górę oksymoron pejoratywnego socjalizmu.

  K_R_S 1: Pierwsza republika ludowo demokratyczna

  HAL10K: „Myśliciel – co dość dziwne w przypadku duchownego – uważał religię za stek kłamstw, których wartość polega głównie na tym, że pozwalają ludziom silnym i zamożnym trzymać w poddaństwie biedną i zabobonną większość. Twierdził, że Bóg istnieje, ale nie ma nic wspólnego z tym, co napisane jest w Biblii.”
  Ten tekst mi się spodobał.

  Arcel: a sternik wstał i zaczął klaskać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Redshoehart: Pewnie bajka, ale przyjemnie się czyta

  shade: Wszyscy są równi…
  …ale przywódca i tak musi być.

  vanad: Takie quasi demokratyczne i liberalne stosunki to był standard wśród piratów, bo kapitan nie był tam zatrudniany przez właściciela okrętu i za jego władzą nie stał oczywiście żaden (wszechwładny) rząd – musiał się więc liczyć ze zdaniem swoich marynarzy. W efekcie wychodziło coś na kształt spółek pracowniczych, które dla marynarzy były podobno na tyle atrakcyjne, że członkowie załóg napadniętych statków handlowych – podlegli dotychczas opresyjnemu, „legalnemu” prawu – nierzadko z własnej woli sami potem stawali się piratami.

 4. przeciwnik ucisku Odpowiedz

  Świetny tekst, nawet jeśli to bujda ;) Chętnie jednak poznałbym wszelkie źródła na ten temat. Szczególnie chodzi mi o Caraciolę, pierwszy raz słyszę o nim a interesuje mnie filozofia polityki.

 5. Anonim Odpowiedz

  Ten tekst jest niestety tylko i wyłącznie legendą. Nie ma dowodów na istnienie takiego pirackiego państwa, a artykuł mimo podanych źródeł jest niestety jedynie parafrazą rozdziału książki Charlesa Johnsona dotyczącej życiorysu kpt. Missona.

  Dość absurdalne wydaje się chyba pływanie pod białą banderą z łacińskim napisem oraz brak przekleństw w załodze, gdzie służyli ludzie niewykształceni. Jakiekolwiek próby chłosty za przekleństwo to przepraszam, ale skończyłyby się dla kpt. Missona buntem i dyndaniem z reji.

  Należałoby mocniej zaznaczyć legendarny charakter tego opisu, bo ludzie jeszcze gotowi w tę bajkę uwierzyć. Nawet Robinson Cruzoe miał swój pierwowzór, a tu nic – kiszka…

  Nie jestem hejterem, ale pisałem pracę magisterską z zakresu piractwa, więc: Trust me, I am historian :)

 6. LosoweSłowa Odpowiedz

  Istniał, istniał… mało tego, był silnym w wierze wyznawcą Latającego Potwora Spaghetti, ale, jako że legenda stara, przytoczę kilka faktów.
  Po pierwsze, to Libertaria nie mieściła się na żadnym Madagaskarze, a na lądzie zwanym wówczas Lemurią, na którym potem powstało państwo o nazwie identycznej. A zatem, znacznie późniejsza, mapa pokazuje jedynie tę cząstkę Lemurii, którą potop oszczędził, a na której częściowo mieściła się Libertaria, sama będąca większą w dniach świetności. Kolejną sprawą jest błąd ludzi, co kopiowali manuskrypty, w wyniku którego Libertatią została. A trzecią i ostatnią jest to, iż była to kraina długo niezwyciężona. Kres jej przynieśli ludzie śpiewający Maha Mantrę, którzy też swój dom na Lemurii mieli.
  Pamiętajmy o bohaterskich pastafarianach.
  Ramen.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.