Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Za 10 lat Polska będzie najważniejszym sojusznikiem Ameryki?

Zdaniem Friedmana Niemcy na nowo sprzymierzą się z Rosją. To zaś wepchnie Polskę w ramiona Ameryki...Publicyści coraz głośniej wieszczą upadek Unii Europejskiej. Jeden z najpopularniejszych współczesnych futurologów – George Friedman – właściwie już odesłał ją do historii, widząc w obecnym kryzysie powtórkę z upadku Związku Radzieckiego. Zdaniem Friedmana nie mamy jednak powodu do obaw. Polska tylko na tym skorzysta!

Wiadomo, że nie znając historii nie sposób zrozumieć teraźniejszości. Niektórzy idą jednak o krok dalej: analizując przeszłość, często odległą nawet o kilka stuleci, wyciągają wnioski na przyszłość. To właśnie zrobił George Friedman w odniesieniu do Unii Europejskiej, Rosji i Stanów Zjednoczonych w książce pt. „Następna dekada”.

Zdaniem autora Unia Europejska wprawdzie przetrwa jako instytucjonalna skorupa, ale stopniowo będą ją rozsadzać wewnętrzne konflikty. Będzie wegetować jako strefa wolnego handlu – i niewiele więcej. Friedman jest przekonany, że przede wszystkim Niemcy będą dążyć do wyjścia w swoich relacjach poza granice Unii i bliskiego związania się z Rosją. Widzi tutaj nieunikniony powrót do scenariusza przerabianego wielokrotnie na przestrzeni stuleci. Bliższa współpraca z Rosją to nie jest dla Niemiec pomysł zły, a dla Rosji wręcz rewelacyjny – podkreśla amerykański futurolog (s. 164).

Polska znowu będzie chronić Europę przed rosyjskimi zakusami? Lepiej! Będzie chronić amerykańskich interesów: i przed Niemcami i przed Rosjanami.

Polska znowu będzie chronić Europę przed rosyjskimi zakusami? Lepiej! Będzie chronić amerykańskich interesów: i przed Niemcami i przed Rosjanami.

Przytaczając przykład rozbiorów Polski, a także wojny polsko-radzieckiej 1920 roku i paktu Ribbentrop-Mołotow, Friedman rysuje scenariusz nowego przymierza rosyjsko-niemieckiego, które stanie się potencjalnym rywalem Ameryki na arenie światowej. I w tym właśnie kontekście pojawia się w jego rozumowaniu Polska:

Jeśli Niemcy i Rosja będą dalej zmierzać w stronę sojuszu, kraje pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym – tak zwane kraje Międzymorza – staną się nieodzowne dla polityki Stanów Zjednoczonych. Największym z nich i najkorzystniej strategicznie położonym jest Polska. (…) Polacy znaleźli się w Unii Europejskiej, ale tkwią, jak tkwili, między Niemcami a Rosją (s. 167).

Artykuł powstał w oparciu o książkę George'a Friedmana pt. "Następna dekada. Gdzie byliśmy i dokąd zmierzamy" (Wydawnictwo Literackie 2012).

Artykuł powstał w oparciu o książkę George’a Friedmana pt. „Następna dekada. Gdzie byliśmy i dokąd zmierzamy” (Wydawnictwo Literackie 2012).

W opinii autora „Następnej dekady” Polska to niewątpliwy klucz do nowego porządku europejskiego: Stany Zjednoczone bardzo jej potrzebują, ponieważ nie mają alternatywnej strategii równoważenia sojuszu Rosji z Niemcami (s. 169).

