Ciekawostki Historyczne
Druga wojna światowa

Hydraulik odkrył w ogródku… obóz dla 10,000 jeńców

David Murray, 39-letni hydraulik mieszkający w wiosce Much Hadham we Wschodniej Anglii, spędzał akurat wolny dzień przekopując ogródek. Przypadkiem natrafił na pamiątkę z II wojny światowej, która doprowadziła go do odkrycia, że dzierżawiona przez niego działka stanowiła od 1939 do 1950 roku teren... obozu jenieckiego.

Jako pierwszy przedmiot David wykopał niemiecki nieśmiertelnik. Zaintrygowany znaleziskiem poprosił właściciela domu o pozwolenie na dalsze poszukiwania. Łącznie natrafił na około 2000 pamiątek po II wojnie światowej – nieśmiertelniki, monety, guziki od mundurów, a nawet granat, który trzeba było przekazać w ręce saperów.

W Much Hadham od 1939 roku funkcjonował obóz Wynches Camp dla więźniów wojennych nie stanowiących zagrożenia. Początkowo trzymano w nim Włochów, później także Niemców. Maksymalnie przebywało w nim do 10 000 osób. Dodatkowo na terenie obozu szkolono i kwaterowano sprzymierzonych żołnierzy – amerykańskich i nepalskich. Ostatecznie zajmujący 16 hektarów obóz zrównano z ziemią w 1950 roku.

To naprawdę niesamowite, że 70 lat temu 10 000 więźniów chodziło sobie po moim ogródku – stwierdził Dave Murray w wywiadzie dla „Daily Mail”. Wobec medialnego zainteresowania tematem „odkrywca” założył też stronę internetową poświęconą Wynches Camp. Z niej pochodzą wszystkie przedstawione w artykule fotografie.

Źródła: Daily Mail, Wynches Camp 411.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Rozwalamy folksdojczów! Los niemieckich jeńców w Powstaniu Warszawskim

Podziemna Warszawa przez niemal całą okupację szukała okazji do zemsty, przeprowadzając zamachy na pojedynczych funkcjonariuszy aparatu terroru czy nawet całe ich grupy. Jednak szansa prawdziwego...

21 września 2014 | Autorzy: Sebastian Pawlina

Druga wojna światowa

Czterystu Polaków, którzy przetrwali Katyń. Dlaczego pozwolono im przeżyć?

Wiosną 1940 roku władze radzieckie zamordowały ponad 21 000 polskich żołnierzy, oficerów i policjantów. Byli jednak i tacy, którym udało się przeżyć. Z transportów śmierci ocalało...

10 kwietnia 2014 | Autorzy: Jakub Zyska

Druga wojna światowa

Niemcy zabili pół tysiąca niemieckich jeńców. Niechcący!

Przypadkiem można się potknąć. Czasami człowiekowi zdarza się wyrzucić przez przypadek jakieś ważne papiery, zostawić parasol w tramwaju czy rozbić ulubiony wazon cioci. Ale żeby...

21 kwietnia 2012 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Dwudziestolecie międzywojenne

Polacy w niewoli. Piekło bolszewickich obozów jenieckich

W ostatnich latach dużo mówi się o sprawie rzekomo umyślnego, złego traktowania żołnierzy Armii Czerwonej, którzy w latach 1919-1920 trafili do polskiej niewoli. Rosjanie twierdzą...

8 lutego 2012 | Autorzy: Rafał Kuzak

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dorota

Mnie zastanawia jedno- jak można było zapomnieć, że tam był obóz? Przez tyle lat, żadni historycy/archeolodzy nie chcieli zbadać tego terenu? Dziwne.

s

Tylko w Polsce ciągle żyjemy przeszłością, zamiast bardziej patrzeć na to co będzie. W sumie to dobrze, ale czasami przesadzamy z tym całym „bo kiedyś to…” .

Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja

Komentarze do artykułu z serwisu kciuk.pl (http://www.kciuk.pl/Hydraulik-odkryl-w-ogrodku-oboz-dla-10000-jencow-a69646):

gość:
„A to niespodzianka! Ciekawe czy mu coś odpalili za takie znalezisko?”

gość:
„Jedyne co mogli mu odpalić to granat.”

gość:
„W tym momencie praktycznie nie może zamieszkiwać na swojej działce bo niszczy dobro narodowe. Zgodnie z prawem teraz mu przeryją całą działkę nie pozostawiając kamienia na kamieniu.”

estudencik.pl:

A czyj to był obóz i jacy jeńcy tam przebywali ?.I kto ich tam mordował.

gość:

A może byś tak kliknął w link

gość:
Amerykański guzik świadczy o tym, że w Anglii amerykanie byli jeńcami anglików.

gość:
ryżość łba i bundeswerpodpinka oraz rok 1950, świadczy o tamtej części niemiec

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.