W związku z tym już w najbliższych latach amerykański prezydent – niezależnie kto nim będzie – powinien robić wszystko, by wbić ten klin pomiędzy dwie euroazjatyckie potęgi. Polskę powinien sobie zjednać drogą zbliżenia politycznego, gospodarczego i wojskowego, które musiałoby się rzecz jasna wiązać z wielomiliardowymi inwestycjami. Do tego dochodziłoby przekazanie Polakom najnowszych technologii zbrojnych i wyekspediowanie nad Wisłę stałych kontyngentów amerykańskiego wojska. Jednocześnie: wsparcie amerykańskie powinno tworzyć korzystne środowisko dla rozwoju gospodarczego sprzymierzonego kraju poprzez zapewnianie mu dostępu do amerykańskich rynków zbytu

Wizja niewątpliwie malownicza, a na dodatek zupełnie współczesna. Parę lat temu Friedman opowiadał o polskim imperium w roku 2060. Teraz przesuwa swoje plany już na najbliższą dekadę. Ile może się kryć prawdy w jego koncepcjach? Oceńcie sami.

Źródło:

George Friedman, Następna dekada. Gdzie byliśmy i dokąd zmierzamy, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012.

Czy wiesz, że ...

...do największej pod względem liczby ofiar katastrofy drogowej doszło w 1994 roku w Gdańsku Kokoszkach. Zginęły wówczas 32 osoby, a 45 zostało rannych.

...jedna z najsłynniejszych egzekucji mafijnych w historii Polski została wykonana w warszawskiej restauracji Gama? Odpowiadał za nią zbuntowany członek grupy wołomińskiej – Karol S. Jego ofiarami byli między innymi dwaj jego byli przełożeni – Ludwik Adamski „Lutek” oraz Marian Klepacki „Maniek”.

...w strukturach amerykańskiej armii jest jednostka, do której nie można się zgłosić. To jej przedstawiciele wyszukują najlepszych z najlepszych we wszystkich siłach zbrojnych, po to by stali się częścią supertajnego oddziału, którego najważniejszym zadaniem jest bezwzględne zwalczanie terrorystów.

...po II wojnie światowej piłkarzom zdarzało się grać mecze w zamian za cebulę i ziemniaki. W PRL-u Zbigniew Boniek, by wyjść na swoje oficjalnie pracował na pięciu etatach.

Komentarze (8)

 1. D781 Odpowiedz

  Jeszcze nie teraz i nie w następnej dekadzie. Po wygranych wyborach Obamy, dało się odczuć w środowiskach polonijnych USA głosy „who cares Poland?”. Jest kryzys. Nie sądzę by za następne 5 czy 10 lat zmieniła się optyka w owalnym gabinecie.

 2. Kasia Odpowiedz

  Osobiście nie była bym tego taka pewna bo o ile dotąd zmiany przychodziły dość topornie, to ostatnimi czasy wiele spraw nabiera rozpędu :)

 3. Nasz publicysta | Autor publikacji |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl (http://www.wykop.pl/link/1306217/za-10-lat-polska-bedzie-najwazniejszym-sojusznikiem-ameryki/):

  blyskotliwy:
  „Do tego dochodziłoby przekazanie Polakom najnowszych technologii zbrojnych i wyekspediowanie nad Wisłę stałych kontyngentów amerykańskiego wojska.” – podobna sytuacja jak w przypadku tarczy antyrakietowej. plany były a jak sie skończyło wszyscy widzimy, wystarczyło właściwie tylko niezadowolenie Rosji i Polska okazała się nie być aż tak strategicznym sojusznikiem

  Banweet:
  Czysty s-f

  Helid:
  Hahahahaha. Wybaczcie nie mogłem się powstrzymać…

  misiafaraona:
  buhahahahaha

  Palwed:
  zara, zara… czy to znaczy, że zniosą wizy dla polaków ?

  zibiusz1:
  @Palwed: zapewne zniosą, za 350 lat

  mopman:
  @Palwed: Wyślą nas na Madagaskar, żeby im się cywile nie plątali po poligonie rakietowym.

  Katagaro:
  Yeaaa!!! Będą wizy!!!!

  husomajatokarata:
  kategoria:humor

  Hadzi:
  Może i będzie. A wizy jak są tak dalej będą, bo my lubimy jankesom robić dobrze w ramach wolontariatu.

  Mixerek:
  W naszym interesie nie jest zabawa z dalekim, upadającym państwem jakim jest USA a współpraca z naszymi sąsiadami.

 4. Filip Odpowiedz

  Polska przeżywa kolejny rozbiór Polski rękoma obecnej władzy na rzecz obcych. Kraj który pozbywa się swoich strategicznych własności i uzależnia się z każdym rokiem coraz bardziej od obcych nie ma racji bytu.Obecny rząd robi wszystko pod dyktando Rosji
  i Niemców.Ameryka jak i kraje zachodniej Europy i wszelkie pakta z nimi nie są warte funta kłaków.Wystarczy zawierucha w świecie,a Niemcy i Rosja nas rozjadą.Żadne NATO nie kiwnie palcem aby pomóc Polsce.Natowscy i nasi wojskowi twierdzili,że w razie czego mają plany pomocy,ale okazało się to kłamstwem i żadnych planów nie ma,do tego mamy się bronić w razie czego samodzielnie dwa miesiące,co jest po prostu niemożliwe przy stanie liczebnym jak i technicznym Wojska Polskiego.Likwidacja corocznego poboru do wojska i przeszkolenie rekruta powoduje,że bronić się możemy z tydzień nie więcej.

 5. !!! Odpowiedz

  Osobiście nie ufam USA uważam ten kraj za taki który trzyma z zamożnymi a tych biednych mają w dupie. Z drugiej zaś strony jakby na to nie patrzeć to Ameryka chyba nie jest na tyle głupia żeby nie wiedzieć że Rosja nabiera coraz większego apetytu na ziemię zachodnie w tym Polskę więc siłą rzeczy gdyby stało się najgorsze i nasz sąsiad ze wschodu zrobił by atak na kraje słowiańskie to po ich zdobyciu poszliby na Amerykę i wspólnymi siłami by ją zniszczyli.Wniosek z tego taki że Stany Zjednoczone chcąc nie chcąc będą musiały ruszyć nam na ratunek aby ratować siebie.

 6. Maniek Odpowiedz

  pierwsza kadencja obamy w tej sprawie to jakaś porażka… ale mam dziwne wrażenie że Pan Mit Romney pokazał Obamie co ma robić… i teraz Obama zaczyna się na nim wzorować – a raczej zaczyna ściągać z niego. Temat zniesienia wiz wrócił kilka tygodni temu na tapetę niczym błyskawica, nowy (stary) ambasador – ten sam który pomagał wyprowadzić nas z komunizmu i wprowadzić nas do NATO – nowy sekretarz obrony USA – z polskimi korzeniami – wróciły zapewnienia że tarcza w Polsce powstanie do 2018… brakuje jeszcze tylko dolarów sypiących się z nieba dla Polski, albo nowych technologii z USA lub Izraela dla Polski – to tak pół żartem pół serio z tymi dolarami, a szczerze mówiąc to USA powinno mocno działać na rzecz zjednoczenia międzymorza, bo nawet jak nas dozbroją jak to zrobili z Izraelem – to sami Rosji i Niemcom jednocześnie się nie oprzemy… a jako międzymorze mamy na to dużą szansę… ja nie popieram za bardzo PO ale mówienie że nasz rząd tylko rozsprzedaje nasz kraj też jest nie na miejscu… bo jest dużo inwestycji i działań w Polsce skierowanych wprost przeciw Rosji…

 7. Znafca Odpowiedz

  To jakiś idiota.USA nie jest sojusznikiem Polski ale pasożytem(tak jak wiele innych krajów z zachodniej Europy i Izrael).W najlepszym dla nas przypadku będzie rewolucja i jacyś nacjonaliści dojdą do władzy w Polsce.Inaczej rozbiory albo tez wojna.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.